Voľba nového predsedu Najvyššieho súdu SR bude najskôr v závere októbra tohto roka. Po tom, ako Súdna rada SR nezvolila žiadneho z kandidátov na pondelkovom zasadnutí, vyhlási predsedníčka Lenka Praženková novú voľbu.
Zákon hovorí o tom, že rozdiel musí byť minimálne 45 dní, maximálne 120. Kandidáti, o ktorých hlasovali členovia najvyššieho poradného orgánu justície v pondelok, sa v ďalšom kole uchádzať nemôžu.
Harabin zle stiahol svoju kandidatúru
Ide o sudkyňu Janu Bajánkovú, Ivettu Macejkovú, Soňu Mesiarkinovú a aj Štefana Harabina, ktorý síce svoju kandidatúru stiahol, ale neurobil to správnym spôsobom. Súdnej rade totiž iba adresoval e-mail s odkazom na vlastnú tlačovú konferenciu. Ak chce kandidát odstúpiť, musí zaslať písomné stanovisko.
„Vyhlásime novú voľbu, najskôr sa však môže hlasovať o 45 dní. To, koľko hlasov získali jednotlivé kandidátky, nebudem hodnotiť,“ povedala bezprostredne po voľbe predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková. Pred členov predstúpili iba tri kandidátky, ktoré sa aj verejne prezentovali.
Aktualizované: Najvyšší súd zatiaľ nemá novú predsedníčku, Bajánkovej chýbal jeden hlas
Po prvom kole vypadla z hry Ivetta Macejková, ktorá získala iba jediný hlas. V druhom kole voľby tesne neuspela Bajánková, ktorej chýbal jediný hlas. V oboch kolách hlasovali všetci 18 členovia súdnej rady. Aj v jednom, aj druhom prípade niekto odovzdal neplatný hlasovací lístok.
„Neviem povedať, či ide o obštrukciu, to musí vedieť ten, kto odovzdal neplatný hlas. Označiť kandidáta správnym spôsobom nie je náročné, o tom, ako to má byť správne, sme hovorili viackrát,“ dodala Praženková na margo neplatného lístka. Novinkou voľby predsedu Najvyššieho súdu SR bol priamy prenos.
Potreba nevyhnutných zmien
Túto možnosť ocenila aj bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská na svojom oficiálnom účte na sociálnej sieti Facebook. Žitňanskú však mrzí, že justičné prostredie nereflektuje na potrebu nevyhnutných zmien, čo sa podľa jej slov odrazilo aj na samotnej voľbe.
„Na voľbe predsedu Najvyššieho súdu SR ma teší, že sa znovu ukázalo, že verejné vypočutie kandidátov má zmysel a otázky dokážu odkryť osobnostnú aj profesijnú výbavu jednotlivých kandidátov. Na tejto voľbe ma ale mrzí, že právnické a špeciálne justičné prostredie, ktoré je považované za konzervatívne, v skutočnosti len nemá rado zmeny a súčasný stav akceptuje aj napriek nízkej dôveryhodnosti súdnictva. Inak si neviem vysvetliť, že ani v atmosfére, keď je dôveryhodnosť inštitúcií na ochranu práva na prvom mieste spoločenského diania, sa nenašiel naozaj výrazne proreformný kandidát alebo kandidátka, ktorý by sa išiel pobiť o najvyšší súd,“ napísala Žitňanská.
Na úspech potrebuje získať kandidát na post predsedu najvyššieho súdu minimálne desať hlasov členov súdnej rady. Môžu ho navrhovať jednotlivci alebo oprávnené inštitúcie. Po zvolení ho musí odobriť prezidentka Zuzana Čaputová.