BRATISLAVA 27. januára (WEBNOVINY) – Niektorí ambulantní lekári a oddelenia nemocníc sa môžu od apríla tohto roku ocitnúť bez zmlúv s najväčšou zdravotnou poisťovňou, štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP). Ako na štvrtkovej tlačovej besede uviedol generálny riaditeľ Marian Faktor, poisťovňa prehodnotí sieť poskytovateľov, pričom neuzavrie zmluvy v prípadoch neefektivity, nedostatočnej kvality alebo opakovaných sťažností. Podľa Faktora sa rušenie zmlúv nebude týkať celých nemocníc, ale poisťovňa ich bude posudzovať na úrovni jednotlivých oddelení. Zoznam poskytovateľov, ktorí prídu o zmluvu, zverejní VšZP na konci marca.
VšZP plánuje vytvoriť tlak na neefektivitu v systéme. Zároveň chce motivovať lekárov aj nemocnice, aby šetrili na zdravotnej starostlivosti tým, že sa budú vyhýbať duplicitným vyšetreniam a podobne. Ako zdôraznil Faktor, týmito opatreniami poisťovňa nechce obmedziť zdravotnú starostlivosť, ktorú pacient potrebuje. „Obmedzuje len neefektivitu, ktorá je v systéme,“ povedal riaditeľ VšZP. Poisťovňa sa tiež chce zamerať na spravodlivé dohodnutie zmluvného rozsahu, ako aj transparentné uzatváranie zmlúv tak, aby peniaze nasledovali pacienta.
Ako uviedla riaditeľka sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti Antónia Borovková, v rámci rokovaní o cenových podmienkach na prvý štvrťrok 2011 VšZP navrhla poskytovateľom niekoľko noviniek. Zmenil sa totiž platobný mechanizmus za niektoré zákroky, ktoré sa dajú vykonať aj v rámci jednodňovej chirurgie. Kým doteraz zákroky ako napríklad vyberanie mandlí hradila poisťovňa nemocniciam ako za ukončené hospitalizácie, po novom sa bude hradiť za výkon. Jeho cena by pritom mala byť pre všetky typy nemocníc rovnaká, zároveň však približne o 10 % vyššia ako pre zariadenia jednodňovej chirurgie.
Kým doteraz sa anestézie hradili samostatne a paušálne, VšZP tento spôsob ruší a navrhuje zvýšiť cenu hospitalizácie o anestézie. V kúpeľnej starostlivosti VšZP navrhla zjednotenie úhrad a v prípadoch, kedy zákon umožňuje liečbu v kúpeľoch od 21 do 28 dní, VšZP bude uhrádzať 21 dní. Tým chce umožniť liečbu väčšiemu počtu poistencov. Medzi ďalšími opatreniami je aj zmena platobného mechanizmu za dialýzy a odstránenie cenových asymetrií v jednodňovej zdravotnej starostlivosti a v laboratórnej diagnostike.
Opatrenia v prvom štvrťroku by podľa riaditeľa VšZP mali priniesť mesačnú úsporu 2 mil. eur. Ako Faktor pripomenul, VšZP bola ku koncu novembra v strate 54,1 mil. eur. Vlaňajšie hospodárenie bude podľa Faktora ešte horšie. „Ukázalo sa, že príjmy poisťovne boli odhadnuté príliš optimisticky,“ skonštatoval riaditeľ VšZP. Stúpal objem výkonov, pričom však rozsah uhrádzanej starostlivosti ostal rovnaký. Stratu však nechce riešiť znižovaním objemu úhrad poskytovateľom. Poisťovňa preto bude predávať prebytočný majetok. Od novembra znížila počet pracovných miest o 307, čo by do konca decembra malo predstavovať úsporu 5,5 mil. eur. Ďalšie úspory priniesli opatrenia v oblasti nákupu zdravotnej starostlivosti v poslednom kvartáli 2010. VšZP chce tiež zvýšiť úspešnosť výberu poistného, čo by jej malo pomôcť získať nové príjmy v objeme približne 7,2 mil. eur.
Všeobecná zdravotná poisťovňa je najväčšia poisťovňa na trhu. Začiatkom roku 2010 sa zlúčila so Spoločnou zdravotnou poisťovňou. V súčasnosti sa stará o približne 3,5 mil. klientov. Ku koncu novembra 2010 hospodárila so stratou 54,1 mil. eur.