BRATISLAVA 19. januára (WEBNOVINY) – Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sa chce výraznejšie zamerať na neplatičov zdravotných odvodov a prísnejšie ich postihovať. Ako ďalej na stredajšej tlačovej besede informoval generálny riaditeľ poisťovne Marian Faktor, začína preto realizovať projekt . „Motívom projektu je, aby tí, ktorí si riadne a včas platia zdravotné odvody, nedoplácali na tých, ktorí si z rôznych dôvodov túto zákonnú povinnosť neplnia,“ priblížil Faktor s tým, že nezaplatené odvody chýbajú v systéme verejného zdravotného poistenia.
Všeobecná zdravotná eviduje v súčasnosti viac ako 450 tis. neplatičov a takmer 5 mil. pohľadávkových položiek v celkovej výške 339 mil. eur. Podstatnú časť tejto sumy už najväčšia poisťovňa na trhu vymáha v exekučnom konaní. Bežná úspešnosť výberu poistného bola ku koncu novembra minulého roka na úrovni 96,02 %. Cieľom poisťovne je do konca júna tohto roka zvýšiť úspešnosť výberu o jeden percentuálny bod, čo vo finančnom vyjadrení predstavuje 7,2 mil. eur. Uvedené zdroje pritom podľa Faktora poisťovňa nepoužije na vykrytie dlhu, ale na nákup zdravotnej starostlivosti.
Všeobecná zdravotná sa sústredí na všetky kategórie neplatičov, teda zamestnávateľov, samostatne zárobkovo činné osoby, ale aj samoplatiteľov, pričom plánuje využiť i nové možnosti vymáhania. Medzi tie patrí napríklad zverejňovanie dlžníkov verejnou vyhláškou v mieste bydliska, prísnejšie posudzovanie splátkových kalendárov, či zmena v novele zákona o zdravotnom poistení, na základe ktorej sa výkaz nedoplatkov považuje za doručený aj vtedy, ak ho platiteľ bezdôvodne odmietne prebrať. Poisťovňa taktiež plánuje zvýšiť počet hromadne zasielaných výziev a uviesť do praxe hromadné vydanie výkazov nedoplatkov pre platiteľov.
Zamerať sa však chce aj na rýchlosť vymáhania pohľadávok. Ako totiž upozornil riaditeľ sekcie zdravotného poistenia Všeobecnej zdravotnej Pavol Bulla, v prípade pohľadávok nad 180 dní výrazne klesá šanca na ich získanie. Poisťovňa ďalej plánuje celkovo štandardizovať procesy vo vymáhaní, eliminovať manuálne postupy a zautomatizovať činnosti pri vymáhaní. Jej cieľom je aj zavedenie elektronickej komunikácie s exekútormi a, tak ako v prípade Sociálnej poisťovne, aj zlepšenie spolupráce s exekútormi.
Samotné neplatenie odvodov prináša podľa VšZP rôzne riziká. Neplatič je napríklad zverejnený v zozname dlžníkov na internete, jeho pohľadávka sa môže vymáhať cez exekúciu, môžu mu byť vyčíslené a následne aj vymáhané poplatky, respektíve úroky z omeškania, no hrozí mu aj uloženie pokuty do výšky 3 319 eur Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. U zamestnávateľa je neodvedenie poistného považované za trestný čin. Nezaplatenie preddavku tri mesiace v kalendárnom roku môže mať zároveň vážne dopady na SZČO a samoplatiteľov. Následne totiž majú nárok iba na neodkladnú zdravotnú starostlivosť, nebude im teda schválená napríklad kúpeľná liečba alebo zdravotnícka pomôcka. Všeobecná zdravotná pripravuje pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti portál, kde by si uvedené údaje mohli získať.
Zaostrené na neplatičov mala a má aj súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera. „Zdravotné odvody by mali uhrádzať všetci tí, ktorým to vyplýva zo zákona. Aby sme to dosiahli, budeme využívať všetky dostupné nástroje. A to nielen voči dlžníkom, ktorých dlhy vznikajú len tieto mesiace, ale aj voči neplatičom, ktorí neplatili aj viacero rokov dozadu,“ avizuje riaditeľ úseku financií zdravotnej poisťovne Radomír Vereš. Podľa neho neplatiči pripravujú zdravotnú poisťovňu o financie, ktoré by inak použila pre pacientov. „Toto je aktuálna téma aj v roku 2011. Keďže štát bude za svojich poistencov platiť menej, neočakávame väčší rozpočet ako v roku 2010. Každé euro je potrebné a budeme robiť všetko pre to, aby sme mali na zdravotnú starostlivosť čo najviac prostriedkov,“ objasnil Vereš.
Poisťovňa pritom dodáva, že ak by v oblasti vymáhania dlhov nerobila nič, úspešnosť výberu poistného by bola maximálne 95 %. „Cielenými aktivitami dokázala Dôvera zvýšiť toto číslo v roku 2010 až na 99 %. Vyjadrené rečou finančníkov, dokázala tak získať pre pacientov okolo 30 miliónov eur za rok navyše. Za to sa dá napríklad zabezpečiť takmer 10 tisíc operácií bedrového kĺbu,“ konštatuje poisťovňa.
Všeobecná zdravotná poisťovňa je najväčšia poisťovňa na trhu. Začiatkom roku 2010 sa zlúčila so Spoločnou zdravotnou poisťovňou. V súčasnosti sa stará o približne 3,5 mil. klientov. Ku koncu novembra 2010 hospodárila so stratou 54,1 mil. eur.