Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v reakcii na štvrtkové udalosti kontaktovalo všetky poradenské centrá a pripravilo pre učiteľov a žiakov odporúčania, ako sa vysporiadať s prežívaním pocitov pri slovách o vojne.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Šéf rezortu školstva Branislav Gröhling (SaS) tiež rokoval s prezidentom Slovenskej rektorskej konferencie Rudolfom Kropilom, predstaviteľmi SK8, ako aj riaditeľmi Regionálnych úradov školskej správy o prípadných možnostiach spolupráce a ponúknutí pomoci v súvislosti so situáciou na Ukrajine.
Učitelia z Ukrajiny sú na Slovensku
Odbor komunikácie a marketingu ministerstva školstva zároveň informoval, že všetci štyria slovenskí učitelia, ktorí boli ešte vo štvrtok na Ukrajine, sú už na Slovensku.
Útok na Ukrajinu: Bojuje sa na dvoch frontoch, Rusi používajú aj balistické strely a zmocnili sa elektrárne v Černobyle (online)
„Bol by som rád, aby učitelia v týchto dňoch venovali čas vysvetľovaniu tejto situácie žiakom a študentom z pohľadu histórie, ktorá sa nesmie opakovať. Tiež by mali upozorniť svojich žiakov, aby čerpali informácie len z overených a dôveryhodných zdrojov,“ uviedol Gröhling.
Veľkokapacitný seminár pre psychológov
Rezort školstva požiadal všetky poradenské centrá na Slovensku o zverejnenie kontaktu poradne viditeľne na ich webovej stránke, v prípade možnosti aj o zriadenie krízovej linky, na ktorej bude non-stop dostupný zamestnanec poradenského zariadenia a o zaslanie informácie školám, že sú im v prípade potreby k dispozícii.
Študenti vyzvali vládu a slovenské univerzity k solidarite s ukrajinskými študentmi na Slovensku
Ministerstvo má v pláne informovať školy o postupe na zvládnutie krízovej situácie. Zorganizovať sa má aj veľkokapacitný seminár pre školských psychológov k zvládaniu komunikácie o vojnovej situácii na Ukrajine a jej dôsledkoch.
Priamo riadená organizácia ministerstva školstva Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) plánuje zverejňovať základy klinických krízových rád na zvládanie krízových situácií, ako aj ďalšie podporné materiály. Na webovej stránke VÚDPaP pribudne aj špeciálna záložka ku krízovej intervencii.