Útok na Ukrajinu: Bojuje sa na dvoch frontoch, Rusi používajú aj balistické strely a zmocnili sa elektrárne v Černobyle (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ruský útok na Ukrajinu
Dym stúpajúci zo základne protivzdušnej obrany v Mariupole na Ukrajine. Poškodené je aj vybavenie a radary. Foto: SITA/AP

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil vojenskú operáciu v regióne Donbas na východnej Ukrajine. Jej cieľom je vraj chrániť civilistov. V televíznom prejave skoro ráno Putin vyhlásil, že kroky podnikajú v reakcii na hrozby prichádzajúce z Ukrajiny.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Okupovať Ukrajinu podľa jeho slov Rusko nemá v pláne a akékoľvek krviprelievanie bude vinou ukrajinského „režimu“. Putin zároveň varoval ostatné krajiny, že akýkoľvek pokus o zásah do ruskej akcie povedie k „následkom, aké nikdy nevideli“.

ONLINE (minúta po minúte) – piatok 25. február 2022

Ruské sily zaútočili na Ukrajinu zo severu, východu a juhu, oznámil poradca ukrajinského prezidenta Mychailo Podoljak. Ukrajinská armáda podľa neho „tvrdo bojuje“ a spôsobuje nepriateľskej strane značné straty. Ukrajinské vedenie uviedlo, že vo „vojne“ už zomrelo najmenej 40 ľudí.

Ďalší prezidentský poradca Oleksij Arestovič povedal, že ruský útok nedosiahol svoj cieľ – poraziť ukrajinskú armádu. „Utrpeli sme straty, ale nie sú významné“, povedal a dodal, že ruské útoky „nenarušili bojové schopnosti ukrajinskej armády“. Ruskí vojaci podľa neho postúpili zhruba päť kilometrov do ukrajinského územia v Charkovskej a Černihivskej oblasti a možno sa tak stalo aj v ďalších regiónoch.

Už skôr ukrajinská štátna pohraničná služba uviedla, že Rusko útočí z územia Ruskej federácie, Bieloruska aj anektovaného polostrova Krym. Neskôr zverejnila zábery, o ktorých uviedla, že sú to postupujúce ruské vozidlá. Z hlavného mesta Kyjev, Charkova na východe či Odesy na juhozápade bolo počuť masívne výbuchy.

Veliteľ ukrajinskej armády Valerij Zalužnyj uviedol, že ukrajinské jednotky bojujú s ruskou armádou na severe a juhu. Podľa jeho slov vo štvrtok trvali boje neďaleko leteckej základne Hostomeľ, asi sedem kilometrov severozápadne od Kyjeva. Na juhu sa zasa bojovalo pri Heničesku, Skadovsku a Čaplynke. Ruské vojská sa zmocnili aj jadrovej elektrárne v Černobyle.

Reakcie slovenských politikov

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zaviedol stanné právo po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin oznámil vojenskú operáciu na východnej Ukrajine. Vyzval svetových lídrov, aby poskytli Ukrajine obrannú pomoc a pomohli jej brániť jej vzdušný priestor pred Ruskom. Zároveň pochválil ukrajinských vojakov za ich odvahu, vyzval civilistov, aby nepodľahli panike a oznámil, že úrady budú dávať zbrane ľuďom ochotným brániť krajinu. Ukrajina tiež vo štvrtok ráno uzavrela svoj vzdušný priestor pre civilnú leteckú dopravu.

Zelenskyj vo štvrtok večer vyzval Moskvu, aby ukončila násilnosti. „Nebola to Ukrajina, kto si vybral cestu vojny, ale Ukrajina ponúka návrat na cestu mieru,“ uviedol.

Doplnil pritom, že na letisku Hostomeľ pri Kyjeve zničili viacero ruských vojenských lietadiel a obrnených vozidiel a zadržali nešpecifikovaný počet ruských vojakov. Zložitá je podľa jeho slov situácia v Charkove, druhom najväčšom ukrajinskom meste, ktoré sa nachádza len zhruba 20 kilometrov od ruských hraníc. Na severe zas Rusi pomaly postupujú smerom k Černihivu.

Oslovil tiež svetových lídrov s tým, že ak im dnes nepomôžu a nedokážu ponúknuť silnú pomoc Ukrajine, zajtra vojna zaklope na ich dvere.

Severoatlantická aliancia (NATO) posilní svoje pozemné, námorné a vzdušné sily na svojej východnej hranici v blízkosti Ukrajiny a Ruska. Zástupcovia členských štátov aliancie po štvrtkových mimoriadnych rokovaniach uviedli, že spoločenstvo zvýšilo svoju pripravenosť reagovať na všetky mimoriadne situácie. Niektoré z 30 členských štátov NATO dodávajú Ukrajine zbrane, muníciu a ďalšie vybavenie, aliancia ako taká však žiadnu vojenskú akciu na podporu Ukrajiny neohlásila.

Ako v relácii Braňo Závodský Naživo na rádiu Expres uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) ruské útoky prebiehajú po celej Ukrajine. Ako minister vysvetlil, Ruská federácia pri útokoch používa balistické rakety, rakety s plochou dráhou letu, letectvo, ale aj pozemné sily a námorníctvo. Doplnil, že Rusko útočí na vojenskú infraštruktúru alebo infraštruktúru duálneho použitia. Rezort diplomacie vydal oficiálne odporúčanie Slovákom bezodkladne opustiť územie Ukrajiny a vyhnúť sa cestovaniu na Ukrajinu až do odvolania.

Ukrajinský minister zdravotníctva Viktor Ľaško uviedol, že v dôsledku ruskej invázie bolo vo štvrtok zabitých 57 Ukrajincov a 169 ďalších bolo zranených. Ľaško vo štvrtok tiež povedal, že ukrajinské úrady menia účel zdravotníckych zariadení v krajine, aby vytvorili priestor pre tých, ktorí potrebujú lekársku pomoc v dôsledku nepriateľských akcií. Ukrajinská armáda vo štvrtok neskoro večer dobyla späť medzinárodné letisko Antonov v Hostomeli neďaleko Kyjeva. Podľa ministerstva vnútra Ukrajiny je letisko v Hostomeli po ťažkých štvrtkových bojoch „úplne pod kontrolou“ ukrajinskej armády.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

23:59 Štvrtkový online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v piatok.

22:22 Slovenské územie je územie, ktoré je chránené spojencami severoatlantickej aliancie NATO. Vo štvrtkovej diskusnej relácii Na hrane televízie Joj to povedal šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS).

Slovensko podľa jeho slov nemohlo urobiť lepšie, keď sa pred rokmi stalo členmi NATO a Európskej únie (EÚ), čo „chudáci Ukrajinci“ nemajú. „Keby len jeden granát padol na územie niektorého členského štátu NATO, je to vnímané ako útok na všetkých členov a odpoveď bude rázna. Toho si musí byť vedomý aj ruský prezident Vladimir Putin,“ ozrejmil Korčok.

Šéf slovenskej diplomacie tiež povedal, že na Slovensko by mohli prísť stovky vojakov severoatlantickej aliancie NATO. Rozhodnutie by malo byť rýchle a so súhlasom vlády a parlamentu. „Sme na Slovensku pripravení takýto kontingent prijať,“ doplnil.

22:17 Ukrajinská armáda vo štvrtok neskoro večer dobyla späť medzinárodné letisko Antonov v Hostomeli neďaleko Kyjeva. Podľa ministerstva vnútra Ukrajiny je letisko v Hostomeli po ťažkých štvrtkových bojoch „úplne pod kontrolou“ ukrajinskej armády. Referuje o tom web kyivindependent.com.

22:14 Ukrajinský minister zdravotníctva Viktor Ľaško uviedol, že v dôsledku ruskej invázie bolo vo štvrtok zabitých 57 Ukrajincov a 169 ďalších bolo zranených. Ľaško vo štvrtok tiež povedal, že ukrajinské úrady menia účel zdravotníckych zariadení v krajine, aby vytvorili priestor pre tých, ktorí potrebujú lekársku pomoc v dôsledku nepriateľských akcií.

Ruský útok na Ukrajinu
Ukrajinskí vojaci na obrnených vozidlách počas svojho presunu v Doneckej oblasti. Foto: SITA/AP

22:04 Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS) verí, že v najbližších hodinách ruské útoky nebudú eskalovať. Povedal to v dnešnej diskusnej relácii Na hrane televízie Joj. Kde sa však ruské útoky zastavia, minister nevedel povedať.

21:51 Bratislavský hrad je nasvietený vo farbách ukrajinskej vlajky, ide o prejav solidarity s Ukrajincami.

BRATISLAVA: Hrad vo farbách Ukrajiny
Bratislavský hrad vysvietený farbami Ukrajiny. Bratislava, 24. február 2022. Foto: SITA/Branislav Bibel

21:49 Rusko síce momentálne napadlo Ukrajinu, ale hybridná informačná vojna už zúri globálne. Konštatuje to vo vyhlásení dekanka Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy v Bratislave a bývalá premiérka Iveta Radičová spolu s členmi občianskeho združenia Klub 89. Podľa vyhlásenia je súčasťou vojnovej mašinérie Ruska už dlhodobo šírenie dezinformácií.

21:10 Rusko podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) mesiace klamalo celý svet, keď jeho predstavitelia tvrdili, že vojenský útok na Ukrajinu nemajú v pláne. Vo štvrtok ruský imperializmus ukázal svoju pravú tvár, ktorá podľa Hegera nepatrí do civilizovaného, mierumilovného sveta. Premiér to vyhlásil v príhovore k rusko-ukrajinskému konfliktu počas mimoriadneho vystúpenia v RTVS, v ktorom podporil tvrdú odpoveď voči Rusku ako aj mobilizáciu potrebných kapacít na pomoc Ukrajine.

20:59 Ruský útok na Ukrajinu je nepredstaviteľný zásah do doterajšieho fungovania sveta, kde sa riešenia hľadali v prvom rade diplomaticky a s rešpektom k suverenite a územnej celistvosti iných štátov. Povedala to prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová počas mimoriadneho vystúpenia v RTVS. Podľa hlavy štátu musí byť dnes už každému jasné, kto sa bráni a kto útočí.

20:39 Vzhľadom na vážnosť situácie na Ukrajine Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) vyzýva svojich členov, ktorí sa nachádzajú na území krajiny, aby sa ihneď vrátili na územie Slovenska. Informoval o tom člen predsedníctva únie Stanislav Skala. „Podľa správ, ktoré máme od vodiča, ktorý priamo stojí na hraniciach, tak už nepúšťajú kamióny do Poľska. Od rána vozidlá stoja na Užhorod a čakajú, kedy sa to pohne,“ uviedol Skala. Doplnil, že v prípade potreby majú dopravcovia kontaktovať slovenské zastupiteľstvo v Kyjeve, Ministerstvo zahraničných veci a európskych záležitostí SR, poprípade Ministerstvo vnútra SR.

20:37 Organizácia Spojených národov (OSN) uvoľní 20 miliónov dolárov na neodkladnú humanitárnu pomoc Ukrajine. Vo štvrtok to oznámil generálny tajomník OSN António Guterres a zároveň zopakoval žiadosť, aby Rusko zastavilo inváziu. „Ukončite vojenskú operáciu a vojakov pošlite naspäť do Ruska,“ odkázal zo sídla OSN, pričom ofenzívu označil za nesprávnu a neprijateľnú, no nie nezvrátiteľnú. „Ešte nie je neskoro ochrániť túto generáciu od hrôz vojny,“ dodal.

20:34 Americký prezident Joe Biden v prejave o situácii na Ukrajine ostro odsúdil rozpútanie vojny Ruskom.

Ako informuje spravodajský web CNN, oznámil nové prísne sankcie a obmedzenia týkajúce sa toho, čo možno do Ruska vyvážať. „To bude znamenať vážne náklady pre ruskú ekonomiku, a to okamžite aj časom. Tieto sankcie sme zámerne navrhli tak, aby sme maximalizovali dlhodobý vplyv na Rusko a minimalizovali dopad na Spojené štáty a našich spojencov,“ povedal Biden. Ako poznamenal, Spojené štáty to nerobia samé a dodal, že na týchto sankciách sa podieľa 27 členov Európskej únie a skupina G7.

20:15 Náčelník generálneho štábu Ozbrojených síl SR (OS SR)Daniel Zmeko sa z dôvodu zhoršenia bezpečnostnej situácie v Európe rozhodol predčasne ukončiť svoju zahraničnú cestu v Spojených štátoch amerických.

Po vypuknutí invázie Ruskej federácie na Ukrajinu zo stredy na štvrtok 24. februára rokoval s veliteľom ústredného velenia armády USA generálom Kennethom F. Mckenziem a zástupcom veliteľa pre špeciálne operácie USA viceadmirálom Collinom P. Greenom.

Témou konzultácie na základni McDill v Tampe bola aktuálna bezpečnostná situácia v prvých hodinách po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine. Zmeko sa v noci na piatok 25. februára vracia na Slovensko. V tlačovej správe o tom informoval hovorca OS SR Štefan Zemanovič.

20:11 Doba čakania na hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod sa pri vstupe osobných motorových vozidiel do EÚ zvýšila už na 12 hodín. Kamióny čakajú v priemere 230 minút. Na webovej stránke o tom informovala Finančná správa SR.

Ako skôr informovala Polícia SR vo svojom profile na sociálnej sieti, policajný zbor zabezpečuje zvyčajný chod na hraničných priechodoch s Ukrajinou. Úrad hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru a Finančná správa situáciu monitorujú a robia všetko preto, aby bola premávka plynulá.

V súčasnosti sú v prevádzke všetky hraničné priechody na hranici s Ukrajinou, okrem železničného hraničného priechodu Čierna nad Tisou – Čop, kde bola zastavená osobná doprava. Vstup bude podľa polície umožnený všetkým osobám, ktoré utekajú pred týmto vojnovým konfliktom, po individuálnom posúdení aj osobám, ktoré nebudú mať platný cestovný doklad (biometrický pas).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

20:09 Na bezprecedentný ozbrojený konflikt a inváziu Ukrajiny zo strany Ruskej federácie je potrebné adekvátne zareagovať. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) to povedal pred začatím mimoriadneho samitu lídrov Európskej únie (EÚ) v Bruseli, na ktorom sa má rozhodovať o sankciách voči režimu v Rusku, ktoré dnes v skorých ranných hodinách zaútočilo na Ukrajinu.

„Náš postoj je jasný. Uvaliť čo najtvrdšie sankcie hneď od začiatku a potom z nich prípadne uberať,“ povedal. Doplnil, že o sankciách voči Moskve má jasnú predstavu, budú však predmetom večerného rokovania predstaviteľov EÚ. „Ide o životy civilistov. Rozmer ochrany ľudských životov je najvyšší a v tomto duchu je potrebné tie sankcie aj prijímať. Dnes to už nie je o taktizovaní, ale o zastavení ozbrojenej invázie a o nastolení mieru,“ vyhlásil premiér.

19:50 Do Poľska dorazili prví ukrajinskí utečenci. Plánovaný vlak z Charkova na východe Ukrajiny prišiel vo štvrtok popoludní do poľského mesta Przemyśl, neďaleko západných hraníc Ukrajiny, a priviezol niekoľko stoviek pasažierov.

Pasažieri pre agentúru The Associated Press povedali, že utekajú pred vojnou. Niektorí z nich pritom už žijú v Poľsku a rýchlo sa vracali z návštev doma.

Podľa veliteľa poľskej pohraničnej stráže, generála Tomasza Pragu, zaznamenali viditeľný nárast ľudí, ktorí chcú prekročiť hranice do Poľska.

Podľa oficiálnych predstaviteľov Poľsko pripravilo najmenej osem centier s potravinami, zdravotnou starostlivosťou a priestorom na oddych.

19:38 Ruské úrady vo štvrtok varovali občanov, že účasť na protestoch proti vojne na Ukrajine môže viesť k trestnému stíhaniu a obvineniu z trestného činu. Referuje o tom spravodajský web CNN.

Napriek tomu sa vo štvrtok na Puškinovom námestí v Moskve zišli demonštranti, pričom niektorí niesli transparenty s nápismi „Vojnu nie!“ Poriadková polícia z reproduktorov upozorňovala, že protestná akcia je neoprávnená.

19:32 Hlavný ruský index MOEX ukončil štvrtkové obchodovanie o 33 % nižšie po tom, ako Moskva rozpútala vojnu na Ukrajine. Referuje o tom spravodajský web CNN. Očakávania, že Západ ohlási tvrdé sankcie, najviac zasiahli veľké ruské energetické spoločnosti. Gazprom sa prepadol o 38 % a Rosneft o 40 %, zatiaľ čo banky VTB a Sberbank zamierili smerom nadol o viac ako 40 %. Ruský rubeľ zostáva na rekordných minimách, voči americkému doláru poklesol o 7 %.

19:18 V Európe a vo svete musí rozhodnúť demokracia, nie tanky, tvrdí Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ SR). Odborári zároveň odsúdili agresívnu vojnu proti suverénnej krajine.

Informuje o tom konfederácia v tlačovej práve. „Odsudzujeme akékoľvek násilné činy, predovšetkým s použitím ozbrojenej sily, a dúfajme v mierové urovnanie konfliktu. Odmietame agresiu a vyzývame všetkých zástupcov Ruska, Ukrajiny, ako aj predstaviteľov európskych a medzinárodných inštitúcií, aby urobili kroky, ktoré vrátia do regiónu čo najskôr pokoj,“ uviedla konfederácia.

19:13 Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) by mala v piatok hlasovať o rezolúcii odsudzujúcej ruský útok na Ukrajinu. Vyjadril sa tak americký vysoký predstaviteľ, podľa ktorého by mal text žiadať aj okamžité stiahnutie všetkých ruských jednotiek. To všetko s vedomím, že Rusko bude opatrenie vetovať.

Spojené štáty sú však presvedčené, že je dôležité, aby sa o rezolúcii hlasovalo, čo by podčiarklo medzinárodnú izoláciu krajiny. Zároveň tiež zdôrazňujú, že po vete bude rýchlo nasledovať rezolúcia v 193-člennom Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov, kde žiadne veto nie je. Americký predstaviteľ vo štvrtok hovoril s agentúrou AP pod podmienkou zachovania anonymity, pretože nie je oprávnený verejne sa vyjadrovať.

19:06 Ruské vojská sa zmocnili jadrovej elektrárne v Černobyle. Oznámil to poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ukrajina podľa jeho slov po ťažkých bojoch stratila kontrolu nad zariadením.

„Po absolútne nezmyselnom útoku Rusov týmto smerom, nie je možné povedať, či je jadrová elektráreň Černobyľ v bezpečí,“ skonštatoval Mychajlo Podoľak.

Spomenutá elektráreň, ktorá sa nachádza asi 130 kilometrov severne od Kyjeva, bola v roku 1986 miestom najhoršej jadrovej katastrofy v histórii. Do vzduchu sa vtedy uvoľnil rádioaktívny mrak, ktorý postupoval cez západnú časť Sovietskeho zväzu, východnú Európu a Škandináviu. Boli kontaminované rozsiahle oblasti Ukrajiny, Bieloruska a Ruska. Z okolia elektrárne evakuovali asi 200-tisíc ľudí a zariadenie zakryli betónovým sarkofágom.

19:01 Raketa z ruskej stíhačky dopadla blízko domu, v ktorom boli civilisti.

18:55 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Moskvu, aby ukončila násilnosti. „Nebola to Ukrajina, kto si vybral cestu vojny, ale Ukrajina ponúka návrat na cestu mieru,“ vyjadril sa vo štvrtok.

Doplnil pritom, že na letisku Hostomeľ pri Kyjeve zničili viacero ruských vojenských lietadiel a obrnených vozidiel a zadržali nešpecifikovaný počet ruských vojakov. Zložitá je podľa jeho slov situácia v Charkove, druhom najväčšom ukrajinskom meste, ktoré sa nachádza len zhruba 20 kilometrov od ruských hraníc. Na severe zas Rusi pomaly postupujú smerom k Černihivu, dodal Zelenskyj.

Oslovil tiež svetových lídrov s tým, že ak im dnes nepomôžu a nedokážu ponúknuť silnú pomoc Ukrajine, zajtra vojna zaklope na ich dvere.

18:47 Britský premiér Boris Johnson vo štvrtok podvečer oznámil, že Spojené kráľovstvo uvalí na Rusko viacero sankcií.

Ako informuje spravodajský web BBC, všetky veľké ruské banky budú mať zmrazené aktíva a nebudú môcť byť súčasťou britského finančného systému. Nebudú mať prístup k librám a zúčtovacím platbám cez Spojené kráľovstvo. Británia úplne a okamžite „zmrazila“ banku VTB. Zmrazenie aktív sa bude týkať približne stovky jednotlivcov alebo subjektov.

Rusko a tamojšie veľké spoločnosti nebudú mať možnosť získavať financie na britských trhoch. Ruské vklady na britské bankové účty budú obmedzené. Existuje možnosť, že Rusko by mohli úplne „odstrihnúť“ od platieb SWIFT.

Británia taktiež pozastaví vývozné povolenia s dvojakým použitím na veci, ktoré možno použiť na vojenské účely. Ruská letecká spoločnosť Aeroflot bude mať zakázané pristávať v Spojenom kráľovstve. Podobné finančné sankcie budú platiť aj na Bielorusko pre úlohu, ktorú zohralo pri invázii Ruska na Ukrajinu.

18:26 Cez hranice z Ukrajiny do Moldavska doteraz utieklo viac ako 4000 ľudí, väčšinou žien a detí. Ako referuje spravodajský web BBC, zatiaľ nie je jasné, či tam chcú zostať alebo prejsť do Rumunska.

Jedným z vysvetlení vysokého počtu žien a detí môže byť to, že ukrajinské úrady bránia odchodu mužov, ktorí by mohli odísť bojovať. Zatiaľ to však nikto oficiálne nepotvrdil.

„Očakávame omnoho vyššie čísla,“ povedal z Kišiňova pre BBC Roland Schilling, regionálny zástupca Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). „Uvedomujeme si, že na hraničných priechodoch sa tvoria veľké rady. Pripravujeme našu humanitárnu reakciu spolu s ďalšími agentúrami OSN,“ dodal.

18:19 Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová vyjadrila solidaritu a podporu s obyvateľmi Ukrajiny a hrubo odsúdila násilné útoky zo strany Ruskej federácie. Uviedla to vo svojom statuse na sociálnej sieti v súvislosti s informáciou, že Ruská federácia dnes ráno zaútočila na viacerých miestach na Ukrajinu s cieľom zničiť kritickú infraštruktúru.

„Chcem veriť, že realita dnešných dní plná agresie čoskoro pominie. Chcem veriť, že ako spoločnosť sa navrátime k ľudskosti, o ktorej sme len včera diskutovali s pani prezidentkou a viacerými osobnosťami verejného života,“ napísala Patakyová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:11 Naživo: Sviečkový pochod v Bratislave za mier na Ukrajine.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:05 Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) vyzvala Vládu SR a predstaviteľov Európskej únie a jej členských krajín k pomoci Ukrajine o akú žiada vrátane pomoci vojenskej. Zároveň odsúdila kroky Ruska, ktoré vníma ako jasné a masívne porušenie medzinárodného práva a popretie ľudských práv obyvateľov územia, na ktoré vojensky vtrhla.

Podľa riaditeľa IĽP Petra Weisenbachera existuje iba jediný prípad, keď je z ľudsko-právneho hľadiska možné akceptovať použitie násilia, a to je sebaobrana a ochrana tých, čo ju potrebujú. Weisenbacher pripomenul, že spolu s ďalšími mimovládnymi organizáciami dlhodobo upozorňovali na kroky ruskej vlády. Podotkol, že IĽP v minulosti opakovane organizoval protestné zhromaždenia pred Veľvyslanectvom Ruskej federácie na Slovensku s cieľom upozorniť na porušovanie ľudských práv v Rusku.

„Znie to zdanlivo paradoxne, že ľudsko-právna mimovládka volá po vojenskej intervencii, no je to skutočne iba zdanlivé. Vojenský útok, akého sme momentálne svedkami, nevyprovokovaná agresia voči suverénnemu štátu je totiž nielen porušením, ale priamo popretím de facto všetkých ľudských práv obyvateľov krajiny, ktorá bola napadnutá. Nakoľko je zjavné, že páchateľ tohto násilia nereaguje na civilizované pokusy o nápravu, ako sú napríklad diplomacia, je priam povinnosťou každého, kto ctí ľudské práva žiadať adekvátnu obrannú reakciu,“ uzavrel Weisenbacher. Vníma ako zjavné, že Ukrajina samotná nie je schopná obrany, a preto by jej mali prísť na pomoc všetky krajiny, ktoré si ctia ľudské práva, medzinárodné právo a mierové spolužitie štátov a národov.

17:53 Lídri krajín G7 v spoločnom vyhlásení po štvrtkovom virtuálnom stretnutí konštatovali, že ruský prezident Vladimir Putin „znovu priviedol vojnu na európsky kontinent“. „Postavil sa na nesprávnu stranu histórie,“ napísali.

„Odsudzujeme prezidenta Putina za jeho neustále odmietanie zapojiť sa do diplomatického procesu v súvislosti s otázkami týkajúcimi sa európskej bezpečnosti, napriek našim opakovaným ponukám,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení. „Stojíme jednotne s našimi partnermi, vrátane NATO, EÚ a ich členskými štátmi, ako aj s Ukrajinou a sme naďalej odhodlaní urobiť, čo bude potrebné pre zachovanie integrity medzinárodného poriadku založeného na pravidlách,“ uviedli.

Na stretnutí G7, ktoré trvalo niečo vyše hodiny, sa podľa Bieleho domu zúčastnili americký prezident Joe Biden, nemecký kancelár Olaf Scholz, kanadský premiér Justin Trudeau, francúzsky prezident Emmanuel Macron, taliansky premiér Mario Draghi, japonský premiér Fumio Kišida, britský premiér Boris Johnson, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, predseda Európskej rady Charles Michel a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

17:39 Nezisková environmentálna organizácia Greenpeace Slovensko je hlboko znepokojená vojenským konfliktom na Ukrajine. Ako uvádza na sociálnej sieti, myslí na ľudí, ktorí sa ocitli pod paľbou. „Myslíme na ľudí, ktorí sa ocitli pod paľbou alebo boli vyhnaní zo svojich domovov. Tento konflikt je tragédiou pre Ukrajincov aj Rusov. Ak sa bude tento cyklus násilia ďalej stupňovať, bude trpieť oveľa viac ľudí. Dajme šancu mieru,“ skonštatovala organizácia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:31 Vrcholní predstavitelia Európskej únie (EÚ) sľubujú, že Rusko bude trpieť „masívnymi a cielenými sankciami“, ktoré zasiahnu najmä elitu krajiny.

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová priblížila, že balík opatrení bude zahŕňať finančné sankcie, ktoré výrazne obmedzia prístup Ruska na kapitálové trhy a budú mať vážne dôsledky na všetky sektory jeho ekonomiky. Pred štvrtkovým samitom EÚ sa vyjadrila, že „tieto sankcie potlačia ekonomický rast Ruska, zvýšia náklady na úvery, zvýšia infláciu, zintenzívnia odliv kapitálu a postupne narušia jeho priemysel“.

Podľa Von der Leyenovej sa balík sankcií zameria aj na obmedzenie prístupu Ruska ku kľúčovým technológiám. „Naše opatrenia v kľúčových oblastiach oslabia ruské technologické pozície, práve v tých, z ktorých elity zarábajú najviac peňazí,“ doplnila.

17:23 Starosta Kyjeva Vitalij Kličko nariadil v ukrajinskom hlavnom meste zákaz vychádzania od 22:00 do 7:00 miestneho času. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na oficiálne stanovisko na sociálnej sieti Facebook.

„V čase zákazu vychádzania nebude fungovať verejná doprava. Všetky stanice metra však budú zároveň 24 hodín denne, sedem dní v týždni prístupné ako kryty,“ napísal a zároveň požiadal všetkých Kyjevčanov, aby sa včas vrátili domov. „Ak sa musíte pohybovať po meste počas zákazu vychádzania, najmä ako zamestnanci kritickej infraštruktúry, musíte mať so sebou dokumenty na identifikáciu,“ dodal.

V rozhovore pre reláciu World at One rozhlasovej stanice BBC Radio 4 sa Kličko vyjadril, že ľudí šokovalo, keď v meste počuli výbuchy a vyzval Západ na jednotu v pomoci Ukrajine. Ako ďalej povedal, ruská armáda je síce jedna z najväčších na svete a bude to ťažký boj, no Ukrajincom sa podľa neho nepáči ruská agresia a budú „bojovať za našu budúcnosť, za naše deti“. Sám o seba sa podľa vlastných slov nebojí, pretože je bojovník, ale obáva sa o tri milióny obyvateľov Kyjeva, za ktorých je zodpovedný.

17:18 Maďarský premiér Viktor Orbán odsúdil ruský útok na Ukrajinu a vôbec po prvý raz pripísal zodpovednosť za napätie a násilnosti u svojho východného suseda priamo Moskve.

17:12 Ruské vojská sa pokúšajú zmocniť jadrovej elektrárne v Černobyle. Povedal to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Spomenutá elektráreň, ktorá sa nachádza asi 130 kilometrov severne od Kyjeva, bola v roku 1986 miestom najhoršej jadrovej katastrofy v histórii. Do vzduchu sa vtedy uvoľnil rádioaktívny mrak, ktorý postupoval cez západnú časť Sovietskeho zväzu, východnú Európu a Škandináviu. Boli kontaminované rozsiahle oblasti Ukrajiny, Bieloruska a Ruska. Z okolia elektrárne evakuovali asi 200-tisíc ľudí a zariadenie zakryli betónovým sarkofágom.

Zelenskyj prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter uviedol, že obrancovia Ukrajiny „nasadzujú svoje životy, aby sa tragédia z roku 1986 nezopakovala“. Dodal, že to predstavuje „vyhlásenie vojny celej Európe“.

17:02 Veliteľ ukrajinskej armády Valerij Zalužnyj uviedol, že ukrajinské jednotky bojujú s ruskou armádou na severe a juhu. Podľa jeho slov vo štvrtok trvali boje neďaleko leteckej základne Hostomeľ, asi sedem kilometrov severozápadne od Kyjeva. Na juhu sa zasa bojovalo pri Heničesku, Skadovsku a Čaplynke.

Ruský útok na Ukrajinu
Zo základne protivzdušnej obrany v Mariupole na Ukrajine stúpa dym. Foto: SITA/AP

16:45 Povinná karanténa sa po vstupe na územie Slovenska nevzťahuje na osoby vstupujúce zo susedného štátu, v ktorom boli bezprostredne pred príchodom vystavené ohrozeniu počas vnútroštátneho alebo medzinárodného ozbrojeného konfliktu.

Tieto osoby nie sú povinné registrovať sa cez systém eHranica. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) Daša Račková.

„Povinná karanténa a registrácia v systéme eHranica sa rovnako nevzťahuje na osoby, ktoré vstúpia na územie SR z územia susedného štátu z obavy pred vnútroštátnym alebo medzinárodným ozbrojeným konfliktom a ďalej tranzitujú do krajiny, v ktorej majú udelený pobyt, alebo ktorej sú občanmi. Tieto osoby však musia územie Slovenska opustiť do 72 hodín od vstupu naň,“ vysvetlila Račková s tým, že pre vstup na Slovensko sa nevyžaduje negatívny výsledok testu na COVID-19. Tieto zmeny platia od 16. februára 2022.

16:38 Strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) odmieta použitie agresívnej vojenskej sily na dosiahnutie ruských cieľov a považuje ho za hrubé porušenie medzinárodného práva. Strana to uviedla v stanovisku, ktoré zaslal jej hovorca Ján Mažgút. Ruská federácia sa podľa Smeru-SD po opätovnom obnovení svojho mocenského postavenia rozhodla riešiť ohrozenie vlastných národných záujmov vojenskou silou.

16:08 Predseda Európskej rady Charles Michel nalieha na Bielorusko, aby sa „nezúčastnilo“ na ruskom vojenskom útoku voči Ukrajine.

16:00 Slovenskí zamestnávatelia sú pripravení pomôcť ukrajinským pracovníkom v maximálnej možnej miere, uviedol to tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták.

15:50 V prípade utečencov z Ukrajiny zabezpečí Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSRV SR) potreby pre maloletých bez sprievodu.

Rezort aktivoval všetky zložky sociálno-právnej ochrany detí, ktoré pôsobia na úradoch práce v Trebišove, Humennom a Michalovciach. Informovalo o tom ministerstvo v tlačovej správe.

Rezort práce zabezpečuje potrebné podmienky v prípade, ak sa v rámci utečeneckej migrácie na východnej hranici Slovenska vyskytnú maloleté osoby bez sprievodu.

„K dispozícii je pre nich pripravené ubytovanie, strava, tiež sociálna podpora a všetky nevyhnutné prostriedky. Odbor krízového manažmentu a bezpečnosti na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny je v neustálom kontakte s dotknutými úradmi s cieľom okamžite riešiť vzniknutú situáciu a zabezpečiť všetky potrebné kroky,“ uzavrelo ministerstvo.

15:42 Ústavný súd SR, Najvyšší správny súd SR a Najvyšší súd SR odsudzujú útok Ruska na Ukrajinu.

15:33 Výbor Národnej rady SR pre európske záležitosti na svojom štvrtkovom rokovaní prijal uznesenie, v ktorom odsúdil vojenský útok Ruskej federácie proti Ukrajine. Informoval o tom hovorca Sloboda a Solidarita (SaS) Ondrej Šprlák.

Predsedníčka Výboru NR SR pre európske záležitosti z klubu SaS Vladimíra Marcinková priblížila, že na výbore jasne konštatovali, že útok Ruska na územie Ukrajiny je flagrantným porušením medzinárodného práva a Charty OSN.

Zároveň ho chápu ako neakceptovateľný, neodôvodnený a odsúdeniahodný akt agresie. Z daných dôvodov vyjadrujú plnú solidaritu Ukrajine a podporujú jej nezávislosť, zvrchovanosť a územnú celistvosť. Tiež podporujú razantnú, rýchlu a jednotnú reakciu členských štátov Európskej únie a NATO.

15:27 Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtkovom televíznom prejave k národu povedal, že ruský útok je „prelom v európskych dejinách“ a „bude mať hlboké následky pre náš kontinent a zmeny v našich životoch“.

Belgium EU Africa Summit
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: archívne, SITA/AP

15:16 Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) vyzvala vládu SR a slovenské univerzity, aby prejavili solidaritu s ukrajinskými študentmi na Slovensku a ponúkli im pomoc. Vo svojom statuse na sociálnej sieti odsúdila agresiu zo strany ruského prezidenta Vladimíra Putina voči Ukrajine.

15:09 Rusko vo štvrtok vojensky napadlo Ukrajinu a vynárajú sa tak viaceré otázky týkajúce sa budúceho vývoja sveta ako takého.

15:03 Prerušenie dodávok ropy z Ruska by ešte Slovensko vedelo zvládnuť. Prerušenie dodávok plynu by však už malo pre Slovensko väčšie následky.

Pre agentúru SITA to uviedla analytička 365.bank Jana Glasová. Prerušenie dodávok plynu z Ruska by podľa nej spôsobilo nemalé problémy v mnohých priemyselných odvetviach na Slovensku aj v krajinách EÚ. To by viedlo aj k spomaleniu nášho ekonomického rastu, ktorý by preto nedosiahol očakávané úrovne.

„Zrejme najviac by sme mohli pocítiť výpadky v dodávkach ruského plynu, keďže tam neexistujú adekvátne náhrady a nielen Slovensko, ale prakticky celá Európa je výrazne závislá na ruskom plyne. V prípade ropy sú tieto riziká menšie, keďže tam by sme zásobovanie vedeli nahradiť aj ropovodom Adria, ktorý k nám smeruje z Maďarska,“ konštatovala Glasová.

14:58 Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) bude chrániť každý centimeter svojho územia, ak Rusko zaútočí na niektorého z jej členov.

Vyhlásil to vo štvrtok generálny tajomník obranného paktu Jens Stoltenberg. Útok Ruska na Ukrajinu označil za „brutálny vojnový akt“ a dodal, že situácia bude predmetom online samitu aliancie, na ktorom sa v piatok zúčastní aj americký prezident Joe Biden.

V Európe je teraz vojna v rozsahu, o akom sme si mysleli, že patrí do histórie, povedal Stoltenberg. Aliancia bude podľa neho chrániť každého svojho člena a v prípade útoku na ktoréhokoľvek z nich zareaguje ako celok.

Bulharsko, Česká republika, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko počas mimoriadneho zasadnutia vyzvali na urýchlenú diskusiu o aktivácii článku 4 zmluvy o NATO, ktorý predpokladá konzultácie o vojenskej akcii v prípade, že o to požiada niektorý členský štát.

14:47 Na Ukrajine žije približne 11-tisíc Slovákov, časť z nich je držiteľom osvedčenia zahraničného Slováka. Žijú najmä v mestách obciach na Zakarpatsku, ktoré bolo ako Podkarpatská Rus súčasťou prvej Československej republiky. Ide napríklad o mestá Užhorod, Mukačevo, Svaľava, Storožnica, Veľký Berezný, Seredné, Antalovce, Onokovce, Turie Remety, Perečin, Dlhé, Koľčino, Rovníková Huta, Hlboké, Nový Klenovec.

14:39 Česko odvolalo súhlas s prevádzkou ruských konzulátov v Brne a Karlových Varoch. Pozastaví aj prevádzku konzulátov v Petrohrade a Jekaterinburgu. Po rokovaní Bezpečnostnej rady štátu to uviedol premiér Petr Fiala, informuje spravodajský portál iDNES.cz.

Česko je podľa neho pripravené na výpadky dodávok surovín. „Česká republika je pripravená na prípadné výpadky dodávok surovín, ako je napríklad ropa alebo zemný plyn. Máme dostatočné zásoby, sme schopní prípadné zníženie alebo výpadky dodávok riešiť,“ skonštatoval Fiala

Ukrajina dostane humanitárnu pomoc za 300 miliónov korún. „Rozhodli sme sa posilniť našu humanitárnu pomoc smerom k Ukrajine,“ doplnil. Ministerstvo vnútra zároveň spustilo informačný servis pre Ukrajincov.

Česko zastaví víza pre Rusov. Výnimkou budú len humanitárne prípady. Ministerstvo zahraničia si pozve na konzultácie českých veľvyslancov v Rusku a Bielorusku, oznámil tiež Fiala. „Je potrebné, aby z našej strany zaznela i jasná reakcia voči Ruskej federácii. Odvolávame súhlas s prevádzkou konzulátu Ruskej federácie v Karlových Varoch a v Brne a zároveň pozastavujeme prevádzku našich konzulátov v Petrohrade a Jekaterinburgu,“ doplnil.

14:28 Na Ukrajine už zahynulo veľa vojakov aj civilistov. V telefonickom rozhovore s prezidentkou Zuzanou Čaputovou to povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

14:20 Rusko-ukrajinský konflikt ohrozí obchod a podnikanie, tvrdí Zväz obchodu SR. Takmer okamžite dôjde k výpadku niektorých tovarov.

14:11 Rumunský prezident Klaus Iohannis odsúdil „hanebný“ útok na Ukrajinu. Rusko si podľa neho „vybralo hanebnú a úplne ilegálnu cestu masívneho ozbrojeného násilia proti nezávislému a suverénnemu štátu“.

Iohannis zároveň ubezpečil, že Rumunsko je pripravené reagovať na ekonomické a humanitárne následky, ktoré by mohol konflikt spôsobiť. Zdôraznil pritom, že jeho krajina sa nenechá zatiahnuť do vojenského konfliktu na Ukrajine a rumunské úrady „podniknú všetky potrebné opatrenia“, aby zaistili bezpečnosť obyvateľov krajiny.

Rumunsko, ktoré má 19,5 milióna obyvateľov, susedí s Ukrajinou a je členským štátom Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) aj Európskej únie.

14:06 Najhoršie obavy sa naplnili a všetky varovania pred ruskou inváziou boli tragicky pravdivé. V televíznom prejave o situácii na Ukrajine to povedal britský premiér Boris Johnson, pričom obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina z rozpútania vojny v Európe.

Putin podľa jeho slov napadol priateľskú krajinu, pričom ho k tomu nevyprovokovali ani nemal vierohodné vysvetlenie. „Koná sa rozsiahla invázia, po zemi, zo vzduchu, po mori,“ cituje Johnsona spravodajský portál BBC. „Toto nie je nejaká vzdialená krajina, o ktorej vieme málo,“ povedal tiež Johsnon, ktorý po začatí útoku ponúkol ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému podporu. „Nemôžeme dovoliť skoncovanie so slobodou. Nemôžeme a nebudeme sa pozerať inam,“ vyhlásil.

Johnson pripomenul, že Spojené kráľovstvo bolo jednou z prvých európskych krajín, ktoré poslalo na pomoc Ukrajine obranné zbrane, a bez podrobností avizoval, že v nasledujúcich dňoch Británia urobí viac. Povedal, že dnes schvália masívny balík ekonomických sankcií na oslabenie ruského hospodárstva a vyhlásil, že Európa sa tiež musí kolektívne prestať spoliehať na ropu a zemný plyn, ktoré dali Putinovi kontrolu nad kontinentom.

Putinov útok na Ukrajinu, ktorý Johnson označil za „ohavný a barbarský“, sa musí podľa neho skončiť zlyhaním. Plameň slobody bude na Ukrajine podľa britského premiéra „znova jasne planúť“. „Neverím, že ruský diktátor potlačí národné cítenie Ukrajincov,“ povedal okrem iného Johnson s tým, že Spojené kráľovstvo so spojencami a priateľmi vo svete bude pracovať na zabezpečení obnovenia nezávislosti a suverenity Ukrajiny. Súčasná kríza je o práve krajiny vybrať si jej vlastnú budúcnosť a to je právo, ktoré bude Veľká Británia vždy brániť, uzavrel.

14:03 Na slovensko-ukrajinských hraniciach je nateraz situácia pokojná. Ako informovala Polícia SR vo svojom profile na sociálnej sieti, na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom vybavujú policajti Ukrajincov s úsmevom a pokojne. „Bezpečnostné zložky SR robia všetko pre to, aby boli pripravené na ďalšie možné scenáre. Nateraz je situácia pokojná,“ uviedli policajti.

Ministerstvo vnútra SR v súvislosti s vypuknutím vojnového konfliktu na území Ukrajiny oznamuje, že v súčasnosti sú v prevádzke všetky hraničné priechody na hranici s Ukrajinou, okrem železničného hraničného priechodu Čierna nad Tisou – Čop. Tam bola zastavená osobná doprava. „Vstup bude umožnený všetkým osobám, ktoré utekajú pred týmto vojnovým konfliktom,“ podotkol rezort vnútra.

Vstup na územie Slovenskej republiky bude umožnený po individuálnom posúdení aj osobám, ktoré nebudú mať platný cestovný doklad (biometrický pas). „Hraničná polícia vynaloží maximálne úsilie na elimináciu prípadných hraničných kolón nasadením svojich personálnych a technických zdrojov,“ konštatovalo ministerstvo.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:57 Spoločnosť Eset objavila na Ukrajine ničivý malvér, ktorý cieli na užívateľské dáta a firemné siete.

13:50 Pri sérii raketových útokov v meste Brovary ležiacom asi 12 kilometrov od ukrajinskej metropoly prišli o život najmenej šiesti ľudia.

Ako uviedol spravodajský web BBC, v blízkosti veliteľstva ukrajinského vojenského spravodajstva v Kyjeve stúpal čierny dym. Ukrajina tvrdí, niektoré z jej vojenských veliteľských centier vo štvrtok ráno zasiahli raketové útoky. P

Podľa BBC bola napokon budova veliteľstva ukrajinského vojenského spravodajstva neporušená.

13:46 V Bratislave sa vo štvrtok o 18:00 uskutoční sviečkový pochod za mier na Ukrajine.

Pochod sa začne na Hodžovom námestí pred Prezidentským palácom a bude smerovať po Palisádach k Veľvyslanectvu Ukrajiny. Organizátormi sú občianski aktivisti z iniciatívy Mier Ukrajine. Informuje o tom iniciatíva na sociálnej sieti.

„Dnes sme sa zobudili do vojnového rána. Do rána, v ktorom ruská armáda zbraňami zaútočila na nášho suseda, na Ukrajinu a jej ľudí. Lomcuje nami bolesť, smútok, hnev a strach. Za našimi východnými hranicami sa bojuje o slobodu a suverenitu Ukrajiny, bojuje sa o životy ľudí. Deje sa ešte včera nepredstaviteľné – muži, ženy, deti narýchlo opúšťajú svoje domovy a utekajú pred ruskou armádou,“ uvádza iniciatíva. Iniciatíva Mier Ukrajine vznikla ako občianska odpoveď na útok Ruskej federácie na Ukrajinu.

Zhromaždenie sa uskutoční aj v Košiciach o 17:00 s názvom Stojíme za Ukrajinou.

Bude na Dolnej bráne pri vedeckej knižnici na Hlavnej ulici. Organizátori zvolávajú zhromaždenie na podporu Ukrajincov a Ukrajiniek, odsúdenie agresie Kremľu voči Ukrajine. Zhromaždenia sa zúčastní aj množstvo ukrajinských študentov žijúcich v Košiciach.

13:44 Slovensko z Ukrajiny dováža najmä minerálne vody, oleje, med, orechy či hydinové mäso. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová. Vplyv vojny na slovenské agropotravinárstvo bude podľa SPPK sekundárny, a to v podobe zvýšených cien tovarov a energií, ktoré sa spotrebovávajú pri výrobe potravín, krmív pre zvieratá a hnojív

13:37 Čína vo štvrtok opäť vyzvala na rokovania o riešení ukrajinskej krízy. Vláda v Pekingu ruský útok na jeho západného suseda nekritizovala a zo zodpovednosti za eskaláciu konfliktu obvinila USA a ich spojencov.

Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing novinárom povedala, že situácia na Ukrajine je súhrou zložitých faktorov. Čina podľa nej vývoj sleduje a dúfa, že zúčastnené strany začnú dialóg a zabránia ďalšiemu vyhroteniu situácie.

Peking neschválil rozhodnutie ruského prezidenta Vladimira Putina o uznaní nezávislosti separatistických regiónov na východe Ukrajiny a vyslaní ruských vojakov na toto územie. Čínske ministerstvo zahraničných vecí však ruské kroky na Ukrajine neoznačilo za inváziu a o presune ruských ozbrojených síl na jej územie sa priamo nezmienilo.

13:35 V informačnom priestore sa momentálne šíri množstvo dezinformácií, ktoré sa snažia ospravedlniť aktivity Ruskej federácie na Ukrajine. Na sociálnej sieti na to upozornil predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO). Rovnako je podľa neho možné pozorovať aj snahy spochybniť členstvo Slovenska v Európskej únii a NATO, a tým podkopať našu bezpečnosť.

„Prosím, dávajte si pozor na dezinformácie, ktoré sa vás snažia zmiasť, vystrašiť a zneistiť. K informáciám pristupujte obozretne a sledujte dôveryhodné zdroje,“ vyzval premiér.

Zároveň Heger zopakoval, že Rusko dnes zahájilo útok na Ukrajinu, pričom tento útok znamená hrubé porušenie medzinárodného práva a Charty OSN. „Vláda Slovenskej republiky rázne odsudzuje konanie ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Našou prioritou je čo najskôr dosiahnuť mierové riešenie v spolupráci s našimi spojencami – EÚ a NATO,“ vyhlásil premiér.

Bezpečnostnú situáciu podľa Hegera štátne orgány pozorne monitorujú a podnikajú potrebné kroky. „V tomto momente nie je priamo vojensky ohrozená Slovenská republika ani jej občania. Ohrozená je však európska bezpečnosť,“ povedal predseda vlády. Takisto doplnil, že ozbrojené sily a polícia budú dohliadať na hranice Slovenska s Ukrajinou a bezpečnosť na našom území.

Heger tiež zdôraznil, že ľudia utekajúci pred vojnou získajú potrebnú pomoc a zázemie. „Slovenská republika stojí za Ukrajinou,“ uzavrel premiér.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:32 Prezident združenia cestných dopravcov Pavol Piešťanský uviedol, už teraz vojenské útoky spôsobujú veľké problémy, sú uzatvorené ukrajinsko-bieloruské a ukrajinsko-ruské hraničné priechody.

13:25 Rezort diplomacie vydal oficiálne odporúčanie bezodkladne opustiť územie Ukrajiny a vyhnúť sa cestovaniu na Ukrajinu až do odvolania.

Tiež odporúča zvýšiť opatrnosť pred informáciami, ktoré prinášajú súkromné účty na sociálnych sieťach bez uvedenia konkrétneho zdroja a tiež pred informáciami prezentovaným ruskými štátnymi médiami. „Informácie o dianí na Ukrajine čerpajte výhradne z oficiálnych zdrojov štátnych inštitúcií,“ uviedlo.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:23 Zástupcovia slovenského priemyslu zatiaľ nechcú komentovať možné ekonomické dopady vojenského konfliktu na Ukrajine. Ako pre agentúru SITA povedal generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz, veria, že sa situácia čím skôr upokojí. „Situácia je zatiaľ príliš čerstvá a všetky podniky ju dôkladne posudzujú. Jej vážnosť bude záležať od množstva dnes ešte neznámych faktorov, akými sú napríklad ceny energií, inflácia či dostatok surovín,“ dodal.

13:11 Litva vo štvrtok vzhľadom na vývoj ukrajinskej krízy vyhlásila výnimočný stav. Prezident Gitanas Nauseda podpísal výnos o posilnení ochrany hraníc. Úrady tiež dostávajú právomoc preverovať vozidlá, osoby a batožinové priestory ľudí prichádzajúcich do krajiny z pohraničnej oblasti. Litva susedí s ruský spojencom Bieloruskom a ruskou exklávou Kaliningrad na pobreží Baltského mora. Krajina má spoločné hranice aj s ďalšími členmi Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Poľskom a Lotyšskom.

12:59 Útoky Ruskej federácie prebiehajú po celej Ukrajine. Povedal to minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v relácii Braňo Závodský Naživo na rádiu Expres s tým, že ide o najhoršiu bezpečnostnú situáciu od konca druhej svetovej vojny.

Ako minister vysvetlil, Ruská federácia pri útokoch používa balistické rakety, rakety s plochou dráhou letu, letectvo, ale aj pozemné sily a námorníctvo. „Sú realizované špeciálne operácie, diverzné činnosti, kybernetické útoky. Je to útok zo strany Ruska v plnom meradle s výnimkou jadrových zbraní,“ zdôraznil Naď s tým, že útok je obrovský.

Doplnil, že Rusko útočí na vojenskú infraštruktúru alebo infraštruktúru duálneho použitia. „Napríklad letiská v celej krajine sú pod útokom. Zároveň sú pod útokom strategické podniky. Do vzduchu sú vyhadzované teplárne, zdroje elektrickej energie. Robia sa obrovské kybernetické útoky na celú štátnu správu,“ pokračoval.

Naď skonštatoval, že dnes už nemôže nikto pochybovať o tom, že ruský prezident Vladimir Putin je schopný všetkého. „Napadnúť krajinu, ktorá mu nijakým spôsobom neubližuje, nijakým spôsobom ho nenapáda, neohrozuje ani nič podobné, to môže iba človek, ktorý nie je pri zdravých zmysloch,“ pokračoval šéf rezortu obrany. Je podľa neho čas, aby svet pochopil, že Rusko je dnes hrozbou nielen pre Ukrajinu, ale aj pre slobodný svet.

12:52 Generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg uviedol, že Rusko rozpútalo vojnu s Ukrajinou a narušilo mier na európskom kontinente. Zároveň vyzval na piatkový summit lídrov aliancie NATO.

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg, generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO). Foto: archívne, SITA/AP.

12:48 Nemecký kancelár Olaf Scholz odsúdil ruský útok na Ukrajinu a dnešok označil za „temný deň pre Európu“. Zároveň vyjadril „plnú solidaritu“ jeho krajiny s Kyjevom.

Scholz tiež vo štvrtkovom vyhlásení oznámil, že Nemecko uvalí na Rusko ďalšie sankcie a jeho spojenci ukážu, že „Putin touto vojnou urobil vážnu chybu“. Oslovujúc spojencov z Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) vo východnej Európe, sa kancelár vyjadril, že Nemecko vo svetle posledného vývoja chápe ich obavy a stojí za svojimi záväzkami v rámci aliancie.

Doplnil tiež, že spolu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom navrhli čo najskôr usporiadať osobné stretnutie zástupcov vlád členských štátov NATO.

12:39 Slovensko celý február pomáha s dodávkami plynu na Ukrajinu. Každý februárový deň prúdilo cez plynovod Vojany – Užhorod takmer päť miliónov metrov kubických plynu. Už v januári vojanský plynovod ožil, keď sa ním denne prepravilo necelých 600 tisíc kubíkov plynu.

Ako vyplýva z informácií zverejnených slovenským prepravcom plynu, spoločnosťou Eustream, v novembri a decembri minulého roka pritom Ukrajinci zo Slovenska neodobrali ani kubík plynu. Obchodníci totiž neevidovali záujem o dovoz plynu vojanským plynovodom zo strany Ukrajiny. V októbri sa plynovodom denne prepravili necelé štyri milióny metrov kubických plynu a v septembri niečo vyše jedného milióna kubíkov.

Zrekonštruovaný plynovod Vojany – Užhorod má v súčasnosti ročnú kapacitu vyše 14,6 miliardy metrov kubických. Najviac sa doteraz prepravilo reverzným tokom v Budinciach, a to 44 miliónov kubíkov plynu v sobotu 29. októbra 2016.

12:32 Civilné lety medzi Bratislavou a Kyjevom sú pre uzavretie vzdušného priestoru Ukrajiny dočasne pozastavené.

Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Zuzana Drobová. „Na základe potvrdenia od leteckej spoločnosti Ryanair informujeme, že lety z Bratislavy na Ukrajinu sú pre uzavretie vzdušného priestoru Ukrajiny minimálne na nasledujúcich 14 dní pozastavené. Zároveň spoločnosť vyraďuje z ponuky lety z a na Ukrajinu na minimálne štyri týždne,“ priblížila Drobová. Cestujúci, ktorí majú zakúpené letenky na a z Ukrajiny, dostanú od leteckej spoločnosti viac informácií emailom.

Lety na Ukrajinu dočasne pozastavuje aj letecká spoločnosť Wizz Air. Z Bratislavy lietajú na Ukrajinu spoločnosti Ryanair a Wizz Air do Kyjeva na letiská Žuliany a Boryspiľ. „Cestujúcim odporúčame sledovať stránky leteckých spoločností. O aktuálnej situácii budeme priebežne informovať aj na našej webovej stránke a sociálnych sieťach,“ dodala Drobová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:21 Severoatlantická aliancia (NATO) posilní svoje pozemné, námorné a vzdušné sily na svojej východnej hranici v blízkosti Ukrajiny a Ruska.

Zástupcovia členských štátov aliancie po štvrtkových mimoriadnych rokovaniach uviedli, že spoločenstvo zvýšilo svoju pripravenosť reagovať na všetky mimoriadne situácie.

Niektoré z 30 členských štátov NATO dodávajú Ukrajine zbrane, muníciu a ďalšie vybavenie, aliancia ako taká však žiadnu vojenskú akciu na podporu Ukrajiny neohlásila.

12:15 Predpokladáme, že Ruská federácia si nedovolí narušiť hranice Severoatlantickej aliancie (NATO) vrátane hraníc Slovenskej republiky. Povedal to minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) po rokovaní Bezpečnostnej rady SR.

Skonštatoval, že sa samozrejme pripravujú na všetky alternatívy, ale prekročenie hraníc akejkoľvek krajiny NATO Ruskou federáciou považujú za veľmi nepravdepodobné.

12:09 Ruská invázia na územie Ukrajiny spôsobila prerušenie najvyššej ukrajinskej futbalovej súťaže. Zástupcovia ligy v krátkom stanovisku uviedli, že dôvodom je vyhlásenie stanného práva v krajine prezidentom Volodymyrom Zelenským. Vedenie miestnej Premier League zatiaľ nedokáže predbežne určiť, kedy by mohla súťaž pokračovať.

V súvislosti s konfliktom vyvstala aj otázka nad účasť športovcov Ukrajiny na zimných paralympijských hrách, ktoré sa v piatok 4. marca začnú v čínskom Pekingu.

Medzinárodný paralympijský výbor (MPV) je v kontakte s funkcionármi z Ukrajiny aj Ruska. „Ako politicky neutrálna organizácia sa zameriavame na prípravu paralympiády a nie na vzniknutú situáciu,“ informoval MPV. Rusi v Pekingu nebudú štartovať pod svojou vlajkou, podobne ako počas ZOH sa v Číne predstavia ako reprezentanti Ruského paralympijského výboru.

12:05 Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS) predloží na mimoriadne rokovanie Vlády SR 25. februára návrh humanitárnej pomoci pre Ukrajinu. Uviedol to na štvrtkovej tlačovej konferencii.

12:02 Situácia na slovensko-ukrajinskom hraničnom priechode Ubľa – Maly Bereznyj je zatiaľ pokojná. Pre agentúru SITA to v súvislosti s konfliktom medzi Ruskom a Ukrajinou uviedla starostka obce Ubľa (okres Snina) Nadežda Sirková. Obec je podľa jej slov pripravená v prípade potreby ľuďom z Ukrajiny pomôcť.

Starostku útok Ruska na Ukrajinu prekvapil. Ako uviedla, očakávala totiž víťazstvo zdravého rozumu a mierové riešenia. „Berieme to ale tak, ako to je, ako to berú všetci obyvatelia Slovenska. Stalo sa to, čo sa stalo. Zatiaľ je ale v obci pokoj. Informovala som sa aj na oddelení hraničnej polície v Ubli, zatiaľ autá prechádzajú. Sú tam dlhšie čakacie doby, ale zatiaľ tam nie sú ľudia, ktorí by žiadali o umiestnenie, aj keď prechádzajú hraničným priechodom,“ informovala starostka.

V obci sa v prípade potreby budú podľa jej slov snažiť ľuďom utekajúcim z Ukrajiny pomôcť. „Nikto z nás nezažil vojnový stav alebo niečo podobné. Aj keď začneme pomáhať a niečo organizovať, tak to budú pre nás prvé skúsenosti s takýmto vojnovým stavom a s realizáciou ubytovania, umiestňovania a ďalších vecí súvisiacich s tým, aby prechádzali obyvatelia Ukrajiny, ktorí by boli migrantmi a žiadali by o pomoc,“ uviedla Sirková.

Dodala, že situáciou na Ukrajine sa zaoberal počas minulotýždňového zasadnutia obecného zastupiteľstva aj krízový štáb obce. V diskusii s poslancami sa hovorilo o možnostiach pomoci zo strany samosprávy. „Sme pripravení na pomoc a súčinnosť či už zložkám ministerstva obrany, alebo ministerstva vnútra. Sme schopní prvým migrantom, ktorí by prišli do obce a žiadali by o nejaké ubytovanie, alebo zabezpečenie ich pobytu, pomôcť. Sme pripravení spolupracovať s týmito zložkami a v tej najväčšej krízovej situácii sme pripravení ponúknuť aj ubytovanie a stravovanie priamo v obci v budove kultúrneho domu, alebo v budove telocvične základnej školy, kde môžeme zabezpečiť aj sociálne zariadenia aj stravu,“ uviedla starostka.

Zatiaľ podľa nej obec neeviduje žiadne žiadosti armády, napríklad o vytvorenie priestorov pre vojenskú techniku. Dodala však, že aktuálna situácia sa môže v priebehu niekoľkých hodín kedykoľvek zmeniť.

11:55 Ministerstvo obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) v súčasnosti nepredpokladá povolanie vojakov zo záloh a už vôbec nie mobilizáciu.

Na tlačovej besede po rokovaní Bezpečnostnej rady SR uviedol, že zachytil takéto nepravdivé informácie a nič také sa nedeje. „Máme dostatok príslušníkov Ozbrojených síl SR, aby zvládli úlohy, ktoré sú nám stanovené v tomto momente,“ uzavrel Naď.

11:53 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že úrady budú dávať zbrane ľuďom ochotným brániť krajinu.

„Budúcnosť ukrajinského ľudu závisí od každého Ukrajinca,“ vyhlásil prezident a vyzval všetkých, ktorí môžu brániť Ukrajinu, aby prišli do zhromaždísk ministerstva vnútra.  Spravodajský portál BBC pripomína, že v uplynulých týždňoch počas eskalujúceho napätia s Ruskom niektorí ukrajinskí civilisti absolvovali základný vojenský výcvik.

11:49 Urobíme rozhodnutia, ktoré budú zodpovedné voči našej krajine a občanom. Povedal to minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) po štvrtkovom rokovaní Bezpečnostnej rady SR. Ten informoval, že vo štvrtok od 8:30 mimoriadne zasadala Severoatlantická rada NATO, kde spojencov informovali o situácii na Ukrajine.

„Boli navrhované opatrenia, ku ktorým prebieha schvaľovací proces. Najvyšší veliteľ spojeneckých síl v Európe informoval o krokoch, ktoré plánuje zrealizovať,“ pokračoval Naď s tým, že viacerí spojenci vrátane Slovenskej republiky požiadali o aktiváciu článku 4. „To znamená bezpečnostnú konzultáciu, keď sa cítia byť spojenci ohrození. Áno, my sa cítime byť ohrození,“ dodal Naď.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) doplnil, že vrchný veliteľ ozbrojených síl v Európe informoval o posilnení východného krídla tak, aby predsunutá obrana, ako je v Pobaltí, bola inštalovaná aj na východnom krídle aliancie. Zdôraznil, že sa to týka aj územia Slovenskej republiky. Ministri o tom informovali bezpečnostnú radu. „Spolu s ministrom obrany, v momente, keď bude takýto návrh zo strany Severoatlantickej aliancie konkretizovaný, dáme príslušný návrh vláde a Národnej rade SR,“ uzavrel Korčok.

11:46 Český prezident Miloš Zeman označil dnešný masívny útok Ruska na Ukrajinu za „zločin proti mieru“. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz s tým, že je to jeho prvé priame vyjadrenie po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin najprv uznal nezávislosť dvoch samozvaných republík na Donbase a následne spustil útok na celú Ukrajinu. „Ide o akt nevyprovokovanej agresie, ktorý je treba dôsledne odsúdiť. A to nielen slovami, ale aj činmi,“ skonštatoval Zeman v prejave, ktorý trval necelých päť minút. „Mám rád ruskú kultúru, vážim si obete ruského ľudu v druhej svetovej vojne, ale to neznamená, že budem súhlasiť s tým, aby na územie suverénneho štátu bez vyhlásenia vojny vstúpila cudzia armáda,“ vyhlásil ďalej Zeman.

11:43 V prípade zvýšeného náporu utečencov z Ukrajiny je Slovensko pripravené zvýšiť počet hraničných priechodov o takzvané „hot spoty“. Na tlačovej konferencii po rokovaní Bezpečnostnej rady SR to povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Pri prevádzke týchto priechodov by podľa neho príslušníkom Hraničnej a cudzineckej polície pomáhali príslušníci Ozbrojených síl SR.

Polícia podľa Mikulca momentálne zabezpečuje bežný chod hraničných priechodov. Ozrejmil, že na ukrajinskej strane čaká približne 50 vozidiel vrátane kamiónov, čo považuje za štandardnú prevádzku. „My sme pripravení na všetky alternatívy,“ informoval minister.

Zároveň zopakoval, že Ukrajinci, ktorí na územie Slovenska prídu na základe pasu, sa môžu voľne pohybovať po celej Európskej únii (EÚ) po dobu 90 dní.

11:40 Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR si vo štvrtok o 10:00 predvolalo veľvyslanca Ruskej federácie a tlmočilo mu ostrý protest v súvislosti s vojenským napadnutím Ukrajiny aj voči rétorike predstaviteľov Ruskej federácie. Uviedol to šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Ministerstvo odovzdalo ešte v utorok 22. februára veľvyslanectvu Ruskej federácie v Bratislave protestnú nótu v súvislosti s krokmi Ruska na Ukrajine. Ako priblížil komunikačný odbor ministerstva, Slovensko odmieta rozhodnutie Ruska uznať územia Doneckej oblasti a Luhanskej oblasti, ktoré aktuálne nie sú pod kontrolou Ukrajiny, ako nezávislé entity.

11:36 Košická fabrika U. S. Steel funguje aktuálne štandardne. Ako pre agentúru SITA v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine uviedol hovorca oceliarní Ján Bača, vzhľadom na to čo sa deje, veľmi pozorne sledujú a vyhodnocujú vývoj situácie a podnikajú patričné kroky.

„Ako je napríklad optimalizácia dodávok strategických surovín a úprava stavu zásob s prihliadnutím na možné riziká. Podľa súčasného stavu zásob surovín máme naplánovanú výrobu minimálne na 90 dní, aj keby došlo k pozastaveniu dodávok surovín,“ uviedol Bača s tým, že detailné informácie o jednotlivých dodávkach a komoditách nebudú poskytovať.

11:29 Dá sa predpokladať, že ruská agresia vyženie z Ukrajiny mnoho jej obyvateľov, Ozbrojené sily SR a Polícia SR budú preto zabezpečovať kontrolovaný prechod cez hranice. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) to vo štvrtok uviedol na tlačovej konferencii.

„Všade na svete je ozbrojený konflikt spojený s utrpením a pohybom tých, ktorí pred ním utekajú. Dá sa takmer s istotou predpokladať, že ruská agresia vyženie z krajiny aj mnohé Ukrajinky a Ukrajincov. Majme, prosím, pre nich súcit a pochopenie,“ konštatoval Heger. Tí, ktorí podľa neho utekajú pred vojnou, si podľa medzinárodných zákonov zaslúžia našu pomoc.

Slovenská republika bude princípy ľudskosti a solidarity zodpovedne plniť. „Presne tak, ako ich plnili iní, keď naši rodičia či prarodičia utekali pred vojnou a inváziou v našej krajine. Chcem vás zároveň uistiť, že naše ozbrojené sily a polícia aj v tejto výnimočnej situácii budú zabezpečovať kontrolovaný prechod hraníc a ľudia utekajúci pred vojnou u nás dostanú potrebné zázemie. Zachovajme si, prosím, v tejto ťažkej situácii pokoj a chladnú hlavu. Nenechajme sa vyprovokovať. Nepodliehajme dezinformáciám a zomknime sa. Pre našu bezpečnosť a pre zabezpečenie mieru na Ukrajine a v Európe,“ uviedol Heger.

11:25 Ruské ozbrojené sily zasahujú ciele na celom území nášho suseda. Nádeje tých, ktorí si mysleli, že Kremeľ sa uspokojí s okupáciou častí Doneckej a Luhanskej oblasti sa stali ilúziou. Prezidentka Zuzana Čaputová to povedala po štvrtkovom mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady SR.

„Prezident Putin sa rozhodol presadiť svoje neprijateľné teritoriálne a politické ambície cestou priamej vojenskej agresie. Zaútočil na slabšieho, ktorého jediným previnením je to, že chcel žiť mierumilovne podľa svojich predstáv ako ostatné zvrchované národy,“ povedala hlava štátu s tým, že toto konanie sa nedá ospravedlniť.

11:20 Na hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod sa začínajú na vstupe do EÚ tvoriť kolóny.

Zvýšený počet áut z ukrajinskej strany pre agentúru SITA potvrdil aj starosta obce Vyšné Nemecké (okres Sobrance) Peter Zuza. Ako ďalej dodal, obec sa zatiaľ nepripravuje na zvýšený nápor na slovensko-ukrajinských hraniciach, nakoľko ho zatiaľ nikto z ministerstva nekontaktoval o ďalšom postupe.

Ako uvádza na svojej webstránke Finančná správa SR, čakacia doba pre osobnú dopravu na hraničnom priechode Vyšné Nemecké pri vstupe do EÚ je momentálne 120 minút a pre nákladnú dopravu je to 330 minút.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:18 Slovenskí exportéri odsudzujú vojenskú inváziu na Ukrajinu a vyzývajú na zastavenie vojenských operácií a deeskaláciu konfliktu prostredníctvom diplomacie. Rada slovenských exportérov zároveň v zverejnenom stanovisku žiada kompetentné orgány o proaktívny postoj vo vzťahu k ochrane občanov Slovenskej republiky, ako aj slovenských investícií, majetku a hospodárskych záujmov na Ukrajine. Zdôrazňuje, že ozbrojený vojenský konflikt spôsobuje stratu na životoch a obrovské hospodárske škody.

Rada má medzi svojimi členami aj subjekty, ktoré sú zahraničnými investormi na Ukrajine, alebo prichádzajú do živého obchodného styku s ukrajinským biznisom. Napríklad spoločnosť Chemosvit Fibrochem vlastní výrobu v ukrajinskom meste Lutsk a zamestnáva tam desiatky ľudí. „Dnes sme museli fabriku zatvoriť a poslať ľudí domov, nakoľko je situácia nepredvídateľná. Radi by sme vedeli, ako máme postupovať pri ochrane svojich zamestnancov a investície,“ uviedla CEO spoločnosti Alena Balogová.

11:15 Vlaková osobná doprava na Ukrajinu je zastavená do odvolania. Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) o tom informovala s tým, že vozbu všetkých osobných vlakov v smere na Ukrajinu zastavuje z dôvodu mimoriadnej udalosti, konfliktu na ukrajinskom území. Ministerstvo dopravy a výstavby v tejto súvislosti na sociálnej sieti oznámilo, že o ďalšom postupe bude informovať po zasadnutí bezpečnostnej rady.

11:13 Naživo: Tlačová konferencia po rokovaní Bezpečnostnej rady SR

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:05 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že jeho krajina prerušila diplomatické styky s Ruskom.

10:49 Veľa nádejí na mierové riešenie nedodával ani posledný prejav prezidenta Vladimira Putina, v ktorom vykreslil súčasný stav na Ukrajine ako bezprostrednú hrozbu pre bezpečnosť Ruskej federácie a delegitimizoval jej právo na sebaurčenie. Píše Jozef Hrabina v komentári.

10:42 Banská Bystrica vyjadruje solidaritu a podporu ukrajinskému ľudu. Útok zo strany Ruska na našu susednú krajinu jednoznačne odsudzuje spolu s mestom pod Urpínom aj jeho primátor Ján Nosko. Ako na sociálnej sieti uviedol, svoju podporu prejavil primátorovi partnerského ukrajinského mesta Sumy.

„V liste adresovanom Oleksandrovi Lysenkovi som deklaroval, že ako mesto za každých okolností podporujeme hodnoty demokratických krajín. Celému ukrajinskému ľudu prajem v týchto neľahkých dňoch plných neistoty hlavne veľa síl. Každý z nás túži žiť bez obáv o svoju bezpečnosť. Verím, že čo najskôr opäť zavládne mier a pokoj,“ dodal primátor.

Útok Ruska na Ukrajinu, ktorý je v rozpore so základnými princípmi medzinárodného práva a Charty OSN, považuje banskobystrická radnica za bezprecedentný čin a odsudzuje ho. „Slobodne sa rozhodovať o vlastnom osude a rešpektovať celistvosť území suverénnych a zvrchovaných štátov – to sú piliere, ktoré musia zostať nedotknuteľné,“ konštatuje na sociálnej sieti samospráva.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval svetových lídrov, aby poskytli Ukrajine obrannú pomoc a pomohli jej brániť jej vzdušný priestor pred Ruskom.

Vo vyhlásení, ktorému skoro ráno predchádzal rozsiahly útok Ruska na Ukrajinu, Zelenskyj vyhlásil, že ruský prezident Vladimir Putin „rozpútal vojnu s Ukrajinou a celým demokratickým svetom“. Ruský líder chce podľa neho „zničiť náš štát, všetko, čo sme vybudovali“. Zelenskyj zároveň pochválil ukrajinských vojakov za ich odvahu a vyzval civilistov, aby nepodľahli panike.

„Začíname vytvárať protiputinovskú koalíciu. Už som vyzval svetových lídrov, aby uvalili na Putina všetky možné sankcie, ponúkli rozsiahlu vojenskú podporu a pre ‚agresora‘ zatvorili vzdušný priestor nad Ukrajinou,“ povedal Zelenskyj. „Spolu musíme zachrániť Ukrajinu, zachrániť demokratický svet a urobíme to,“ dodal ukrajinský prezident.

10:26 Vladimirovi Putinovi sa ani po rokoch nepodarilo rozvrátiť Ukrajinu zvnútra, preto ju dnes nadránom prepadol vojskami, tvrdí minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Rusko podľa Budaja rozvracia Európsku úniu a Slovensko už roky. Uviedol to v svojom profile na sociálnej sieti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:19 Slovenskí biskupi pozývajú k modlitbám a pôstu za Ukrajinu. Vojna na Ukrajine podľa Konferencie biskupov Slovenska (KBS) spôsobí utrpenie mnohých ľudí. Informuje o tom KBS v tlačovej správe.

„Modlime sa každý deň za skončenie vojny. Vkladajme túto prosbu do svätých omší a Eucharistických adorácií, obetujme na tento úmysel pravidelne svätý ruženec. Každý piatok sa za ukončenie konfliktu postime a na blížiacu sa Popolcovú stredu nech je prísny pôst vyjadrením nášho zjednotenia s modlitbou Svätého Otca za obnovenie mieru na Ukrajine. Nebojme sa! Obráťme sa od každého zla a hriechu a žime v posväcujúcej milosti. V duchu evanjelia, majme zažaté sviece a pripravený olej do nádob. Neodkladajme na neskôr zmierenie s Bohom a s ľuďmi,“ uvádza KBS a vyzýva k dobrým skutkom a upustenie od pýchy a malomyseľnosti.

10:10 Európska únia (EÚ) plánuje uvaliť masívny balík najtvrdších sankcií na Rusko, aký kedy zvažovala. O sankciách budú vo štvrtok rozhodovať európski lídri na mimoriadnom summite v súvislosti s ranným ruským útokom na Ukrajinu.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová oznámila, že „cieľom je stabilita v Európe a celého medzinárodného mierového poriadku“ a za to vyvodia voči ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi zodpovednosť. „Európskym lídrom predložíme na schválenie balík masívnych a cielených sankcií,“ avizovala.

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell plánované sankcie nazval najsilnejším a najtvrdším balíkom, o akom sa vôbec uvažovalo.

10:06 Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) hrubo odsúdilo priamy vojenský útok Ruska na Ukrajinu. Ako uviedol predseda hnutia a zároveň predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský, Ruská federácia pod vedením Vladimira Putina začala vojnu na Ukrajine.

„Priamo zaútočila na suverénny štát a namiesto cesty mieru a návratu k rokovaciemu stolu si zvolila agresívnu barbarskú inváziu. Je to hrubé a neospravedlniteľné porušenie medzinárodného práva. V plnom rozsahu ho odsudzujeme a stojíme pri ukrajinskom ľude. Veríme, že aj ruský ľud odmietne agresívnu politiku vlády prezidenta Putina,“ vyhlásil Majerský.

Podľa predsedu mimoparlamentnej politickej strany je teraz kľúčová jednota Európskej únie, transatlantických partnerov a všetkých demokratických spojencov. „To, nakoľko jednotne a principiálne zareagujeme, bude definovať, v akom svete budeme žiť,“ dodal predseda KDH.

9:49 Poľsko, Estónsko, Lotyšsko a Litva vo štvrtok aktivovali článok 4 zmluvy o Severoatlantickej aliancii (NATO), ktorý predpokladá konzultácie o vojenskej akcii v prípade, že o to požiada niektorý členský štát.

Informuje o tom webový portál americkej televíznej stanice CNN. Estónska premiérka Kaja Kallasová uviedla, že ruská invázia na Ukrajinu predstavuje hrozbu pre celú Európu a celý svet. Ako dodala, najúčinnejšou odpoveďou na ruskú agresiu je jednota. Článok 4 Dohody o NATO stanovuje, že zmluvné strany začnú konzultácie vždy, keď bude podľa ktorejkoľvek členskej krajiny ohrozená jej územná celistvosť, nezávislosť alebo bezpečnosť jej spojencov.

9:46 Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby stiahol svojich vojakov z Ukrajiny.

9:40 Putinov krok sa nedá ospravedlniť a dostatočným spôsobom odsúdiť, uvádza platforma Most-Híd strany Aliancia. Ukrajina je suverénny štát, ktorý sa stal rukojemníkom v rukách prezidenta Ruskej federácie, uvádza platforma vo vyhlásení. „Nemôžeme sa nechať vydierať. Európska únia a Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) musí nájsť adekvátnu odpoveď na tento bezprecedentný vojenský útok,“ uvádza platforma.

Predseda platformy Most-Híd strany Aliancia Konrád Rigó ostro odsúdil útok Ruska na Ukrajinu a vojnu, ktorou chce Vladimir Putin zničiť nezávislú krajinu v Európe.

„Pochopiteľná nádej tých, že Putin nebude chcieť viac ako Donbas, žiaľ, bola naivná. Nikto nenapadol Rusko, nikto neohrozil Rusov, Putin bol ten, kto zaútočil, chce celú Ukrajinu a nezaujímajú ho ľudské životy. Je to výlučne jeho vina, že ľudia dnes zomierajú. V histórii našej krajiny a celej strednej Európy ešte nikdy nebolo dôležitejšie, že sme členmi NATO. Len vďaka tomu nemusíme dnes utekať. Ukrajina, sme s vami,“ dodal Rigó.

„Dnes sme sa prebudili do nového sveta. Ruská federácia zaútočila na Ukrajinu. Putin svojich vojakov poslal na celé územie suverénneho štátu, za našimi východnými hranicami padajú bomby, znejú sirény, v prístavoch sa vyloďujú ruskí vojaci. Šialený vodca imperialistického Ruska chce celú Ukrajinu, kde zomierajú nevinní ľudia. Deti, ich otcovia a mamy. Putinov krok sa nedá ospravedlniť a dostatočným spôsobom odsúdiť. Západ, Európa musí byť jednotná, a musí sa postaviť voči ruskej agresii,“ uzavrel László Solymós.

9:35 Ukrajinci sa stali terčom agresora. Aj takto slovenskí europoslanci reagujú na sociálnej sieti na agresiu Ruska voči Ukrajiny.

„V myšlienkach ostávam s miliónmi nevinných Ukrajincov a Ukrajiniek, ktorí sa stali terčom agresora. Túto noc sa ukrývali pred výbuchmi, utekali z mesta a ich život naplnil strach o seba a svojich najbližších,“ uvádza europoslanec Martin Hojsík (PS/RE) .

Podľa Moniky Beňovej (Smer-SD/S/D) si Vladimír Putin zaslúži čo najrýchlejšiu a najtvrdšiu odpoveď. „Jeho nezodpovedný, agresívny a otvorený útok na Ukrajinu nemá ospravedlnenie. Stojíme plne na strane Ukrajiny a Európska únia a Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) musí čo najrýchlejšie konať,“ dodala Beňová.

„Včera aj dnes ráno som telefonoval s mnohými mojimi Ukrajinskými priateľmi, medzi ktorými je aj množstvo Rómov, o situácii na Ukrajine. Modlím sa za všetkých Ukrajincov a dúfam, že mojich priateľov som nepočul včera a dnes ráno naposledy,“ spomenul Peter Pollák (OĽaNO).

9:31 Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) sa pripája k výzve, aby vojnové besnenie, ktoré môže viesť k obrovskému ľudskému utrpeniu, Kremeľ okamžite zastavil. Vládne hnutie to uviedlo v reakcii na aktuálnu situáciu na Ukrajine s tým, že dôrazne odsudzujú ruskú nevyprovokovanú agresiu.

„Nikto nemá právo pod akoukoľvek zámienkou napadnúť suverénnu krajinu, ktorá nechce nič iné, len žiť v slobode, mieri a prosperite. Vyjadrujeme solidaritu s ukrajinskými občanmi a plne podporujeme úsilie demokratického medzinárodného spoločenstva o okamžité nastolenie mieru,“ vyhlásilo hnutie.

9:26 Západ sa nebude nečinne pozerať na vojenskú kampaň, ktorú vedie ruský prezident Vladimir Putin proti Ukrajine. V telefonickom rozhovore s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským to uviedol vo štvrtok britský premiér Boris Johnson.

Podľa vyhlásenia premiérovho úradu štátnici spolu hovorili skoro ráno po ruskom útoku na Ukrajinu. Johnson sa vyjadril, že z vývoja udalostí na Ukrajine je zhrozený. Ako dodal, Spojené kráľovstvo v tejto „temnej dobe“ myslí na Ukrajinu a verí, že dokáže agresii odolať. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

9:23 Dolár v úvode štvrtkového obchodovania klesol voči jenu po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin ohlásil vojenskú akciu na Ukrajine. Voči jenu dolár klesol na 114,56 JPY/USD zo stredajšej uzatváracej hodnoty 114,98 JPY/USD. Oproti doláru však oslabila spoločná európska mena, a to na 1,1211 USD/EUR z úrovne 1,1306 USD/EUR.

9:19 Rusko neunieslo svoju veľkosť a neodolalo pokušeniu podlo zaútočiť na slabšieho. Z medzinárodných záväzkov, ktorými sľubovalo nenarušiteľnosť územnej celistvosti Ukrajiny, urobilo zdrap papiera. Z rečí o cvičení a sťahovaní vojakov sa stali bohapusté klamstvá.

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) to vyhlásil vo svojom profile na sociálnej sieti. „Novodobí ruskí cári sa rozhodli pošliapať hrdinské činy Červenej armády a z ruských vojakov urobili vojnových zločincov zabíjajúcich nevinných ľudí,“ povedal. Dodal, že Ukrajinu čaká veľa utrpenia, strádania a sirôt.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:14 K situácii na Ukrajine zasadá Bezpečnostná rada SR aj za účasti prezidentky Zuzany Čaputovej. Ministerstvo obrany to napísalo vo svojom profile na sociálnej sieti. Bližšie informácie poskytnú po skončení rokovania Bezpečnostnej rady SR.

Rezort zároveň poskytol základné informácie o aktuálnej situácii. Uviedol, že Rusko vo štvrtok ráno zaútočilo na Ukrajinu, realizuje priamy vojenský útok a atakuje kritickú infraštruktúru. Ide pritom podľa ministerstva o vojnový akt, protiprávnu agresiu a útok na suverénny štát a jeho územnú celistvosť. Je to tiež hrubé porušenie Charty OSN a princípov medzinárodného práva. Ukrajina podľa rezortu obrany uvádza, že účelom ruskej útočnej vojenskej operácie je zničenie ukrajinského štátu a vyzýva svet na uvalenie sankcií na Rusko, žiada tiež o zbrane, finančnú a humanitárnu pomoc.

Rusko vypálilo rakety na ukrajinské mestá. Podľa ukrajinskej pohraničnej stráže ruské vojenské sily napadli hranicu. Ostreľovanie a výbuchy sú hlásené z rôznych častí krajiny. Kyjev hlási výbuchy a raketové útoky na ukrajinskú leteckú techniku na letisku za mestom. Rusko tvrdí, že zničilo ukrajinské letecké základne a protivzdušnú obranu,“ informovalo ďalej ministerstvo obrany s tým, že Ukrajina hlási, že na jej územie prechádzajú ruské pozemné sily.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:08 Ázijské akciové trhy vo štvrtok klesli po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin ohlásil vojenskú akciu na Ukrajine.

Hlavný japonský index Nikkei oslabil o 2,2 percenta, index hongkonskej burzy Hang Seng si pohoršil o 3,1 percenta a index čínskej burzy Shanghai Composite stratil 0,9 percenta. Nadol zamierili aj ďalšie akciové trhy. Juhokórejský akciový index Kospi si odpísal 2,6 percenta a austrálsky index S&P-ASX klesol o 3,1 percenta.

Ruský prezident uviedol, že vojenská operácia je nutná na ochranu civilistov na východe Ukrajiny. Washington predpokladal, že s takýmto tvrdením Putin príde, aby ospravedlnil inváziu. Americký prezident útok odsúdil ako nevyprovokovaný a neodôvodnený a vyhlásil, že Moskva sa bude zodpovedať, čo trhy pochopili tak, že USA a ich spojenci uplatnia ďalšie sankcie.

Futurity v rámci amerických a európskych akciových indexov klesli. Napríklad futurity v rámci nemeckého indexu DAX si odpísali viac ako 4 percentá a v rámci britského indexu FTSE 100 stratili 2,2 percenta.

9:04 Ukrajinská polícia informovala, že po bombovom útoku ruských síl majú informácie o siedmich mŕtvych. Útok na vojenskú jednotku v Podilsku pri Odese si podľa úradov vyžiadal šesť mŕtvych a sedem zranených. Devätnásť ľudí je nezvestných. Jedna osoba zomrela v meste Mariupoľ. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

9:01 Slovenský prepravca ropy, spoločnosť Transpetrol, zatiaľ nezaznamenal prerušenie dodávok ropy z Ruska.

„Aktuálne dodávky ropy ropovodom Družba sú stabilné, nezaznamenali sme žiadne výpadky,“ povedala pre agentúru SITA riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa Transpetrolu Linda Vaškovičová.

Transpetrol je na prípadné výpadky v dodávkach ropy pripravený. „Momentálne spoločnosť vykonáva všetky potrebné opatrenia, aby sa prípadné zmeny v dodávkach ropy eliminovali,“ konštatovala Vaškovičová.

8:58 Strana Hlas-sociálna demokracia (Hlas-SD) jednoznačne odsudzuje útok Ruska na Ukrajinu. Podľa vyhlásenia strany ide o bezprecedentný čin. Informuje o tom hovorkyňa strany Hlas-SD Patrícia Medveď Macíková. „Strana Hlas – SD jednoznačne odsudzuje útok Ruska na Ukrajinu. Považujeme to za bezprecedentný čin, ktorý je v rozpore so základnými princípmi medzinárodného práva a Charty OSN. Solidarizujeme s Ukrajinou, ktorá sa do poslednej chvíle snažila situáciu upokojiť,“ píše sa vo vyhlásení.

8:55 Dodávky zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu zatiaľ nie sú prerušené. Slovenský prepravca plynu, spoločnosť Eustream, nateraz neavizuje problémy s dodávkami plynu.

Ako vyplýva zo zverejnených informácií spoločnosti Eustream, dnes (štvrtok 24. februára) by sa malo cez Veľké Kapušany prepraviť bezmála 59 miliónov kubíkov plynu. Uplynulé dni sa pritom prepravilo plynovodom z Ruska na Slovensko denne od 25 do 35 miliónov metrov kubických plynu.

8:53 Nevyprovokovaný útok agresora Ruskej federácie na nášho suseda Ukrajinu nemôže nechať ľahostajného nikoho na svete.

Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) to skonštatoval vo svojom profile na sociálnej sieti. Očakáva, že lídri Európskej únie (EÚ) ešte vo štvrtok na mimoriadnom summite schvália adekvátnu odpoveď na tento hanebný čin a spustia sa všetky bezpečnostné procesy v rámci Severoatlantickej aliancie, ktoré „odradia darebácky režim z Kremľa porušujúci medzinárodné právo aj chartu OSN od akéhokokľvek ohrozenia členských štátov, vrátane Slovenska“.

„Pevne verím, že dnešok je zároveň lekcia pre všetkých nezodpovedných politikov a dezorientovaných občanov Slovenska, ktorí dlhodobo obhajujú neobhájiteľné a táto smutná udalosť umožní opätovne nájsť jasný slovenský zahraničnopolitický konsenzus, správne pomenúvajúci spojencov, obete a agresorov,“ vyhlásil štátny tajomník.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:47 Pokiaľ sa slovenskí občania nachádzajú na Ukrajine, musia sa riadiť priamymi pokynmi miestnych bezpečnostných zložiek. Pripomína to na sociálnej sieti Policajný zbor SR. Ako ďalej uvádza, užitočné je sledovať aj miestne médiá a vyjadrenia najvyšších predstaviteľov Ukrajiny.

Občania na Slovensku by podľa polície mali pre získanie dôveryhodných informácii sledovať celoštátne médiá a vyjadrenia oficiálnych orgánov a najvyšších predstaviteľov SR. „Neverte žiadnym informáciám, ktoré publikujú súkromné účty. Neverte žiadnym informáciám, ktoré publikujú ruské médiá,“ zdôrazňuje polícia.

Zároveň policajti vyzvali používateľov sociálnych sietí, aby nahlasovali proruskú propagandu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:42 Minister Ivan Korčok (nom. SaS) rozhodne odsudzuje priamy vojenský útok Ruskej federácie na slovenského suseda Ukrajinu. Rusko podľa neho hrubo porušuje medzinárodné právo a princípy charty Organizácie Spojených národov (OSN). Skonštatoval to vo svojom profile na sociálnej sieti.

Konanie Ruska označil za hrozbu pre európsku bezpečnosť. „Na štvrtkovom mimoriadnom zasadnutí NATO budeme žiadať Alianciu o konzultáciu podľa článku štyri. Súčasná situácia si to vyžaduje,“ povedal. Šéf slovenskej diplomacie doplnil, že je v permanentnom kontakte s našim veľvyslanectvom v Kyjeve. Všetci sú nateraz v bezpečí a ich ďalšie zotrvanie je koordinované s ostatnými štátmi Európskej únie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:38 Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) rázne odsudzuje vojenskú agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine ako suverénnemu štátu. Ako informovala hovorkyňa šéfa parlamentu Michaela Jurcová, tento kroj považuje za neprijateľný, neospravedlniteľný a bezprecedentný. „Jedná sa o hrubé porušenie medzinárodného práva a narušenie územnej celistvosti nášho suseda,“ vyhlásil Kollár.

8:34 Ukrajina vo štvrtok ráno uzavrela svoj vzdušný priestor pre civilnú leteckú dopravu.

Agentúra The Associated Press (AP) informuje, že lietadlo Boeing 787 izraelskej spoločnosti El Al smerujúce z Tel Avivu do Toronta náhle opustilo vzdušný priestor Ukrajiny smerom na Rumunsko, odkiaľ pokračovalo v lete cez Maďarsko, Slovensko a Poľsko.

Jediným ďalším spozorovaným lietadlom nad Ukrajinou je americké bezpilotné zariadenie RQ-4B Global Hawk, ktoré začalo letieť na západ od Ukrajiny po tom, ako Rusko zaviedlo obmedzenia leteckej premávky nad ukrajinským územím, informuje ďalej agentúra AP.

Ukrajina, vzdušný priestor
Foto: Flightradar24.com via AP.

8:27 Za vojenskú agresiu na Ukrajine musí niesť Ruská federácia zodpovednosť. Vyhlásil to minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) vo svojom profile na sociálnej sieti. Dodal, že ide o hrubé a neospravedlniteľné porušenie medzinárodného práva. „Urobíme všetko, čo je v našich silách a kompetenciách, aby sme prispeli k mierovému ukončeniu tohto konfliktu. Sme v úzkom kontakte nie len s ukrajinskými predstaviteľmi vlády, ale aj s ostatnými členmi NATO,“ uzavrel šéf rezortu vnútra.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:23 Minister hospodárstva a predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík zdôraznil, že Slovensko stojí s Ukrajinou. Vo svojom profile na sociálnej sieti zároveň poďakoval ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi (OĽaNO) a ministrovi zahraničných vecí Ivanovi Korčokovi (nom. SaS), že presadili obrannú dohodu so Spojenými štátmi americkými. „Radšej pár Amíkov na Sliači ako ruské rakety nad hlavou. Nikdy by som nebol povedal, že toto sa stane,“ napísal Sulík.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:19 Ruská armáda tvrdí, že vyradila ukrajinské prostriedky protivzdušnej obrany a letecké základne.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že útoky „potlačili prostriedky protivzdušnej obrany ukrajinskej armády“ a zneschopnili infraštruktúru ukrajinských vojenských základní.

Ministerstvo tiež poprelo správy o tom, že by nad Ukrajinou zostrelili ruské vojenské lietadlo. Ukrajinské ozbrojené sily medzičasom informovali, že pri obrane krajiny pred útokom zostrelili päť ruských lietadiel.

8:14 Minister obrany SR Jaroslav Naď potvrdil, že vo štvrtok približne o 4:00 ráno slovenského času, začala masívna nevyprovokovaná vojenská operácia Ruskej federácie voči Ukrajine. Útok je realizovaný na mnohých miestach Ukrajiny. Ako dodal vo svojom profile na sociálnej sieti, všetky zodpovedné bezpečnostné zložky a ústavné orgány sú v kontakte a o ďalšom vývoji a prijímaných opatreniach budú informovať počas dňa.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:11 Rusko začalo vojnu na Ukrajine a zaútočilo na slabšieho, ktorého jediným previnením je, že chcel žiť mierumilovne podľa svojich predstáv ako ostatné zvrchované národy. Podľa premiéra Eduarda Hegera (OľaNO) je to zo strany Ruska neospravedlniteľný barbarský čin, hrubé porušenie medzinárodného práva. Premiér to napísal vo svojom profile na sociálnej sieti.

„Znova nám pred očami ožil ruský imperializmus v jeho agresívnej, militantnej podobe. Vláda Slovenskej republiky so všetkou rozhodnosťou odsudzuje konanie ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Všetky obete, ktoré táto vojna prinesie, budú jeho obeťami a bude za to niesť zodpovednosť pred tvárou svetovej verejnosti,“ vyhlásil Heger.

Premiér avizoval, že vláda SR stojí pri trpiacom ukrajinskom ľude a bude v súčinnosti so spojencami v NATO a Európskej únie pomáhať v sebaobrane Ukrajiny pred ruským agresorom a zasadzovať sa za zastavenie bojov. „Nastolenie mieru je absolútnou prioritou. Dnes však vieme, že je ho možné dosiahnuť len tým, že demokratické štáty budú mať voči diktatúram a despotom vojenskú prevahu a ich odvetné kroky za agresiu budú mať silný moment odstrašenia,“ povedal.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:08 Ukrajinské ozbrojené sily informovali, že ruská armáda začala „intenzívne ostreľovanie“ ich jednotiek na východe Ukrajiny. Rusko podľa nich tiež začalo raketové útoky na letisko Boryspiľ pri Kyjeve a ďalšie letiská. Ukrajinské letectvo odráža letecký útok z Ruska, uviedli vo vyhlásení, ktoré cituje spravodajský portál BBC. Ukrajinské sily zároveň popreli správy o ruských výsadkároch v prístavnom meste Odesa na juhu krajiny.

8:06 Ceny ropy vo štvrtok ráno prudko stúpli pre obavy z možného narušenia dodávok ruskej ropy po tom, ako prezident Vladimir Putin ohlásil ruskú vojenskú akciu na Ukrajine.

Ľahká americká ropa si v elektronickom obchodovaní na newyorskej komoditnej burze pripísala 4,36 USD a jej cena sa zvýšila na úroveň 96,46 USD za barel. Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za medzinárodnú referenčnú cenu, vo štvrtok ráno zdražela o 4,32 USD na 98,37 USD za barel.

(1 EUR = 1,1344 USD)

7:59 Prezidentka Zuzana Čaputová ostro odsúdila protiprávnu agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine.

Uviedla to vo svojom v statuse na sociálnej sieti. V ňom zároveň informovala, že ruské ozbrojené sily zasiahli aj zvyšok východnej Ukrajiny. Podľa nej sa nádej tých, ktorí si mysleli, že Rusko sa uspokojí s vojenskou okupáciou častí Doneckej a Luhanskej oblasti sa ukázala byť ilúziou.

„Ostro odsudzujem protiprávnu agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine. Ukrajinskému ľudu ako aj vedeniu krajiny a prezidentovi Zelenskému vyjadrujem plnú podporu a solidaritu,“ napísala Čaputová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:54 Rusko napadlo Ukrajinu z viacerých smerov. Ukrajinská štátna pohraničná služba, ktorú cituje televízia CNN, vo štvrtok ráno uviedla, že ruskí vojaci zaútočili z územia Ruskej federácie aj Bieloruska.

Podľa služby sa útoky odohrávajú v Luhanskej, Sumskej, Charkovskej, Černihivskej a Žytomyrskej oblasti, ktoré sú na východných a severných hraniciach Ukrajiny. Útoky delostrelectvom, ťažkou technikou a malými zbraňami sa zameriavajú na pohraničné jednotky, hliadky a kontrolné stanoviská. Útok pohraničná služba hlási aj z anektovaného polostrova Krym.

Služba vo vyhlásení uviedla, že pohraničná stráž spolu s ukrajinskými ozbrojenými silami a národnou gardou „pália na nepriateľa“ v závislosti od situácie na hranici.

7:50 Generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg ostro odsúdil „bezohľadný útok“ Ruska na Ukrajinu. Vo vyhlásení, ktoré je zverejnené na webstránke aliancie, uviedol, že je to vážne porušenie medzinárodného práva a vážna hrozba pre euro-atlantickú bezpečnosť.

Spojenci v NATO sa podľa jeho slov stretnú, aby riešili následky agresívneho konania Ruska. „Vyzývam Rusko, aby okamžite ukončilo jeho vojenskú akciu a rešpektovalo ukrajinskú suverenitu a územnú celistvosť,“ vyhlásil Stolteberg a dodal, že „v tomto hroznom čase“ aliancia stojí pri ukrajinskom ľude.

7:40 Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, predseda Európskej rady Charles Michel a šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell odsúdili „neopodstatnený“ útok Ruska na Ukrajinu. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter v spoločnom vyhlásení uviedli, že vyvodia zodpovednosť voči Kremľu. „V týchto temných hodinách myslíme na Ukrajinu a nevinné ženy, mužov a deti ako čelia nevyprovokovanému útoku a strachu o ich životy,“ uviedli európski lídri.

7:36 Ukrajinské ozbrojené sily informovali, že ruská armáda začala „intenzívne ostreľovanie“ ich jednotiek na východe Ukrajiny. Rusko podľa nich tiež začalo raketové útoky na letisko Boryspiľ pri Kyjeve a ďalšie letiská. Ukrajinské letectvo odráža letecký útok z Ruska, uviedli vo vyhlásení, ktoré cituje spravodajský portál BBC. Ukrajinské sily zároveň popreli správy o ruských výsadkároch v prístavnom meste Odesa na juhu krajiny.

7:25 Americký prezident Joe Biden odsúdil Rusko za „nevyprovokovaný a neopodstatnený útok“ na Ukrajinu. Po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin ohlásil vojenskú operáciu na východe Ukrajiny, šéf Bieleho domu vyhlásil, že USA a ich spojenci vyvodia voči Rusku zodpovednosť.

„Prezident Putin si vybral vopred premyslenú vojnu, ktorá prinesie katastrofálne straty na životoch a ľudské utrpenie. Za smrť a skazu, ktorú tento útok prinesie, je zodpovedné len Rusko a Spojené štáty americké a ich spojenci a partneri budú reagovať jednotným a rozhodným spôsobom,“ uviedol Biden v písomnom vyhlásení.

Biden tiež povedal, že vo štvrtok po stretnutí s lídrami krajín v skupine G7, sa prihovorí národu. Očakáva sa, že vo štvrtok tiež oznámi ďalšie sankcie proti Rusku.

Joe Biden, Stephen Breyer
Americký prezident Joe Biden. Foto: SITA/AP

7:12 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zaviedol stanné právo po tom, ako ruský prezident oznámil vojenskú operáciu na východnej Ukrajine.

Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: archívne, Ukrainian Presidential Press Office via AP.

7:03 Ruský prezident Vladimir Putin oznámil vojenskú operáciu v regióne Donbas na východnej Ukrajine. Jej cieľom je vraj chrániť civilistov.

V televíznom prejave skoro ráno Putin vyhlásil, že kroky podnikajú v reakcii na hrozby prichádzajúce z Ukrajiny. Okupovať Ukrajinu podľa jeho slov Rusko nemá v pláne a akékoľvek krviprelievanie bude vinou ukrajinského „režimu“. Putin zároveň varoval ostatné krajiny, že akýkoľvek pokus o zásah do ruskej akcie povedie k „následkom, aké nikdy nevideli“.

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: Russian Presidential Press Service via AP.

7:00 Vitajte pri sledovaní štvrtkového online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Charles MichelJens StoltenbergJoe BidenJosep BorrellUrsula von der LeyenováVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy