Poškodené časti mramorového obkladu z bývalého Domu odborov Istropolis na Trnavskom Mýte v Bratislave využije divadlo aj študenti.
„Druhá šanca na život“
Ako informoval investor nového projektu Immocap, návrh Nového Istropolisu preberá po svojom predchodcovi nielen tvaroslovie fasády a interiéru, ale počíta aj s využitím mramorového obkladu.
„Spoločnosť Immocap ho preto postupne citlivo demontuje platňu po platni,“ uviedol developer s tým, že poškodené časti obkladu nájdu využitie v divadle aj v rámci výučby.
Búranie Istropolisu rozprúdilo vášnivé diskusie, kultúrnej komisii sa zámer investora nepozdáva
O časti mramorového obkladu okrem iných prejavilo záujem divadlo, vysoká aj stredná škola, ale aj samospráva. „Druhú šancu na život tak dostane v divadle Nová scéna, kde ho využijú na opravu interiérových obkladov, pracovníkom Prírodovedeckej fakulty UK zasa poslúži na študijno-výskumné účely a menšie úlomky sa ušli aj študentom zo Školy umeleckého priemyslu Josefa Vydru v Bratislave, ktorí ho využijú na praktickú výučbu,“ vysvetlil stavebník.
Mramor neskončí na skládke
Kusy, ktoré bude možno po vyčistení a opracovaní opätovne využiť, uskladňuje Immocap priamo v areáli miznúceho Domu odborov, kde počkajú na ďalšie spracovanie. Ostatné časti investor recykluje a vyrába z nich terrazzový povrch pre Nový Istropolis.
Developer plánuje na Trnavskom Mýte vybudovať nový projekt, ktorý má vytvoriť priestor pre bývanie, prácu, trávenie voľného času a zachová aj kultúrno-spoločenskú funkciu.
Bratislavského Istropolisu sa zastali architekti, jeho zbúranie považujú za nekultúrny čin a nádej vložili do vlády
Voči zbúraniu Domu odborov sa zdvihla vlna kritiky zo strany odbornej aj širokej verejnosti, napriek tomu však investor na základe povolenia koncom januára začal s búracími prácami.
Na zachovanie pôvodnej stavby Istropolisu vyzývala aj Komisia pre kultúru, médiá a ochranu kultúrneho dedičstva pri Mestskom zastupiteľstve v Bratislave, či Spolok architektov Slovenska.