Po dvoch mesiacoch výrazného rastu sa slovenské stavebníctvo v marci prepadlo o 10,1 % pri objeme 481,9 mil. eur. Ide o najvyšší medziročný pokles v priebehu posledných dvoch rokov. Po zohľadnení sezónnych vplyvov bola stavebná produkcia oproti predchádzajúcemu mesiacu nižšia o 10,4 %.
Na negatívnom výsledku sa podpísali všetky zložky domácej stavebnej produkcie. Rast si udržala iba stavebná činnosť v zahraničí. Štatistický úrad SR o tom vo štvrtok informoval v tlačovej správe.
Pokles výstavby
Produkcia realizovaná firmami v tuzemsku, ktorá tvorila 90 % celkového výkonu stavebníctva, klesla v porovnaní s marcom 2022 o 11,3 % takmer na 434 mil. eur.
Stavby roka 2022 sú známe, cenu si odniesol zmodernizovaný železničný úsek na Považí aj Nemocnica Bory (foto)
„Prepad zaznamenala nielen nová výstavba o 5,4 %, ale aj stavebné práce na oprave a údržbe budov, ktoré boli medziročne nižšie o viac ako 20 %. Ostatné práce, ktoré tvoria najmenší podiel v rámci produkcie, poklesli takmer o tretinu,“ uviedla hovorkyňa štatistikov Jana Morháčová.
Stavebná produkcia
Práce na inžinierskych stavbách, kam patrí aj výstavba diaľnic, sa medziročne spomalili o 10,7 %, výstavba budov poklesla o 9 %. Práce v zahraničí sa na poklese stavebnej produkcie v marci 2023 nepodieľali, jediné si, rovnako ako vo februári, zachovali mierny rast o 2,2 % pri objeme cez 48 mil. eur. Z celkovej produkcie tvorili 10 %.
Stavbári volajú po profesionalizácii povoľovacích procesov v stavebníctve, patria podľa nich štátu a nie samospráve
V prvom štvrťroku 2023 dosiahla stavebná produkcia objem viac ako 1,3 mld. eur a medziročne vzrástla o 2,8 %. Objem stavebných prác v tuzemsku vzrástol o 3,5 % zhruba na 1,2 mld. eur, pričom domáca nová výstavba bola medziročne vyššia o takmer 9 %, ale opravy a údržba poklesli o 5 %. Stavebné práce v zahraničí boli oproti prvým trom mesiacom minulého roka nižšie o 3,7 % s objemom 124 mil. eur.
Nálada v stavebníctve ostáva dobrá
Napriek slabým marcovým číslam zostáva podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka nálada v slovenskom stavebníctve dobrá. Podľa prieskumu dôvery Štatistického úradu SR sa dokonca vyšplhala na viac ako 16,5-ročné maximum.
„Stavebníctvo by tento rok malo ťažiť najmä z výstavby verejnej infraštruktúry, ktorej očakávaný rozmach v minulom roku pribrzdili vysoké ceny a otváranie uzavretých zmlúv,“ uviedol analytik. Celkový efekt dočerpávania eurofondov bude však podľa Koršňáka výrazne menší, ako sa pôvodne očakávalo, a to v dôsledku vysokých cien i presunu časti fondov na tlmenie energetickej krízy.