Stavebná produkcia v apríli zaznamenala oživenie prvýkrát v tomto roku. Opätovne sa rozbehli domáca nová výstavba aj práce na opravách a údržbe. Podľa výrobného zamerania rástla výstavba budov aj inžinierskych stavieb, rýchlo sa zvýšili tiež výkony domácich stavbárov v zahraničí.
Zvýšenie stavebnej produkcie
Objem stavebných prác v štvrtom mesiaci dosiahol takmer 583 miliónov eur a medziročne vzrástol o 9 %. Podľa Štatistického úradu SR stavebníctvo tak začalo opäť rásť po štyroch mesiacoch medziročných prepadov. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa stavebná produkcia medzimesačne oproti marcu zvýšila o 7,8 %.
Po veľkonočnom prepade sa stavebný sektor zotavil, chýba dopyt vo výstavbe infraštruktúry
Stavebníctvo v apríli príjemne prekvapilo, reagoval v stredu pre agentúru SITA makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš. „Napriek dobrým výsledkom v apríli však ostala celková produkcia za prvé štyri mesiace aktuálneho roka v porovnaní s minulým rokom v zápore, medziročne klesla o 2,7 % (na 1,9 miliardy eur),“ uviedol.
Oživenie stavebného trhu
Dobrý výsledok v apríli tak z časti možno pripísať aj dobiehaniu, alebo odloženej produkcii z minulých mesiacov, pričom očakáva v strednodobom výhľade postupné oživenie stavebného trhu.
Očakávaný tohtoročný mierny prepad má podľa stavbárov v budúcom roku vystriedať oživenie (foto)
„V apríli domácu produkciu potiahla kľúčová nová výstavba, vrátane rekonštrukcií/modernizácií, a tiež opravy a údržba. Drvivú väčšinu našej stavebnej produkcie naďalej tvorí tuzemská produkcia (88 %), hoci jej podiel mierne klesol,“ podotkol Marián Kočiš.
Novú výstavbu vrátane rekonštrukcií a modernizácií budú v tomto roku podporovať peniaze z plánu obnovy v rámci peňazí na rekonštrukcie budov.
Domácu aprílovú produkciu v objeme 515 miliónov eur a s medziročným rastom cez 7 % potiahlo výrazné oživenie stavebných prác v rozhodujúcej oblasti odvetvia v novej výstavbe, ale tiež opravy a údržba.
Stavebníctvo sa po februárovom oživení opäť prepadlo, výstavbu budov budú podľa analytika brzdiť vysoké úroky
„Medziročný rast oboch týchto zložiek prekročil 8 %. Na celkový výsledok odvetvia mal mierny tlmiaci vplyv najmenší segment – ostatné práce, ktoré v porovnaní s vlaňajškom zaostávali takmer o pätinu,“ priblížila hovorkyňa štatistikov Jana Morháčová. Z hľadiska výrobného zamerania výstavba budov medziročne zrýchlila o vyše 8 %, čo bolo najviac za posledných 14 mesiacov.
„Rástli aj práce na inžinierskych stavbách, kam patrí aj výstavba diaľnic, a to o 5,6 %. Dynamicky napredovala aj produkcia stavebných firiem v zahraničí,“ poznamenala s tým, že jej podiel na celkovej produkcii bol takmer 12 %.
Výkony v zahraničí
Výkony v zahraničí oproti vlaňajšiemu aprílu vzrástli skoro o štvrtinu zhruba na 68 miliónov eur. Za štyri mesiace domáce výkony klesli skoro o 3 % na 1,7 miliardy eur.
„Znížila sa o 4 % dominantná tuzemská nová výstavba a tiež o 7,1 % aj ostatné práce. Naopak, opravy a údržba mierne vzrástli o 1,2 %,“ vymenovala Jana Morháčová. Výstavba budov vykázala pokles o 2,6 %, práce na inžinierskych stavbách o 5,3 %. Objem stavebných prác v zahraničí sa od januára do apríla medziročne znížil o 2 % na 195 miliónov eur.
Najsilnejšie obdobie
Analytik 365.bank Tomáš Boháček pre SITA uviedol, že stavebná produkcia v apríli reflektovala na tradične sezónne najsilnejšie jarné obdobie začiatku prác.
Výkony v stavebníctve skončili tretí mesiac v mínuse, výrazne sa však zmenilo tempo poklesu
Tento rok podľa neho vývoju novej výstavby budov výrazne pomohli najmä zlepšujúce sa domáce ekonomické parametre, očakávaný výhľad developerov a stavebných producentov pre pokles úrokových sadzieb úverov na bývanie, kde sa pozornosť zameriava na jeseň tohto roka.
„Vtedy by podľa väčšinového názoru predsa len mal byť znateľný pokles referenčných úrokových sadzieb ECB aj na domácom trhu. Preto by kľúčová nová výstavba mala v raste pokračovať aj vo zvyšku stavebnej sezóny, aj keď rast nebude úplne lineárny, vzhľadom na povahu jednotlivých projektov,“ očakáva Tomáš Boháček.
Vládne zákazky
V opravách a údržbe aj na inžinierskych stavbách onačil za hlavný stimul aj vládne zákazky, ktoré by mali pokračovať v celej sezóne. Celkovo hodnotí údaje ako uspokojivé, aj keď medziročné porovnanie za celý štvrťrok je naďalej slabšie.
Tento rok bude pre stavebníctvo v stredoeurópskom regióne najhorší, očakáva odborník
„Zlepšenie za súhrnné štatistiky by sme mohli vidieť už relatívne skoro po lete, kedy by okrem ekonomických faktorov mala začať pomáhať aj štatistická báza pre nižšie údaje v druhej polovici minulého roka,“ dodal.
Pod tlakom
Marián Kočiš predpokladá, že stavebná produkcia v tomto roku bude pod tlakom. Náročné makroekonomické prostredie z ostatných rokov, zvýšené ceny materiálov v kombinácii s vyššou cenou práce a rastúcou cenou úverov budú celkovú stavebnú produkciu ovplyvňovať aj v tomto roku.
Stavbári čelia konkurencii technologickejších odvetví, lepšie využívajú zručnosti Xbox generácie
„V nasledujúcich mesiacoch sa vo výsledku prejaví aj bázicky efekt, nakoľko najmä v druhej polovici minulého roka potiahli stavebnú produkciu peniaze z eurofondov z končiaceho programového obdobia, ktoré pozitívne ovplyvnili najmä kategóriu inžinierskych stavieb. Možno očakávať, že tento efekt opadne, nakoľko peniaze z nových eurofondov budú tradične čerpané v tejto fáze programového obdobia skôr pozvoľna,“ dodal Marián Kočiš.
Nakoľko je stavebníctvo výrazne ovplyvnené hospodárskym cyklom a zároveň sa zmeny dejú s istým oneskorením, či zotrvačnosťou, predpokladá isté uvoľnenie až v horizonte niekoľkých kvartálov, alebo v budúcom roku.