Slovensko tento rok zaznamenalo najväčšiu realitnú transakciu v Európe, logistické parky Contera boli predané za 470 miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ceny nájmov, nehnuteľnosti
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Koniec roka priniesol na stredoeurópsky trh komerčných nehnuteľností nový impulz. Podľa aktuálnej správy spoločnosti Cushman & Wakefield zažíva Slovensko a celý región prudký nárast investícií, ktorý odzrkadľuje rastúcu dôveru investorov.

„Stredná Európa sa v roku 2024 stala dejiskom niektorých z najvýznamnejších realitných transakcií v Európe,“ uvádza spoločnosť.

Poľsko a Česko dominujú investičným aktivitám v regióne

Predpokladaný objem investícií za štvrtý štvrťrok podľa nej dosiahne 3,5 miliardy eur.

„Celkový objem investícií v krajinách V4 dosiahne tento rok približne 7,7 miliardy eur. Investičnú aktivitu tradične vedie najväčšie a investične najatraktívnejšie Poľsko, tento rok so 62 percentami a Česko s 25-percentným podielom,“ konštatuje spoločnosť. Na Slovensku sa v roku 2024 preinvestuje približne 9 percent celkového objemu a v Maďarsku 4 percentá.

Slovensko podľa nej tento rok zažije dramatický nárast investičnej aktivity, keďže koniec roka prináša niekoľko kľúčových transakcií.

„Hoci za prvé tri štvrťroky bolo preinvestovaných iba 222 miliónov eur, očakáva sa, že celkový objem investícií za rok 2024 dosiahne 500 až 600 miliónov eur,“ dodáva s tým, že najväčšou udalosťou na slovenskom trhu je logistická megatransakcia.

Najväčší realitný logistický obchod roka

Americký vlastník TPG predal české aj slovenské portfólio logistických parkov Contera spoločnosti Blackstone najväčšiemu svetovému správcovi alternatívnych investícií. Predaj zahŕňal aj tri logistické parky na Slovensku – v Rači, Svätom Jure a Malom Šariši. Obchod sprostredkovala spoločnosť Cushman & Wakefield.

„Celková hodnota tejto transakcie dosiahla 470 miliónov eur a je tak najväčším realitným logistickým obchodom roka v Európe,“ priblížila spoločnosť.

Nákupné centrá na Slovensku zažívajú nezvyčajný investičný záujem

Slovenskému investičnému trhu sa podľa nej darí aj v sektore nákupných centier, v ktorom zažíva trh pomerne neobvykle vysokú aktivitu. Na prelome rokov by malo na Slovensku zmeniť vlastníka až osem významnejších nákupných centier v rámci viacerých transakcií.

„Retail parky tiež zostávajú aj naďalej vyhľadávaným investičným produktom inštitucionálnych investorov, pričom dopyt po nich vysoko prevyšuje dostupnosť vhodných produktov,“ dodáva.

Nárast investičnej aktivity v krajinách V4 poháňajú priaznivé ekonomické podmienky – nízka nezamestnanosť, pozitívna spotrebiteľská nálada a vyššie výnosy komerčných nehnuteľností v porovnaní so západnou Európou.

„Výrazným faktorom je aj politická stabilita, hodnotové ukotvenie a predvídateľnosť Poľska, faktory zvyšujúce atraktivitu pre inštitucionálnych investorov,“ doplnila s tým, že výhľad na rok 2025 naznačuje odolnosť regiónu a jeho rastúci význam v európskom komerčnom realitnom sektore.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie CushmanWakefield