Ružová farba je v týchto dňoch v kurze, preto sa tematicky prispôsobujeme. Ružový domček v Malibu nie je jediných architektonickým počinom, kde dominuje ružová fasáda.
Vo Fu-čou (Čína) bola navrhnutá celoružová prístavba, aby kostol z 30. rokov 20. storočia pôsobil mladistvejšie, zatiaľ čo v Bejrúte architektka Nathalie Harbová použila stereotypne krikľavý odtieň na vymaľovanie pavilónu určeného na tiché rozjímanie. Predstavujeme ružové fasády, od čínskeho kostola po záhradný pavilón v Somálsku.
Seabreeze, Spojené kráľovstvo
Tento rekreačný dom je umiestnený vo vyhlásenej chránenej oblasti na pláži Camber Sands vo východnom Sussexe. Celkový vizuálny dojem budovy je ozvláštnený pridaním ružových pigmentov do jej betónovej povrchovej úpravy. Ružová farba pripomína tradičné stredomorské plážové domy s ich prírodnou ružovou omietkou na fasádach.
Glossier Los Angeles
Jedna z najznámejších značiek, ktorá stála za ružovým šialenstvom mileniálov v polovici 20. storočia, Glossier, nedávno otvorila nový obchod. Vyrástol na Melrose Avenue, a to po zatvorení svojej predchádzajúcej pobočky v Los Angeles počas pandémie koronavírusu.
Ružová farebná paleta, ktorá je pre spoločnosť charakteristická sa tiahne celou výkladnou skriňou až po dramaticky nadrozmerný nápis zabudovaný do fasády, ktorý tím opísal ako „verziu hollywoodskeho nápisu Glossier“.
Ako navrhnúť kanceláriu, do ktorej sa budete tešiť?
Jeho dom a jej dom, Čína
Táto inštalácia, ktorú vytvorila spoločnosť Wutopia Lab pre Bienále urbanizmu/architektúry v meste Šen-čen skúma témy týkajúce sa vyjadrenia pohlavia a rodových rolí. V rámci podujatia čínske štúdio namaľovalo dvojicu domov kontrastnou ružovou a modrou farbou, pričom jeden z nich naplnilo mäsom a druhý kvetmi v snahe spochybniť binárne koncepty ženskosti a mužskosti.
Huaxiang Church, Čína
Architektonické štúdio Inuce si pri navrhovaní novej prístavby k pôvodnej budove z 30. rokov minulého storočia, ktorá má slúžiť pre rastúci počet veriacich, dalo za cieľ reflektovať čoraz mladšiu demografickú štruktúru tohto kostola v meste Fu-čou. V tomto duchu má prístavba so sviežou tvárou kľukatú strešnú líniu s amfiteátrom na bohoslužby pod holým nebom, ktorý sa nachádza medzi obrátenými štítmi, zatiaľ čo steny sú dokončené ružovým obláčikom.
Škola Enrica Fermiho, Taliansko
Z vonkajšej fasády tejto zrekonštruovanej školskej budovy zo 60. rokov minulého storočia v Turíne vystupuje ružovo natretý oceľový rám, ktorý slúži na umiestnenie niekoľkých učební pod holým nebom naplnených rastlinami. Omietka v rovnakom pastelovom odtieni bola použitá aj na existujúcu budovu v rámci prestavby miestnou firmou BDR Bureau, ktorá zahŕňala aj prístavbu telocvične, posluchárne a knižnice.
Tichá izba, Libanon
Libanonská dizajnérka Nathalie Harb dúfala, že pri navrhovaní pavilónu Silent Room pre Bejrútsky týždeň dizajnu vyvráti očakávania, že ružová je krikľavá farba. Natretá drevená konštrukcia poskytovala tiché miesto, na ktoré mohli návštevníci vstúpiť sami a zadarmo, a to až na 30 minút, čím sa potvrdilo, že ticho v mestskom prostredí je často výsadou bohatých.
Nádvorný pavilón, Somaliland
V strede tohto pavilónu v Hargeise, ktorého betónová strecha má rovnaký odtieň ako červenoružový piesok v regióne, sa nachádza miniatúrna botanická záhrada plná pôvodných rastlín. Miestny ateliér Rashid Ali Architects poňal túto stavbu ako poctu občianskej úlohe stromov v Somalilande, ako priestor, kde sa zdieľajú príbehy, konajú obrady a riešia spory.
Ružový dom, Vietnam
V tomto dome vo vietnamskom meste Long Xuyen bývajú dve sestry. Toto duo bolo zodpovedné aj za výber jemného ružového odtieňa stien, ktoré sa nachádzajú vo vnútri aj vonku budovy. Spojenie domu s vonkajším prostredím je ďalej posilnené prostredníctvom série vysadených terás a geometrických otvorov ako je napríklad kruhová dutina na vrchu súkromného bazéna.
Ružový dom, Írsko
Táto prístavba k predmestskému domu z 30. rokov minulého storočia patrí dvojici milovníkov cestovania v Dubline. Je obložená ružovou pieskovo-cementovou omietkou a navrhnutá bolatak, aby ste v nej našli farebné stvárnenie neskorého mexického architekta Luisa Barragána.
Quinta Amores, Mexiko
Výrazný ružový odtieň tohto butikového hotela v San Miguel de Allende bol vyrobený na zákazku. Farba bola namiešaná priamo na mieste, aby zodpovedala slnečnému podnebiu regiónu aj španielskym koloniálnym budovám.