Realitný trh je na strane kupujúcich, predávajúci musia znížiť svoje nároky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kúpa nehnutelnosti
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Realitný trh sa za posledný rok otočil v prospech kupujúcich. Dôvodom sú najmä vysoké úrokové sadzby, ktoré znížili dopyt. Pre agentúru SITA to uviedli zakladatelia realitného portálu UrčiCenu.sk Juraj Veselický a Viktor Perháč.

Podľa nich je táto zmena obzvlášť viditeľná pri starších nehnuteľnostiach, kde kupujúci často dokážu vyjednať výhodnejšie podmienky, napríklad nižšiu cenu. „Rozšírila sa aj ponuka a kupujúci majú väčšinou k dispozícií oveľa väčší výber nehnuteľností ako v predchádzajúcich rokoch,“ konštatujú.

Pri novostavbách je situácia odlišná. „Developeri sa síce vyhýbajú znižovaniu cien, ale motivujú záujemcov rôznymi bonusmi, ako sú bezplatné parkovacie miesta, kuchynská linka v cene či ďalšie výhody, aby prilákali kupujúcich bez znižovania cien,“ dodávajú.

Juraj Veselický a Viktor Perháč
Viktor Perháč a Juraj Veselický.

Podľa zakladateľov realitného portálu predávajúci stále očakávajú, že sa im podarí predať nehnuteľnosť za rovnakú cenu ako v období, keby boli úrokové sadzby pod úrovňou 1%.

Kupujúci však vzhľadom na aktuálnu situáciu nemajú možnosť takéto nehnuteľnosti financovať, a preto zostáva na predávajúcich svoje nároky povoliť a ak chcú svoju nehnuteľnosť predať, urobiť voči kupujúcim cenové ústupky,“ upozorňujú Veselický s Perháčom.

Predaj nehnuteľností sa spomalil

Počas posledného roka sa predaj nehnuteľností spomalil. „Najmä staršie byty sú na trhu dlhšie, čo súvisí so zníženým dopytom,“ približujú s tým, že v Bratislave je tento rozdiel menší, avšak v iných regiónoch sa predajná doba výrazne predĺžila​. „Aktuálne však pociťujeme mierny nárast dopytu po nehnuteľnostiach, čo spôsobuje mierne klesanie úrokových sadzieb,“ doplnili.

Vývoj cien novostavbieb bol v porovnaní so staršími bytmi rozdielny. „Staršie byty čelili o čosi výraznejšiemu poklesu cien, najmä z dôvodu vyšších úrokových sadzieb, ktoré znížili dopyt a tým vytvorili tlak na zlacnenie,“ vysvetľujú realitní odborníci.

Kupujúci pri starších bytoch vyjednali zľavy

Ceny starších bytov podľa nich klesli medziročne až o 6,5 %, pričom kupujúci často vyjednali zľavy okolo 15-20 % z pôvodnej ponukovej ceny. „Na druhej strane, ceny novostavieb sa držali stabilnejšie, hoci aj tu prišlo v niektorých prípadoch k zníženiu,“ uvádzajú.

Podľa najnovších údajov Štatistického úradu SR vzrástli realizačné ceny nehnuteľností v druhom štvrťroku 2024 o 3 % v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom. Výraznejšie zdraželi nové nehnuteľnosti, ktorých ceny sa zvýšili o 3,5 %, zatiaľ čo ceny starších nehnuteľností vzrástli o 2,9 %.

Video podcast Má to Filipa, rozhovor, Juraj Veselický, Viktor Perháč
Juraj Veselický a Viktor Perháč z realitného portálu UrčiCenu.sk počas rozhovoru vo video podcaste Má to Filipa. Foto: SITA.

Vývoj trhu sa líši v jednotlivých regiónoch

Vývoj realitného trhu sa líši v jednotlivých regiónoch. „V Bratislave, ako v najväčšom a ekonomicky najsilnejšom meste, sme zaznamenali miernu stabilizáciu cien, najmä novostavieb, ktoré sú stále o približne 30 % drahšie ako staršie byty,“ poznamenali.

V Žilinskom, Nitrianskom a Trenčianskom kraji sa ceny podľa nich zvýšili najdynamickejšie, až o 6 %. Košický kraj tiež zaznamenal výrazný nárast, kde ceny stúpli o viac ako 7 %, čo z neho robí jeden z najrýchlejšie rastúcich regiónov,“ dodávajú realitní odborníci.

V Trnavskom kraji podľa nich ceny vzrástli tiež, aj keď menej výrazne v porovnaní s vyššie uvedenými regiónmi. „Banskobystrický kraj bol výnimkou, kde ceny starších nehnuteľností poklesli o 1,3 %. V Prešovskom kraji prišlo k miernemu poklesu cien novostavieb o necelé jedno percento,“ doplnili.

Realitný trh by mal pokračovať v stabilizácii

Zakladatelia realitného portálu očakávajú, že trh bude pokračovať v stabilizácii. „Realitný trh je silno ovplyvnený úrokovými sadzbami. Na trhu sa pokles alebo nárast záujmu prejavuje už pri informáciách o očakávanom vývoji úrokových sadzieb, často ešte skôr, ako k ich zmene príde,“ vysvetľujú.

Pri nízkych sadzbách dopyt rastie, čo zároveň vytvára priestor pre rast cien. Naopak, pri zvyšovaní úrokových sadzieb záujem klesá a tento trend vedie k poklesu cien. Znižovanie úrokových sadzieb môže signalizovať začiatok postupného zlacňovania úverov, čo by malo pozitívny dopad na realitný trh a stavebný sektor.

Zvýšený dopyt po nehnuteľnostiach by následne viedol aj k rastu ich cien. „Očakáva sa, že tento trend bude pokračovať aj v nasledujúcom roku, a zároveň dúfame, že bude sprevádzaný ďalším poklesom úrokových sadzieb, čo ešte viac podporí záujem o nehnuteľnosti,“ uzatvárajú.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj VeselickýViktor Perháč