Obyvatelia bratislavskej mestskej časti Rača nesúhlasia s výstavbou na miestach, kde sú dnes obhospodarované vinohrady. V petícií žiadajú primátora Bratislavy Matúša Valla o zrušenie záväzného stanoviska mesta k investičnej činnosti a územnému rozhodnutiu k výstavbe obytného súboru Dolný Slanec, ako aj o vydanie nesúhlasného stanoviska k územnému rozhodnutiu k výstavbe obytného súboru Pod Slancom.
Byty v Bratislave sú stále drahšie a predáva sa ich čoraz menej
Obyvatelia sa domnievajú, že sa výstavbou ohrozia vinohrady a ešte viac zahustí doprava v tejto mestskej časti. Informujú o tom v petícií za zachovanie vinohradov.
Premávka do vinohradov
Projekt obytný súbor Dolný Slanec bude mať podľa autorov petície výrazne negatívny dopad na existenciu vinohradov, keďže sa pustí frekventovaná premávka do stredu vinohradov.
Súčasťou projektu je totiž vybudovanie komunikácie – spojnice ulíc Malokrasňanská – Horská, ktorá má viesť priamo cez existujúci a obhospodarovaný vinohrad.
Petícia proti výstavbe
„Komunikácia zhorší už dnes v rannej špičke neúnosnú dopravnú situáciu na Račianskej ulici, keďže obytný súbor Dolný Slanec bude pozostávať z 11 bytových domov s 220 bytmi, čo je navýšenie dennej špičky minimálne o 110 áut a to bez uspokojivého a dlhodobo udržateľného dopravného riešenia,“ uvádzajú obyvatelia.
Bratislava chce vybudovať stovky nájomných bytov, plánuje aj rekonštrukcie vlastného majetku
Dôvody na spustenie petície proti výstavbe obytného súboru Pod Slancom sú hlavne zahustenie územia v okolí Peknej cesty bez uspokojivého riešenia dopravnej situácie, spomalenie pre preferovanú električkovú dopravu alebo necitlivý zásah do oblasti vinohradov.
Definitívna hranica
„Projekt bude ďalším priblížením mesta k stavu klimatickej núdze, keďže vinohrady, ako aj okolité nezastavané územia, zabraňujú prehrievaniu vzduchu v horúcich letných dňoch a prispievajú k zadržiavaniu vody v území,“ dodávajú obyvatelia.
Starosta Rače Michal Drotován si myslí, že bratislavské vinohrady musia mať určenú jasnú hranicu, aby nakoniec úplne nezmizli. V posledných rokoch totiž na územiach vinohradov vyrástlo mnoho budov alebo nových obytných štvrtí.
„Mala by sa stanoviť definitívna hranica, ktorá bude platiť desiatky rokov. Ak sa dá stanoviť, že na danom území je les a nebude sa tam vôbec stavať, tak to isté musí platiť aj pre vinice,“ uviedol pre agentúru SITA Michal Drotován.