Navrhované zmeny v stavebnom zákone dávajú úplne voľnú ruku developerom. Tvrdí to strana Progresívne Slovensko. S predloženými návrhmi z dielne Sme rodina a hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti preto nesúhlasí.
Bývalé vládne strany chcú proces posudzovania dopadov výstavby na životné prostredie (EIA) preniesť pod nový úrad. Ten bude kompetenčne spadať pod rezort nominanta Sme rodina a podpredsedu vlády Štefana Holého.
Štýlom paragrafu 363
„Návrhy zásadne oslabujú rolu verejnosti v pripomienkovaní a idú v prospech novej výstavby. Hrozí, že životné prostredie sa pri nových projektoch dostane na druhú koľaj a prioritu budú mať najmä záujmy developerov, o dôležitých dopadoch výstavby na životné prostredie sa tak môže rozhodovať štýlom neslávne známeho paragrafu 363,” uviedol europoslanec Michal Wiezik.
Záujmy investorov budú nad záujmy občanov, varuje Budaj pred centralizáciou kompetencií úradu pre výstavbu
Ten pripomína, že v minulosti práve občiansky aktivizmus a verejný tlak pomohli zastaviť škodlivé projekty.
EIA treba zjednodušiť
„Vieme o zámere masívnej výstavby v Demänovskej doline či na južnej strane Chopku. Schválenie týchto zákonov môže dať zelenú rýchlejšej a masívnejšej výstavbe na úkor národných parkov či priaznivého životného prostredia,” pokračoval Wiezik.
Podľa neho je proces EIA potrebné zjednodušiť, nie však na úkor hlasu verejnosti a odborníkov. „Lídrom zmeny EIA musí byť ministerstvo životného prostredia a garantovať silný hlas verejnosti v procese,” uzavrel.