V roku 2023 sa na Slovensku preinvestovalo do nehnuteľností celkom 664 miliónov eur. Ako informuje spoločnosť CBRE v aktuálnej správe, medziročne síce ide o 41-percentný pokles, napriek tomu je Slovensko pre investorov aj naďalej príťažlivou destináciou.
„Navyše, pokles investičných objemov zaznamenalo aj susedné Maďarsko (-67 %), Poľsko (-65 %) a Česko (-16 %),“ vysvetlil obchodný riaditeľ CBRE Slovensko Ľubor Procházka s tým, že v porovnaní posledných piatich rokov išlo o priemerný rok z hľadiska investičného objemu.
Najdominantnejšie kraje
„Zároveň pozitívny je aj fakt, že Slovensko má už dlhodobo najvyšší objem investícií práve od domácich investorov. Inak to nebolo ani v roku 2023 a tuzemskí investori sa postarali o 58 percent zo všetkých investícií,“ dodal Procházka.
Dopyt po nehnuteľnostiach opäť stúpa, správanie kupujúcich na realitnom trhu sa podľa odborníkov zmenilo
Podľa CBRE sa tradične najviac preinvestovalo v Bratislavskom kraji, až 72 percent. Nasledoval Trenčiansky kraj (16 %), v ktorom sa investovalo výhradne v rámci industriálneho sektoru. Tretí najdominantnejší bol Žilinský kraj, ktorý si pripísal osem percent, a to najmä investíciami v kancelárskom sektore.
V roku 2023 pribudlo na bratislavský trh až takmer 115-tisíc metrov štvorcových kancelárskej plochy v rámci piatich objektov. Nájomná aktivita vlani medziročne stúpla o 12 percent.
Prudký rast neobsadenosti
Neobsadenosť priestorov pritom vlani podľa CBRE zaznamenala jeden z najprudkejších nárastov a ku koncu roka dosiahla až 14,20 percenta.
Novostavbám v Bratislave sa vlani darilo, predaje bytov stúpli o takmer 60 percent
Najvyššie dosiahnuteľné nájomné pri kancelárskej výmere aspoň 500 metrov štvorcových vzrástlo na úroveň 18 eur za meter štvorcový na mesiac, čo predstavuje medziročný nárast na úrovni 6 percent.
Úroveň prenájmu v rámci industriálneho a logistického sektoru dosiahla v roku 2023 až 818 tisíc metrov štvorcových prenajatej plochy. „Medziročne ide o nárast vo výške 12 percent,“ poznamenal riaditeľ oddelenia prenájmu industriálnych a logistických nehnuteľností v CBRE Slovensko Michal Cerulík.
Analyzovali aj hrubé výnosy
Doplnil, že miera neobsadenosti dosiahla rekordne nízku úroveň a ku koncu roka predstavovala 2,64 percenta. Najvyššia výška nájomného dosiahla úroveň 5,75 eura za meter štvorcový na mesiac, čo je medziročne o 17 percent viac.
Priemerná cena nájomného za byt sa koncom minulého roka mierne znížila, najväčší pokles zaznamenal Poprad
Darilo aj sektoru maloobchodných nehnuteľností, ktorý po nástupe koronavírusu utrpel úplne najviac. Podľa meraní CBRE sa opäť zvýšili nielen obraty nákupných centier a retail parkov, ale aj ich návštevnosť, pričom úroveň obratov už prekonala rok 2019.
Spoločnosť analyzovala aj výšku hrubých výnosov v rámci jednotlivých sektorov. Tie podľa meraní dosiahli v medziročnom porovnaní svoj vrchol: kancelárske nehnuteľnosti (6,0 %), industriálne nehnuteľnosti (6,25 %), nákupné centrá (6,50 %) a retail parky (7,15 %).
Investície mierne poklesnú
Odborníci zo spoločnosti CBRE predpokladajú, že v tento rok investičné objemy opäť mierne poklesnú. Výšku ich celkového objemu odhadujú na úroveň 400 – 600 miliónov eur.
„Očakávame tiež, že výnosy ostanú stabilné, pričom investície budú pritekať práve od investorov z krajín V4. Predpokladáme však aj to, že v roku 2024 budeme opäť svedkami nárastu výšky nájomného, a to práve z dôvodu indexácie,“ uzatvára Ľubor Procházka.