Index realitného zdravia (IRZ) sa na konci minulého roka zhoršil, odborníci však predpovedajú v tomto roku zlepšenie. Vyplýva to z tlačovej správy portálu Nehnuteľnosti.sk.
Podľa nej sa IRZ, ktorý pravidelne hodnotia odborníci z realitného trhu, zhoršuje už druhý kvartál. Realitní makléri však do marca predpokladajú mierne zlepšenie.
Problémy na realitnom trhu
Po nepriaznivom jesennom vývoji (2,9) sa IRZ v štvrtom kvartáli 2022 opäť skokovo zhoršil na hodnotu 3,14.
Bývanie v nájme sa stáva lacnejšie ako splácanie hypotéky. Čo najviac ovplyvnilo trh nehnuteľností?
„Toto číslo vyjadruje vývoj na trhu známkou od 1 do 5, kde 5 je najhoršie hodnotenie, a v stabilnom období sa pohybuje okolo hodnoty 2,5,“ vysvetľuje portál s tým, že stúpajúca krivka IRZ odzrkadľuje aktuálnu kritickú situáciu na realitnom trhu, ktorú charakterizuje nižšia dostupnosť hypoték a nedostatočná ponuka nehnuteľností.
„Tento trend pripomína situáciu z prelomu rokov 2020/2021, keď bol index v decembri 3,04, v januári dosiahol 3,1 a následne sa začal zlepšovať. Prognózy realitných odborníkov tomu nasvedčujú,“ dodáva analytik portálu Nehnuteľnosti.sk Michal Pružinský.
Oslabenie bratislavského trhu
Predpoveď tvorcov IRZ je na prvý kvartál 2023 optimistickejšia a avizuje známku 2,87, čo by znamenalo návrat k normálu.
„Negatívny vplyv aktuálnej krízy sa znovu prejavil hlavne v Bratislavskom kraji, kde je index až 3,23 s výhľadom na 2,91, zvyšok Slovenska má index 3,06 s výhľadom na 2,83,“ konštatuje portál. Oslabenie bratislavského realitného trhu je zjavné aj pri pohľade na podiel transakcií v rámci Slovenska.
V Bratislave sa za minulý rok predalo najmenej bytov od finančnej krízy z roku 2008, k ochladeniu dopytu dochádza po celom svete
„V stabilných časoch sa v Bratislavskom kraji realizovalo takmer 60 percent transakcií, teraz ich podiel už niekoľko mesiacov klesá a na konci 2022 sme zaznamenali 42,7 percenta,“ dodáva správa portálu. Za ním nasleduje Trnavský (16,9 percenta), Žilinský (16,2 percenta) a Nitriansky kraj (15,8 percenta).