Bývanie v nájme sa stáva lacnejšie ako splácanie hypotéky. Čo najviac ovplyvnilo trh nehnuteľností?

Bývanie
Foto: Ilustračné, pixabay.com

Ponuka na trhu s prenájmami klesla o polovicu, ceny narástli o 35 percent pre zvýšený dopyt a nižšiu dostupnosť vlastného bývania. Vyplýva to z tlačovej správy realitnej kancelárie Herrys.

Zlomovým okamihom na trhu nehnuteľností podľa nej nebola vojna na Ukrajine, ani energetická kríza, ale zvýšenie úrokových sadzieb komerčných bánk.

Dostupnejšie bývanie v nájme

To spomalilo predaje nových bytov, aj bytov na sekundárnom trhu. „Po rokoch sa tak opäť stáva dostupnejšie bývanie v nájme ako splácanie hypotéky,“ konštatuje spoločnosť.

Podľa expertízy Herrys doterajší vývoj naznačuje, že k žiadnym prudkým zmenám na trhu nepríde. „Stabilizácia cien a ponuky ukazuje, že predávajúci nie je pod tlakom predať, pretože môže byt výhodne prenajať,“ vysvetľuje realitná kancelária.

Predaje sa spomalili

Okrem zvýšenej ponuky v novostavbách, ktorá sa oproti začiatku roka 2022 dokonca zdvojnásobila, sa uplynulý rok podľa nej niesol aj v znamení nepretržitého rastu ponuky na sekundárnom trhu. „Predaje sa však spomalili v oboch segmentoch,“ dodáva.

Dopyt zo strany kupujúcich aktuálne nedosahuje úrovne spred leta či predchádzajúcich rokov. „Na sekundárnom trhu bolo možné sledovať od polovice roka zreálňovanie cien, medziročne však nehnuteľnosti aj tak zdraželi v priemere o 7,32 percenta,“ poznamenala realitná kancelária s tým, že aktuálna priemerná cena sa pohybuje na úrovni z prelomu februára a marca 2022. Ceny nových projektov a novostavieb stagnujú.

Prepad o 55 percent

Ponuka na trhu s prenájmom sa podľa spoločnosti od marca 2022 prepadla o 55 percent. „Z ponuky ubudli rovnomerne všetky kategórie bytov, pričom ceny nájmov narástli v priemere až o 35 percent,“ vysvetľuje Herrys.

Ponuka sa neznižovala len vďaka väčšiemu dopytu, ale aj celkovo menším počtom bytov pribúdajúcich do ponuky. „Kým v prvej polovici roka bolo každý mesiac v priemere k dispozícii 2 700 nových ponúk, v druhej polovici už len 1 200 každý mesiac,“ dodáva realitná kancelária

Trhu s prenájmami dominujú dvojizbové byty, ktorých je v ponuke najviac a je o ne najväčší záujem.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Realitná kancelária Herrys