Hodnotenie budov pri ich výstavbe a obnove cez systém Level(s) rozšíri pozornosť na všetky aspekty udržateľnosti, a to od energetickej efektívnosti cez kvalitu vnútorného prostredia až po adaptáciu na zmenu klímy.
Ako uviedol Peter Robl, podpredseda predstavenstva Slovenskej rady pre zelené budovy (SKGBC), výsledkom použitia Level(s) môžu byť stavby na kvalitatívne významne vyššej úrovni v porovnaní s dnešným štandardom. Predmetnú metodiku hodnotenia predstavila na medzinárodnom odbornom seminári slovenskému publiku Josefina Lindblom z Európskej komisie (EK).
Level(s) prepája viaceré úrovne
„Level(s) môže spôsobiť skutočnú revolúciu, ak by sa stal súčasťou podmienok a kritérií pri podpore obnovy a výstavby budov z plánu obnovy či nových eurofondov,“ tvrdí Peter Robl s tým, že súčasné podmienky zameriavajú pozornosť najmä na energetickú hospodárnosť budov.
Ak by sa však podpora opierala podľa Level(s), bolo by viac obnovených škôl a nemocníc s mechanickým vetraním s rekuperáciou tepla, s tepelnými čerpadlami, vonkajším tienením či zelenými strechami. Level(s) je užitočný nástroj na podporu riadenia na viacerých úrovniach, keďže prepája rôzne úrovne verejnej správy, obce a Európsku úniu.
Rôznorodé využitie
„Level(s) má veľké výhody, keďže sa dá využiť na posúdenie udržateľnosti budov v každej fáze ich životného cyklu – pri projektovaní, výstavbe, prevádzke i rekonštrukcii. Level(s) je navyše akoby spoločnou rečou, vďaka ktorej budú mieru udržateľnosti konkrétnej budovy vnímať rovnako všetci stakeholderi naprieč Európou,“ dodala Josefina Lindblom, podľa ktorej EK plánuje ďalšie kroky na podporu metodiky Level(s), vrátane nových nástrojov, ktoré uľahčia jej používanie v praxi.
Na jej vývoji ako harmonizovaného reportovacieho rámca EÚ pre udržateľné budovy sa aktívne podieľala aj Architektonická rada Európy.