V bývalom priemyselnom areáli Palma na Račianskej ulici v Bratislave má vzniknúť nový zelený mestský priestor na princípe 15-minútového mesta.
Developer Corwin má pripravený čistopis urbanistickej štúdie, na základe ktorej chce žiadať o zmenu územného plánu (ÚP) hlavného mesta. Ten tu aktuálne povoľuje výstavbu priemyselného charakteru. Investor predstavil tiež nové vizualizácie projektu.
Princípy Soft City
Základným stavebným prvkom novej štvrte budú bloky maximálne 5 až 7-podlažných budov zasadené vo verejných priestoroch. Vychádzať budú z princípov „soft city“ spoluzakladateľa ateliéru Gehl Architects, Davida Sima.
Šešťhektárový projekt Nová Palma by mal priniesť lokálne centrum, ktoré bude svojou štruktúrou pripomínať zástavbu historického centra. „V Palme sme sa jeho podobe snažili do značnej miery priblížiť a na Račiansku ulicu chceme priniesť nové centrum s kultúrou toho starého,“ priblížil škótsky architekt David Sim.
Práve on sa ako kreatívny riaditeľ a partner svetoznámeho ateliéru Gehl Architects podieľal na vzniku urbanistickej vízie celého projektu.
Výstavba Živého námestia v centre Bratislavy by sa mohla začať v roku 2025
„Soft city znamená zeleň, verejné priestory, kde sa ľudia radi stretávajú,“ poznamenal architekt a priznal, že išlo o jeden z najťažších projektov, ktoré navrhoval.
Miesto, kde sa budú ľudia stretávať
„Chceme, aby to bolo miesto, kde sa budú ľudia stretávať, kde zeleň vytvorí príjemnú mikroklímu,“ doplnil David Sim. V rámci výstavby novej štvrte v priemyslom areáli chce investor zachovať pôvodné industriálne budovy.
Bratislava a Košice sa líšia od iných miest, podľa hlavného architekta potrebujú špeciálne pravidlá
Centrom novej štvrte bude veľké námestie pri bývalom sile, ktoré sa svojou rozlohou bude rovnať Hlavnému námestiu v Starom Meste. „Dobrú štvrť netvoria vysoké budovy, veľké obchodné centrá a široké ulice, ale priestory navrhnuté v ľudskej mierke,“ zdôraznil architekt s tým, že Palma nebude obsahovať žiadne vysoké budovy a jej dominantou zostane bývalé silo. „Snažili sme sa sem zakomponovať nízke budovy, pretože nie všetko, čo je veľké je aj dobré,“ skonštatoval.
Okrem sila zostane zachovaná aj bývalá zámočnícka dielňa, lisovňa a starý mlyn. V lisovni počítajú s tržnicou, parter zámočníckej dielne by mal obsahovať gastroprevádzku so zvažovaným remeselným pivovarom, v starom mlyne by mohlo vzniknúť menšie kino.
Obytná časť Palmy by mala pozostávať z blokov, v ktorých strede budú poloprivátne vnútrobloky. Ich úlohou bude poskytnúť obyvateľom súkromie a zároveň budú slúžiť ako bariéra voči ruchu ulice. „Môžu tu byť vianočné trhy, dospelí si dajú kávu alebo pivo a porozprávajú sa a deti sa môžu bezpečne hrať,“ poznamenal David Sim.
Pokojné prostredie pre rezidentov bude zabezpečovať aj fakt, že prevádzky, ktoré môžu potenciálne generovať hluk, budú umiestnené v office časti novej Palmy, ktorá bude susediť s Novou Cvernovkou. V rezidenčnej zóne sa nachádzať nebudú.
Bezpečnosť Palmy pre mladé rodiny bude zabezpečovať aj riešenie dopravy. Tá bude vedená po obvode celého areálu, parkovanie bude umiestnené v podzemí. Vnútro Palmy tak bude bez áut, čím sa bude podobať na pešie zóny Starého Mesta.
Projekt zároveň pomôže aj doprave na Račianskej ulici. Príde totiž k jej rozšíreniu o jeden jazdný pruh pre autá, pribudne aj segregovaná cyklotrasa a široký chodník pre peších. Zároveň vznikne priestor pre rozšírenie nástupíšť električkovej zastávky.
Výstavba celého projektu je závislá od zmeny ÚP, ktorý tú stále počíta s priemyselnou výrobou. Aktuálne je možné realizovať iba prvú etapu Palmy, ktorá obsahuje administratívu v rámci Palma Uptown Offices. Tá je v súlade aj s dnešným ÚP, čo potvrdilo mesto svojim záväzným stanoviskom.
Aktuálne pokračuje v povoľovaní, pričom výstavba by sa mohla spustiť v roku 2025. „Rezidenčnú časť so službami, ako je napríklad aj materská škola, stacionár pre seniorov a podobne, dnes postaviť nemôžeme, musíme počkať na zmenu územného plánu,“ uzavrel projektový manažér Corwin Filip Gulan.