V roku 2023 mali na banky a spôsob financovania komerčných nehnuteľností najsilnejší vplyv prudký nárast úrokových sadzieb a negatívny ekonomický vývoj krajiny, v ktorej pôsobia.
Opatrný optimizmus v oblasti realitného trhu
V menšej miere to boli aj ekonomická situácia v celej Európe, či nedostatok prvotriednych nehnuteľností a developerských projektov. Z prieskumu KPMG Property Lending Barometer, v ktorom sa vyjadrilo 48 bánk z 10 krajín strednej a východnej Európy, vrátane Slovenska, je aj napriek tomu cítiť opatrný optimizmus, čo sa týka budúcnosti trhu s nehnuteľnosťami a jeho financovania.
Plánujete kúpiť či predať nehnuteľnosť? Niektoré chyby vás môžu vyjsť poriadne draho
Očakáva sa, že rok 2023 bude z hľadiska celkového objemu investícií najslabší od roku 2009, a to na Slovensku aj v celom regióne strednej a východnej Európy. V dôsledku vysokých úrokových sadzieb prinášali investície alternatívne k nehnuteľnostiam lepší výnos.
Financovanie komerčných nehnuteľností
„Slovenský realitný trh sa v súčasnosti nachádza v období, ktorého trajektóriu ovplyvňuje viacero faktorov. V tomto vyvíjajúcom sa prostredí sa banky intenzívnejšie zameriavajú na kvalitu projektov, dôkladne skúmajú skúsenosti developerov a uprednostňujú nadviazané vzťahy,“ uviedol partner pre sektor finančných služieb v KPMG na Slovensku Michal Maxim.
Financovanie komerčných nehnuteľností je pre banky stále dôležité a väčšina z opýtaných neočakáva žiadne významné zmeny vo svojich úverových portfóliách, okrem pomalšieho rastu. Mnohí budú čoskoro čeliť tomu, že v nasledujúcich dvoch rokoch budú musieť refinancovať podstatnú časť svojich portfólií.
Úvery poskytnuté pred pandémiou
V segmente čoskoro splatných úverov na nehnuteľnosti je v priemere 17 % z nich splatných do 12 mesiacov a 32 % do dvoch rokov. Úvery poskytnuté pred pandémiou COVID-19, keď boli transakcie s nehnuteľnosťami na historicky najvyššej úrovni, sú čiastočne zodpovedné za vysoký objem úverov, ktoré budú splatné v nasledujúcich dvoch rokoch.
Pri kúpe nehnuteľností sme zodpovednejší, no niektoré náklady stále podceňujeme
Napriek výraznému nárastu úrokových nákladov a celkovému negatívnemu ekonomickému vývoju nezaznamenali opýtaní bankári výrazný nárast problémových úverov. Počet úverov s menšími problémami však vzrástol.
„Očakáva sa sprísnenie požiadaviek na vlastný kapitál, čo odráža opatrnejší prístup k poskytovaniu úverov. Celkovo sa slovenský trh s nehnuteľnosťami prispôsobuje meniacej sa hospodárskej situácii, pričom sa zameriava na obozretnosť a selektívnosť,“ priblížil Maxim.