Vojenský konflikt u našich východných susedov sa výrazne podpísal aj na slovenských firmách, ktoré obchodovali s ruskými či ukrajinskými spoločnosťami alebo na tamojších trhoch pôsobili.
Obmedzenie v rámci obchodu
Pri príležitosti druhého výročia začiatku ruskej vojny na Ukrajine to pre agentúru SITA uviedol predseda Rady slovenských exportérov Lukáš Parízek.
Slovenskí exportéri sú zúfalí a volajú po výraznejšej podpore. Čo očakávajú od novej vlády?
„Slovenské spoločnosti podnikajúce v Rusku museli v dôsledku vojny a súvisiacich sankcií do veľkej miery svoje podnikanie v tomto teritóriu obmedziť. Tie, ktoré obchodujú naďalej v rámci oblastí, ktoré sankcie nezakazujú, musia znášať zvýšené náklady na logistiku a prekonávať prekážky súvisiace so zvýšenou kontrolou vývozu, licencovaním ako aj s obmedzenou možnosťou realizovať medzinárodný platobný styk,“ priblížil situáciu v nadväznosti na Rusko Parízek.
Čo sa týka podnikania na Ukrajine, prebiehajúca vojna podľa neho do veľkej miery obmedzila podnikateľské aktivity slovenských firiem najmä vo východných častiach Ukrajiny, kde je aj obmedzený prístup k investičným projektom, nehovoriac o zvýšenom bezpečnostnom riziku, mimoriadne zvýšených prepravných nákladoch a takmer nulovej možnosti financovania či poistenia.
Pomohla by aktívnejšia podpora štátu
„Naopak v západnej časti Ukrajiny slovenské firmy naďalej aktívne podnikajú, čelia však dlhým kolónam na hraniciach a taktiež zvýšeným prepravným nákladom,“ zdôraznil.
Rada exportérov negatívne vníma výber podnikateľov do vládnych delegácií, pozitívne však hodnotí ich realizáciu
Pomohla by im tak podľa neho aktívnejšia podpora štátu, tak ako sa to deje napríklad v prípade Česka a Poľska. Ich spoločnosti sa v ostatnom období za pomoci štátu na Ukrajine významne aktivizovali.
Ako k téme doplnil analytik 365.bank Tomáš Boháček, problémy s dovozom z Ukrajiny, ale aj samotného Ruska, sa dotýkajú mnohých slovenských firiem.
Prieskum NBS
Podľa prieskumu Národnej banky Slovenska z novembra minulého roka 57 % spoločností uviedlo, že vojna na Ukrajine má na ich činnosť negatívny vplyv, 30 % očakáva, že vojna bude mať negatívny vplyv na ich investičné plány v tomto roku a 22 % uviedlo, že vojna im znižuje dopyt po ich produktoch a službách.
Dodávky meškajú a náklady na prepravu stúpajú, konflikt na Blízkom východe výrazne ovplyvňuje aj slovenský priemysel
„Nedostatok komodít a rast cien viedol k zníženiu produktivity a k strate konkurencieschopnosti, keď napríklad prieskum Slovenskej asociácie malých a stredných podnikov z decembra 2023 ukázal, že viac ako dve tretiny firiem pociťuje negatívnych efekt na výkonnosť aj v čase viac ako 600 dní od začiatku konfliktu,“ pripomenul Boháček.
Rada slovenských exportérovje podnikateľské združenie, ktoré vzniklo v roku 2020 s ambíciou podporovať slovenský zahraničný obchod a presadzovať záujmy súkromného sektora v oblasti exportu. V súčasnosti združuje viac ako 100 členov a partnerov z rôznych sektorov, ktorí exportujú produkty a služby do celého sveta.