Návrh zákona podľa Slovenskej aliancie moderného obchodu smeruje k protiústavnosti a obmedzuje hospodársku súťaž v odvetví potravinárskeho obchodu.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) predloženým návrhom zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch podľa Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) neprimerane vstupuje do obchodných vzťahov a diskriminačne reguluje obchod. Povedala to v piatok na tlačovej besede zástupkyňa SAMO Katarína Remiaš. Predložený návrh MPRV momentálne ide do medzirezortného pripomienkového konania a SAMO dúfa, že jej pripomienky na zlepšenie situácie budú v novom zákone zahrnuté.
„Slovenská aliancia moderného obchodu verí, že sa dajú nájsť iné riešenia, ako podporiť výrobcov a dodávateľov. Návrh nového zákona o neprimeraných podmienkach z dielne ministerstva pôdohospodárstva i napriek zásadným pripomienkam viacerých sektorových združení z minulého leta ide zavádzať podmienky, ktoré namiesto podpory a rozvoja obchodných vzťahov v dodávateľsko-odberateľskom reťazci a zlepšenia kvality predávaných produktov, v prvom rade môžu nútiť obchodníkov porušovať viacero slovenských a európskych právnych predpisov, smeruje k rozporu s ústavou a viac znevýhodňuje práve malých a regionálnych výrobcov a dodávateľov, stavia zákazníka do rizika a vytvára podmienky na právnu neistotu a šikanovanie obchodníkov,“ uviedla Katarína Remiaš.
Zákon je protiústavný
Slovenská aliancia moderného obchodu v piatok ďalej informovala, že návrh smeruje k protiústavnosti a obmedzuje hospodársku súťaž v odvetví potravinárskeho obchodu. Podmienkami, ktoré zavádza, smeruje k vytláčaniu malých a regionálnych výrobcov a dodávateľov z pultov slovenských obchodov a k ich znevýhodňovaniu voči veľkým dodávateľom, významne obmedzuje obchodníkov pri výkone prevencie kvality a čerstvosti produktov, čím podstatne limituje obchodníkov v prostriedkoch ochrany zákazníka, stavia zákazníka do rizika a možného ohrozenia zdravia a znižuje motiváciu obchodníkov predávať domáce výrobky. Preto sa aliancia rozhodla tento návrh zákona pripomienkovať najmä v oblasti protiústavnosti, DPH, logistiky, kontroly kvality, bezpečnosti a cenovej regulácie potravín.
Obchody sú podľa SAMO férový a korektný partner, ktorý ale nemôže súhlasiť so súčasným znením navrhovaného zákona. „Legislatívu, ktorá vedie k zvýšeniu kvality tovaru v obchodoch a rozvíja slobodný trh a hospodársku súťaž, vítame. Aktuálny návrh zákona smeruje ale k nesúladu s Ústavou SR a viacerými inými platnými slovenskými a európskymi právnymi predpismi. Prináša právnu a podnikateľskú neistotu a vytvára podmienky na šikanovanie. Poďme teda radšej hľadať riešenia, ako podporiť výrobcov a dodávateľov, nie ich neprimerane obmedzovať,“ dodala k stanovisku SAMO Katarína Remiaš.
Slovenská aliancia moderného obchodu upozornila, že sa jednotlivé strany dodávateľsko-odberateľského reťazca vedia dohodnúť aj bez zásahu štátu, o čom má svedčiť založenie Iniciatívy pre férový obchod medzi potravinármi a obchodnými reťazcami, ktorá vytvára samoregulačný rámec a zaväzuje signatárov k presadzovaniu férových obchodných postupov a k skvalitneniu vzájomných vzťahov.