EK predstavila znenie legislatívneho balíčka „Nová dohoda pre spotrebiteľov“, ktorý zavádza do smernice o nekalých obchodných praktikách aj pojem dvojaká kvalita produktov. Zmeny, ktoré majú skoncovať s dvojakou kvalitou, musí ešte odobriť väčšina členských krajín v Rade EÚ.
Európska komisia (EK) predstavila znenie legislatívneho balíčka „Nová dohoda pre spotrebiteľov“. Ten zavádza do smernice o nekalých obchodných praktikách na vnútornom trhu Európskej únie aj pojem dvojaká kvalita produktov. Tá sa tak stane konaním, za ktoré budú môcť národné orgány ukladať sankcie až do výšky 4 % z ročného obratu obchodníka. Informovala o tom vo štvrtok na brífingu podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.
„S radosťou sme včera privítali fakt, že Európska komisia predstavila nové znenie smernice o nekalých obchodných praktikách na vnútornom trhu EÚ a zadefinovala dvojakú kvalitu ako klamlivú činnosť teda zavádzanie zákazníka. V smernici EK navrhuje pokuty až do 4 % z ročného obratu obchodníka pri zavádzaní, čo je veľká suma a obchodníci tak s týmto problémom budú musieť niečo urobiť, ak nebudú chcieť byť v budúcnosti pokutovaní,“ povedala vo štvrtok Gabriela Matečná.
Problém sa týka tretiny členských krajín EÚ
Dvojaká kvalita potravín a produktov je podľa ministerky vážnym problémom tretiny krajín Európskej únie a predovšetkým jej východnej časti, no čoskoro by malo podobnej praxi na základe nového návrhu smernice o nekalých obchodných praktikách odzvoniť. „Keď som na zasadnutí Rady ministrov poľnohospodárstva EÚ pred niečo viac ako rokom predstavila výsledky našich prvých testov a spustila tak boj proti dvojakej kvalite v EÚ, len málokto mi veril, že tento boj za spotrebiteľa je možné vyhrať. Dnes sa posúvame výrazne vpred a k pokutám za dvojakú kvalitu sme opäť o krok bližšie. Európska komisia pochopila, že je to vážny problém, ktorý v EÚ nemôžeme akceptovať,“ uviedla Gabriela Matečná.
Slovensko bolo podľa generálneho riaditeľa sekcie potravinárstva a obchodu MPRV Milana Lapšanského jedným z najdôležitejších aktérov v boji proti dvojakej kvalite produktov a najmä potravín a teraz táto iniciatíva dosiahla výrazný zlom. „Európska komisia dala svojím návrhom jasné stanovisko, že Európa si situáciu s dvojakou kvalitou neželá. Komisia členským krajinám navrhla aby podporili individuálne nápravné opatrenia pre zavádzaných spotrebiteľov tak, aby mohli hromadne podávať žaloby a aby boli finančne kompenzovaní. Zároveň nás požiadala o názor, ako by to malo vyzerať v praxi,“ dodal Lapšanský.
Zmeny nenastanú hneď
Zmeny, ktoré majú skoncovať s dvojakou kvalitou potravín a produktov, musí ešte podľa Gabriely Matečnej odobriť väčšina členských krajín v Rade EÚ. Dôležitú úlohu bude v celom procese zohrávať aj Európsky parlament, ktorý bude o návrhu paralelne rokovať na svojej pôde. Budúci mesiac plánuje tiež EK predstaviť spoločnú metodiku testov na dvojakú kvalitu. Na základe nej budú môcť národné kontrolné orgány všetkých členských krajín postupovať jednotne pri skúmaní výrobkov.