Vláda by mala znížiť ceny potravín a prijať opatrenia s dlhodobým účinkom. KDH navrhuje posilniť právomoci Protimonopolného úradu SR na skúmanie porušovania hospodárskej súťaže, nastavenie energetickej politiky voči firmám či uvoľnenie predaja lokálnych potravín z dvora. Na tlačovom brífingu to potvrdil poslanec KDH Jozef Hajko.
„Ak sa na Slovensku neposilní konkurencia, od pestovania plodín až po predaj potravín v maloobchode, stav sa nezlepší. Toto nenahradia žiadne cenové kontroly. Vláda tiež musí niečo robiť s cenami energií, lebo pre slovenské firmy sú vysoké. Nevidíme žiadnu vládnu energetickú politiku voči firmám, ktorých výrobky a služby dražejú rýchlejšie ako v iných štátoch. To sa prenáša aj do cien potravín,“ uviedol Hajko.
Vyhodených 30 miliónov
Kresťanskí demokrati od štvormesačného predĺženia odvodových prázdnin pre poľnohospodárov a potravinárov žiadne zázraky neočakávajú. Podľa nich si vláda nedala ani tú námahu, aby preskúmala, či ich doterajšie uplatňovanie prinieslo nejaký výsledok.
Vďaka odvodovej úľave sú potraviny cenovo dostupnejšie, podľa SPPK má zmysel v tejto pomoci pokračovať
„Ide o vyhodených 30 miliónov eur v rámci predvolebného boja na podporu prezidentského kandidáta Hlasu Petra Pellegriniho zo štátnych zdrojov a nie o nejakú reálnu pomoc,“ reaguje Hajko.
Česi sú na tom lepšie
Medziročná inflácia na Slovensku dosiahla v januári 3,9 percenta a bola najnižšia od leta 2021. Tempo zdražovania potravín sa počas minulého roka znížilo z úrovne takmer 29 percent zo začiatku minulého roka na aktuálnu hodnotu 4,9 percenta.
Pre obštrukcie v parlamente prišli potravinári a poľnohospodári o odvodovú úľavu vo výške viac ako päť miliónov eur
„Slovensko na tom nie je dobre a stačí si porovnať situáciu u susedov. Česká medziročná inflácia bola v januári na úrovni 2,3 percenta a bola najnižšia od jari 2021. A ceny potravín? Tie za posledných dvanásť mesiacov klesli o takmer 4 percentá. Česi sú na tom oveľa lepšie ako Slováci, sčasti preto, že vláda začala konať,“ uzatvára Hajko.