Najdôležitejšími zmenami v novele sú upresnenie definície poľnohospodárskeho pozemku, zavedenie evidencie nájomných zmlúv v katastri nehnuteľností alebo zrušenie automatického obnovovania nájmu.
Od 1. mája tohto roka nadobudne účinnosť novela zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, ktorá sa počas schvaľovania stretla s búrlivou diskusiou. Novela zákona zavádza úpravy v nájomných zmluvách poľnohospodárskych pozemkov, nové pravidlá pri ich prezmluvnení, ale aj nový dôvod zániku prednostného práva nájmu, a to pri predaji, darovaní, či dedení prenajímaných pozemkov. Informovalo o tom Slovenské farmárske, družstvo (SFD) v tlačovej správe.
Podľa najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR predstavovala v roku 2016 celková výmera využitej poľnohospodárskej pôdy 1 919 tis. hektárov. Štyri z desiatich metrov štvorcových pôdy na Slovensku tak obhospodarujú denne poľnohospodári. Hlavnú časť z využitej poľnohospodárskej pôdy pritom tvorí orná pôda s podielom 70,2 %. Za ňou nasledujú trvalé lúky a pasienky s podielom 27,2 %. Trvalé porasty a ostatné plochy vrátane domácich záhrad predstavujú dovedna iba niečo cez dve percentá.
Súčasným problémom prerozdelenie pôdy a nájomné zmluvy
„Poľnohospodárska pôda je základné aktívum v agrosektore, bez pôdy sa jednoducho poľnohospodárska prvovýroba nedá realizovať. Avšak až v prípade 80 až 90 % poľnohospodárskych pozemkov poľnohospodári nehospodária na vlastnej pôde, ale na prenajatej, teda pôdu užívajú na základe nájomných zmlúv,“ uviedla analytička Slovenského farmárskeho družstva Eva Sadovská. Tento stav má byť podľa SFD dôsledkom výrazného rozdrobenia pozemkového vlastníctva a veľkého množstva spoluvlastníkov s malými podielmi na jednotlivých parcelách.
Aj preto „nájom pôdy po novom“ je téma, ktorá podľa SFD rezonuje aktuálne medzi poľnohospodármi. Novela zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov by mala farmárom uľahčiť prístup k pôde. Medzi farmármi ale vyvoláva búrlivú diskusiu. „Kým o znení a zmenách novely zákona rozhodujú úradníci z ministerstva, jej dopady v praxi pociťujú a do svojho podnikania ich musia zahrnúť farmári. Tí sa zaujímajú najmä o nové pravidlá uzatvárania nájomných zmlúv, úpravy cien nájmov, či posilnenia práv samostatne hospodáriacich roľníkov. Chcú viac vedieť aj o zásahu štátu do nájomných vzťahov voči podnikom,“ skonštatoval expert na právo obchodných spoločností a družstiev z SFD Daniel J. Kratky.
Podľa SFD zmena zákona pre poľnohospodárov prinesie napríklad väčšiu evidenciu dokladov u prenajatých pozemkov. „Pre zabezpečenie si základného výrobného nástroja, teda pôdy, bude pre poľnohospodárov kľúčové práve administratívne zvládnutie správy nájomných zmlúv, a to sledovanie končiacej doby nájmu, sledovanie zmien údajov v katastri nehnuteľnosti a dôsledná evidencia dokladov o odoslaných písomnostiach súvisiacich s prenajatými pozemkami. V neposlednom rade to bude aj účinná a správna komunikácia s prenajímateľmi pôdy a pružné reagovanie na ich požiadavky,“ dodal Daniel J. Kratky.
Slovenské farmárske, družstvo (SFD) je slovenský holding, ktorý vlastní poľnohospodárske podniky zamerané na rastlinnú a živočíšnu prvovýrobu po celom Slovensku. Cieľom je zabezpečiť ich dlhodobú prosperitu a finančnú stabilitu. SFD zavádza moderné metódy riadenia do poľnohospodárstva a tak napĺňa svoju víziu stať sa lídrom v poľnohospodárskej prvovýrobe na Slovensku.