Advokáti z TaylorWessing zároveň upozornili, že novela zákona o cenách by mohla byť do určitej miery protiústavná.
Novela zákona o cenách z dielne strany Most-Híd, o ktorej budú poslanci na na najbližšej parlamentnej schôdzi rokovať v druhom čítaní, by po prípadnom schválení v navrhovanej forme zásadne ovplyvnila podnikateľské prostredie v oblasti predaja potravín a neprospela by slovenskému maloobchodu. Konštatovali to v pondelok na tlačovej besede partner advokátskej kancelárie TaylorWessing v Bratislave Radovan Pala a counsel kancelárie Taylor Wessing Peter Demčák.
V trhovej ekonomike je podľa TaylorWessing slobodná cenotvorba jedným z jej základných pilierov. Predkladaná novela zákona o cenách ju však podľa advokátskej kancelárie reguluje. „Zásahy do cenotvorby musia byť minimálne a ojedinelé. To zákon o cenách momentálne spĺňa. K novele zákona však máme niekoľko výhrad. Jednou zo základných je, že v skutočnosti cieľom tohto regulačného zásahu nie je ochrana spotrebiteľa, nakoľko dôjde k situáciám, kedy bude zosúlaďovaná cenotvorba, ale ochrana určitej skupiny podnikateľov, poväčšine slovenských,“ uviedol v pondelok Radovan Pala.
Podobnosť s inými potravinárskymi zákonmi
Novela zákona o cenách má byť podľa TaylorWessing jedným z návrhov, ktoré sa týkajú vyslovene slovenského maloobchodu s potravinami, tak ako už schválený osobitný odvod či navrhovaný zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami. „Aj tento zákon o cenách je poslanecký návrh ako osobitný odvod. Považujeme to za nešťastné, ak sa také dôležité návrhy predkladajú ako poslanecké a sú prijímané v rýchlom konaní. Zákon o neprimeraných podmienkach s potravinami je tiež problémom. Po tom, ako budú všetky tieto opatrenia prijaté a aplikované, sa situácia v slovenskom maloobchode zásadne zmení,“ doplnil Pala.
Problém s ústavným právom
Z hľadiska ústavného práva môže byť návrh novely zákona o cenách do určitého hľadiska podľa TaylorWessing protiústavný, najmä v oblasti obmedzovania slobodného podnikania. „Tento zákon diskriminuje podnikateľov a vytvára určitú skupinu podnikateľov ako preferovanú. Zároveň tento zákon používa veľmi vágne pojmy a tiež ukladá aj pomerne veľmi vysoké sankcie. Táto úprava nie je rozumná, spôsobí iba zvýšené náklady,“ dodal Pala.
Podľa Petra Demčáka z kancelárie TaylorWessing je zákon o cenách všeobecný právny predpis, ktorý sa týka všetkých sektorov. Jeho novela je nesystematická, pretože zavádza opatrenia iba v regulácii v oblasti potravinárstva. „Zásahy štátu na trhoch, kde sú vysoké konkurenčné vzťahy ako v obchode, je neodôvodnený. Cieľom novely je zaviesť to, aby obchody nakupovali od potravinárov za väčšie ceny. Skupina menších podnikateľov tak bude zvýhodňovaná na úkor veľkých predajcov. Akákoľvek regulácia štátu je pritom dovolená, iba ak má pomôcť spotrebiteľovi. Táto novela ale pomáha menším výrobcom. Preto je táto novela neprípustná z pohľadu práva,“ povedal k novele Demčák.
Problémom môže byť podľa TaylorWessing aj fakt, že obchodným reťazcom štát zatiaľ žiadnym zákonom neprikazuje, aby nakupovali od lokálnych menších výrobcov. „V podstate teda obchodné reťazce môžu celú túto novelu po schválení obchádzať. V konečnom dôsledku tak môžu obchody slovenských menších výrobcov obchádzať a spotrebiteľ na pultoch slovenské produkty neuvidí,“ dodal Demčák. Zástupcovia advokátskej kancelárie na záver tlačovej besedy uviedli, že riešenia pre podporu slovenských výrobcov existujú, no nie v zmene zákona o cenách.
O čom je návrh?
Návrh zákona o cenách predložili do parlamentu poslanci Peter Antal, Irén Sárközy a Andrej Hrnčiar. Zákon by po schválení stanovil takzvaný primeraný zisk a primeranú obchodnú prirážku. Novela zároveň zakazuje neprimeranú cenu – teda takú, ktorá nepokryje výrobné náklady dodávateľa. Novela by sa mala vzťahovať hlavne na potraviny. Návrh by mal podľa predkladateľov nastaviť jasné pravidlá pre vyjednávanie cien v prípade, ak jedným z účastníkov je subjekt vo výhodnejšom hospodárskom postavení.