Drobnochovatelia ošípaných by mali do 23. októbra využiť z dôvodu afrického moru ošípaných (AMO) bezplatnú amnestiu na registráciu svojich neregistrovaných chovov. Konštatoval to v pondelok na tlačovom brífingu minister pôdohospodárstva SR Ján Mičovský (OĽaNO).
„Nemáme prehľad o počte neregistrovaných chovov a tie sú veľkým problémom v súvislosti s AMO. Nevieme, ako tieto chovy dodržiavajú opatrenia na zabránenie šírenia nákazy. Práve preto využívame amnestiu. Vyzývam, a doslova prikazujem chovateľom, aby ju využili,“ povedal Mičovský.
Sebestačnosť Slovenska sa môže znížiť
Na Slovensku sa chová viac ako pol milióna ošípaných na 7 100 farmách. Z toho 360 000 kusov sa nachádza na 26 veľkých farmách. A práve tieto musí krajina ochrániť. Inak sa zníži sebestačnosť SR v bravčovom mäse, ktorá je teraz na úrovni len 37%.
„Na veľkých farmách je takmer nulové riziko nákazy. Problémom pre veľké farmy sú však práve neregistrované chovy. Prosím všetkých, aby boli zodpovední a využili amnestiu,“ doplnil Mičovský.
Katastrofálna a likvidačná situácia, aj chovatelia ošípaných čelia ťažkým podmienkam a píšu Matovičovi
Celý postup registrácie nájde vlastník na web stránke plemenárskych služieb, kde si treba stiahnuť tlačivo, vytlačiť, vyplniť, dať si ho potvrdiť na Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe a potvrdené poslať na Centrálnu evidenciu hospodárskych zvierat v Žiline.
Ak sa majitelia chovov zaregistrujú, nebudú sa voči nim uplatňovať žiadne sankcie. Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS) dnes posiela list všetkým starostom na Slovensku, v ktorom ich vyzýva, aby informovali občanov.
Intenzívna kontrola chovov
V pondelok 26. októbra 2020 sa začne na Slovensku veľká celoslovenská intenzívna kontrola chovov ošípaných. „Nezaregistrovaným chovom hrozia pokuty až do výšky 3 500 eur a tiež likvidácia zvierat. Ak farmár nesplní podmienky biologickej bezpečnosti, kontrolóri vydajú opatrenie na odstránenie nedostatkov s krátkym termínom odstránenia. Nasleduje opakovaná kontrola. Ak nepríde k náprave, chov sa likviduje, resp. chovateľ si môže urobiť domácu zabíjačku, ale musí dať vyšetriť mäso na AMO,“ vysvetlil riaditeľ ŠVPS SR Jozef Bíreš.
Africký mor ošípaných sa rozšíril do ďalšieho okresu, na ľudí čaká viacero opatrení
V prípade výskytu AMO v chove s nedostatočnou biologickou ochranou, chovateľ stráca nárok na odškodné alebo poistné. „Ak chovateľ nie je registrovaný, automaticky nedostane odškodnenie a tiež dostáva pokutu za neregistrovaný chov,“ ozrejmil hovorca agrorezortu Daniel Hrežík.
K dnešnému dňu eviduje agrorezort 298 pozitívnych prípadov na AMO u diviakov a 28 prípadov v chovoch domácich ošípaných v okrese Trebišov, Michalovce, Košice-mesto, Košice-okolie, Rožňava, Rimavská Sobota a Vranov nad Topľou.