BRATISLAVA 14. novembra (WebNoviny.sk) – Ministri vnútra Robert Kaliňák a minister obrany Martin Glváč dostali na dnešnej mimoriadnej Bezpečnostnej rade SR pokyn vzájomne komunikovať a vypracovať návrh spoločného postupu pri monitorovaní bezpečnostnej situácie tam, kde je to nevyhnutné. Po prerušení Bezpečnostnej rady SR o tom informoval predseda vlády SR Robert Fico. Ako dodal, o momentálnej situácii informoval aj prezidenta Andreja Kisku.
„Chceme, aby bezpečnostná rada bola v stave permanentného zvolania a nemuseli sme vykonávať rôzne formálne kroky na jej zvolanie,“ vysvetlil premiér dôvod, prečo Bezpečnostnú radu neskončil, ale len prerušil. „Bezpečnostná rada vyhodnocuje situáciu a zatiaľ neprijala rozhodnutie o zvýšení stupňa ohrozenia Slovenska. Naďalej sme na stupni nízkeho ohrozenia Slovenska, ale v prípade, že by ďalšie informácie potvrdili určitú eskaláciu napätia, BR sa okamžite stretne, aby tento stupeň zvýšila,“ vyhlásil premiér.
Ako sa už Fico po rokovaní s Národným bezpečnostným a analytickým centrom vyjadril, Francúzsko požiadalo slovenskú políciu o pomoc pri identifikovaní útočníkov z Paríža pomocou odtlačkov prstov a takisto o pomoc pri identifikácii zbraní. Okrem polície už aj tajná služba potvrdila, že dostala požiadavku pomôcť pri identifikácii použitých zbraní a teroristov, informoval Fico.
Na Bezpečnostnej rade SR dostali podľa Fica úlohu aj jednotlivé ministerstvá, aby si zvolali krízové štáby pokiaľ ide o ochranu objektov strategického významu. Podľa Fica ide napríklad o atómové elektrárne, ale aj vodné dielo v Gabčíkove.
Vojenskou silou možno zastaviť teroristov, myslí si Fico
Fico vyhlásil, že vojenská sila je tiež jedným z riešení, ako podľa možno zastaviť nezmyselné teroristické útoky.
„Odpoveď na Islamský štát a terorizmus nemôže byť len v zbieraní spravodajských informácií a zbieraní mŕtvol na ulici. Ja som presvedčený, že na veľkú dieru, prichádza veľká záplata,“ povedal Fico v relácii Sobotné dialógy Rozhlasu a televízie Slovenska v súvislosti s piatkovými teroristickými útokmi v Paríži, pri ktorých zahynulo vyše 100 ľudí a ďalšie desiatky sú vážne zranené.
Premiér Fico si myslí, že ak by padlo rozhodnutie, že bezpečnostnú situáciu treba riešiť mimo hraníc Európskej únie, napríklad spoločnou medzinárodnou vojenskou aktivitou, tak Slovensko, ak dostane takýto mandát, by sa mu nemalo brániť.
„Ak by bol mandát na použitie medzinárodných vojenských síl, aby sa konečne urobil poriadok, Slovensko by opäť mohlo prispieť tým, čím sme dobrí, napríklad ženistami,“ povedal Fico v diskusnej relácii. Ako dodal, piatkové teroristické útoky neprispeli k zlepšeniu atmosféry v Európe, ktorá je už aj tak dosť napätá pre migračnú krízu.
Ak príde akákoľvek verzia vysvetlenia teroristického útoku vo Francúzsku, tak napätá atmosféra v Európe pre migračnú vlnu bude po tomto útoku, bez ohľadu na to, ako naozaj bude vyhodnotené jeho pozadie, rásť, povedal Fico.
Opäť kritizoval kvóty
V relácii Sobotné dialógy sa opäť hovorilo aj o migračnej vlne. Podľa Fica s migrantmi treba urobiť poriadok. „Treba jasne povedať – kto potrebuje ochranu pred vojnou, tomu ju poskytneme. Ale kto tu nemá čo robiť, musí preč,“ povedal Fico s tým, že spolupracovať treba s krajinami, ktoré môžu pomôcť, ako je napríklad Turecko, Jordánsko či Libanon. Zdôraznil, že Slovensko je s krajinami postihnutými migračnou krízou solidárne.
Podľa premiéra sme pripravení poslať policajtov mimo územia Slovenska, niektorí už išli napríklad pomáhať do Maďarska či Slovinska. Slovensko chce poslať ľudí aj do špeciálnej inštitúcie na ochranu hraníc schengenu – Frontexu a štát je pripravený spolupracovať aj s Tureckom či dať peniaze do potravinového fondu v rámci OSN alebo Rady Európy. „Toto je cesta solidarity, ale nie, že nejaký úradník v Bruseli sa ráno zobudí a povie, že Slovensko musí prijať teraz 2 000 a v rámci permanentných kvót 50-tisíc migrantov,“ povedal Fico s tým, že naďalej odmieta povinné kvóty. Pripomenul tiež, že Slovensko je pripravené vyčleniť v nasledujúcich dvoch rokoch dokopy 13 miliónov eur pre Turecko.
Podľa premiéra je totiž Turecko krajina, ktorá má na svojom území niekoľko miliónov migrantov v táboroch a zároveň je krajinou, ktorá môže výrazne pomôcť zastaviť migračný tlak na Európu. „Dnes je postavenie Turecka veľmi silné. Majú lepšie karty a idú s nimi hrať nasledujúcim spôsobom: chcú vízovú liberalizáciu, akceleráciu prístupového procesu do Európskej únie, chcú peniaze. Podľa tureckej vlády, a dá sa tomu veriť, vynaložili na migrantov, ktorých majú na svojom území 7,5 miliardy eur,“ dodal Fico s tým, že na časť sumy sa im bude treba poskladať. Podľa premiéra ide približne o tri miliardy eur, ktoré by sa dali získať napríklad aj z niektorých fondov Európskej únie, no možné je, že budú musieť krajiny EÚ prispieť aj z vlastných rozpočtov.
Do Francúzska poslal sústrastný telegram
Fico v diskusnej relácii odsúdil teroristický útok, ktorý sa stal v piatok večer v Paríži a prišlo pri ňom o život najmenej 128 ľudí a ďalších 99 ľudí je vážne zranených.
Slovenský premiér v sobotu poslal sústrastný telegram svojmu partnerovi, francúzskemu predsedovi vlády Manuelovi Vallsovi. „S veľkým šokom a smútkom som prijal správu o zbabelom a chladnokrvnom teroristickom útoku v Paríži, pri ktorom zahynulo vyše sto nevinných ľudí a mnoho ďalších bolo zranených,“ uviedol Fico v telegrame.
V mene Slovenska aj vo svojom mene vyjadril úprimnú sústrasť príbuzným obetí. „Odsudzujem tento nehanebný teroristický čin a chcem vyjadriť presvedčenie, že páchatelia budú zadržaní a potrestaní,“ napísal Fico. Agentúru SITA o tom informoval tlačový a informačný odbor úradu vlády.
Masaker v Paríži: Teroristi zabili vyše 120 ľudí
Obrazom: Krvavé teroristické útoky v Paríži
V Paríži zabíjal Islamský štát, hrozí aj ďalšími útokmi
Boh je veľký, kričali teroristi počas útoku v Paríži
Krik, plač a výstrely, zverejnili video z útoku v Bataclane
Svet je v šoku. Hollande hovorí o vojne, Putin o barbarstve