Populáciu Slovenska finančne najviac ohrozujú vážne choroby, prípadne invalidita nimi spôsobená. Napriek tomu sa životným poistením chráni iba menšia časť obyvateľov. Naopak, pozitívom je podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika rastúci podiel rizikového životného poistenia.
Rizikové životné poistenie
„Tieto a ďalšie čísla dokladajú, že ľudia aj v mladšom veku by sa nemali spoliehať na to, že im sa kritická choroba či úraz s následkami vyhnú. V skutočnosti je pravdepodobnosť, že vás prekvapí životná udalosť vyžadujúca dlhšiu liečbu a rehabilitáciu, vyššia ako kedykoľvek v minulosti,“ hovorí Búlik.
Najefektívnejším druhom životného poistenia je podľa neho rizikové životné poistenie, ktoré na Slovensku začína výrazne prevažovať.
Záujem o poistenie rastie
Podľa štatistiky OVB Allfinanz Slovensko sa podiel rizikového životného poistenia za posledných päť rokov viac ako zdvojnásobil.
„Kým v roku 2016 mala väčšina klientov uzavreté investičné životné poistenie a len necelých 40 % rizikové životné poistenie, v minulom roku presiahol podiel rizikového životného poistenie 85 percent,“ hovorí Búlik.
Výrazný nárast z jednotlivých rizík vidieť napríklad pri pripoistení kritických chorôb. Podľa neho by poistná suma mala dosahovať minimálne jeden ročný čistý príjem, aby vykryla obdobie, kedy sa už nevypláca PN-ka a ešte nebol schválený invalidný dôchodok. Samozrejme, za predpokladu, že popri kritických chorobách je poistená aj invalidita, čo je jedno zo základných odporúčaní.