Na súčasné znenie zákona o ochrane vkladov existujú v otázke započítavania záväzkov dva rôzne pohľady. Poslanec Marián Viskupič vo svojom návrhu tvrdí, že pri krachu banky by sa od vkladov v danej banke odpočítavala celá dlžná suma, teda celý zostatok úveru klienta danej banky.
Zákon o ochrane vkladov
Iní odborníci tvrdia, že zákon formuláciou o odpočítaní splatných záväzkov hovorí, že sa voči výške vkladov započítava iba najbližšia splátka úveru ku dňu, kedy sa vklady stali nedostupnými.
Viskupič predložil do parlamentu novelu zákona o ochrane vkladov. Jej cieľom je zmena výpočtu výšky vkladu chráneného zákonom o ochrane vkladov tak, aby sa od objemu vkladov neodpočítaval objem záväzkov voči banke, a to najmä v prípade úverov.
„Autor novely zákona hovorí, že aktuálne podmienky neprinášajú takzvanú bezpodmienečnú ochranu vkladov. Osobne si myslím, že pravidlá EÚ, s ktorým je zladené aj aktuálne znenie zákona o ochrane vkladov, ponúkajú dostatočnú ochranu vkladov ľudí v bankách,“ povedal pre agentúru SITA finančný analytik OVB Allfinaz Slovensko Marián Búlik.
Spôsob ochrany vkladov v bankách by sa mal podľa Viskupiča zmeniť
Fond ochrany vkladov garantuje vyplatenie všetkých vkladov v jednej banke vo výške 100-tisíc eur, čo je podľa neho dostatočná garancia.
Pri výklade súčasného znenia zákona sa aj Búlik prikláňa k vysvetleniu odborníkov, ktorí hovoria, že pri krachu banky by sa voči vkladom započítavala len najbližšia splátka.
Kľúčový produkt bánk
Vo všeobecnosti sa totiž podľa neho počíta s tým, že aktíva banky preberie po prebehnutí nútenej správy iná banka, ktorá nebude žiadať od klientov okamžité splatenie ich úverov, ale bude chcieť logicky pokračovať v pravidelnom splácaní. Pre banky sú totiž hypotéky ako dlhodobé úvery kľúčovým produktom.
Slováci majú na vkladných knižkách miliardu, najvyššia suma na jednej je 1,9 milióna eur
„Inak povedané, žiadna banka nemá záujem na okamžitom zosplatnení úverov, keďže to ide proti jej zámeru,“ vysvetlil Búlik. V praxi teda pri súčasnom nastavení podľa neho nehrozí, že by sa klientom s vkladmi a aj s hypotékou v rovnakej banke nič nevyplatilo, keďže celkový zostatok úveru v drvivej väčšine prípadov prevyšuje výšku úspor na bankových účtoch.
Vyplatenie úspor
Súčasné nastavenie zákona o ochrane vkladov podľa Búlika dostatočne zaručuje vyplatenie úspor ľudí v prípade problémov ktorejkoľvek banky na Slovensku. Zrušenie započítavania splatných záväzkov je podľa neho kozmetická zmena, ktorá reálne nič nemení na tom, že vklady ľudí sú v bankách dostatočne chránené.
Sporiteľov v druhom pilieri medziročne pribudlo o 58-tisíc osôb
„Pri dnešných pravidlách rozhodne nehrozí, že by fond ochrany vkladov započítal voči vkladom celý zostatok úveru a takisto je úplne nereálne, že by banka pristúpila ku zosplatneniu celého zostatku úveru,“ uzavrel Búlik.
Ako skonštatoval investičný analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda, ľudia majú mať dôveru v bankový systém a zároveň bankový systém má byť čo najviac stabilný a podporovať ekonomiku.
„No ľuďom treba pripomínať, aby držali na bežných účtoch, termínovaných vkladoch a vkladných knižkách naozaj len nutné rezervy. Ostatné peniaze by mali podľa svojho rizikového profilu a stanoveného časového horizontu vhodne investovať,“ doplnil Burda.