Zámerom novej vlády je zaviesť príspevok na hypotéku pre rodiny s dieťaťom do troch rokov veku, prípadne zaviesť hypotekárne prázdniny. Rodiny s dieťaťom do troch rokov by mali dostať možnosť odložiť si splácanie istiny aj úrokov z úverov na bývanie.
Taktiež by mali dostať možnosť odpočítať si zaplatené úroky z bývania z daňového základu podľa počtu detí. To sú zámery vlády v rodinnej politike, ktoré sa stali súčasťou programového vyhlásenia. Analytici zatiaľ nevedia veľmi vyhodnotiť zámer vlády, keďže nie sú uvedené žiadne bližšie detaily.
Výška podpory nie je známa
Podpora mladých rodín vo forme príspevku na hypotéku už existuje vo forme daňového bonusu na zaplatené úroky z úveru na bývanie. Vládny program nehovorí o tom, či by zavedenie príspevku pre rodiny s deťmi do troch rokov bolo rozšírením existujúcej formy príspevku, alebo bude vláda zvažovať úplne novú formu podpory mladých rodín v súvislosti s poskytovaním úverov na bývanie.
„Novinkou by bolo daňové odpočítavanie úrokov podľa počtu detí. Zásadná však bude výška tejto podpory,“ povedala riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.
Rovnako tak je v súčasnosti umožnené mladým rodičom odložiť si pri narodení dieťaťa splátku istiny. Ide teda podľa Šablovej zrejme opäť o obdobu, resp. rozšírenie existujúcej podpory mladých.
Odklad splátok však vo všeobecnosti nie je podľa nej ideálnym riešením, lebo mladá rodina po skončení „hypotekárnych prázdnin“ bude musieť odložené splátky aj s úrokmi doplatiť. Následne ich navýšená splátka môže nemilo prekvapiť. „Zaujímať nás skôr bude spomínaný príspevok na hypotéku, jeho výška a pravidlá,“ dodala Šablová.
Prísne pravidlá NBS
Podpora bývania pre mladé rodiny je podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika široká téma, ktorú nevyrieši žiadny príspevok či odklad splácania. Aj keď v súčasnosti sa banky chránia zvýšenými úrokovými sadzbami, v dlhodobom výhľade úrokové sadzby zostanú nízke.
Dostupnosť úverov práve pre nízkopríjmové rodiny s deťmi vo väčších mestách však limitujú sprísnené pravidlá Národnej banky Slovenska vo výške finančnej rezervy.
Ak chce vláda umožniť mladým rodinám bývať a nechystá sa tak urobiť cez nový systém výstavby nájomných bytov, mala by podľa Búlika pomôcť rodinám pri plnení nových pravidiel. „Reálne totiž mladé rodiny budú mať v najbližších mesiacoch problém hypotéku získať a k daňovým výhodám pri splácaní sa ani nedostanú,“ dodal Búlik.