Viaceré subjekty žiadajú stiahnuť novelu zákona o stavebnom sporení z legislatívneho procesu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prasiatko, úspory, sporenie, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

K novele zákona o stavebnom sporení sa vzniesla vlna kritiky v rámci pripomienkového konania. Podľa rezortu financií by sa malo rodinné sporenie zrušiť.

Túto zmenu pritom poslanci schválili len pred niekoľkými mesiacmi a stavebné sporenie malo byť od nového roka určené pre manželov a ich deti. Viaceré subjekty, ktoré sa zapojili do pripomienkovania, navrhujú novelu stiahnuť z legislatívneho procesu.

Nestabilita právneho systéme

Časté zmeny zákonov, v tomto prípade už tretia zmena toho istého zákona počas jedného roka, prispievajú podľa Slovenskej bankovej asociácie k nestabilite právneho systému.

Na základe poslednej prijatej novely sa stavebná sporiteľňa začala pripravovať na implementáciu do praxe s nemalými investíciami, a to v snahe ponúknuť klientom tzv. rodinné stavebné sporenie. Klienti podľa asociácie očakávali, že tento typ sporenia im stavebná sporiteľňa začne ponúkať.

Cieľom poslednej novely zákona o stavebnom sporení je zatraktívnenie produktu stavebného sporenia zavedením tzv. rodinného stavebného sporenia.

Zohľadnenie príjmov

Majú sa zohľadňovať príjmy celej domácnosti, teda manžela, manželky a maloletých detí, a mala by sa zvýšiť hranica priemerného mesačného príjmu členov domácnosti.

Súčasne by členom domácnosti malo stačiť nasporiť 50 % sumy pre získanie štátnej prémie. Schválením aktuálne navrhovanej novely sa podľa bankovej asociácie cieľ už prijatej právnej úpravy úplne stratí.

K návrhu ministerstva financií sa vyjadrila aj samotná Prvá stavebná sporiteľňa (PSS), ktorá v súčasnosti je už jediná, ktorá aktívne na slovenskom trhu stavebného sporenia pôsobí.

Tiež s návrhom nesúhlasí a odporúča nepokračovať v ďalšom legislatívnom procese. Koncept rodinného sporenia považujú za krok správnym smerom.

Neprimerané zvýšenie príjmových limitov

Obmedzenie stavebného sporenia bude podľa PSS len zbytočne ďalej zhoršovať už teraz dosť vypuklý problém dostupnosti bývania. Ministerstvo financií sa snaží podľa PSS navodiť dojem, že príde k neprimeranému zvýšeniu príjmových limitov, pričom v realite sa budú len spočítavať už existujúce limity.

Obdobie sa v rámci pripomienok vyjadrila aj platforma Budovy pre budúcnosť. Odmieta súčasný návrh a podporuje pôvodne zatraktívnenie stavebného sporenia.

To by totiž mohlo podľa nich pomôcť domácnostiam ľahšie získať potrebné zdroje, predovšetkým na rekonštrukcie vlastného bývania, čo podporí dosahovanie národných aj európskych cieľov v oblasti energetickej efektívnosti.

Nesúhlasné stanovisko v rámci pripomienkového konania k novele zákona o stavebnom sporení vydal aj Zväz stavebných podnikateľov Slovenska. Nepokračovať v legislatívnom procese odporúča aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení Slovenskej republiky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie AZZZ Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SRBPB Budovy pre budúcnosťMF Ministerstvo financií SRPSS Prvá stavebná sporiteľňaSBA Slovenská banková asociáciaZSPS Zväz stavebných podnikateľov Slovenska