Väčšina Slovákov nemá skúsenosti s kryptoaktívami a môže čeliť podvodom. Ako sa pred nimi chrániť?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bitcoin
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Podľa prieskumu Národnej banky Slovenska (NBS) má približne 12 % Slovákov skúsenosti s kryptoaktívami. Je to o tretinu viac ako pred dvomi rokmi.

Až tretina respondentov v nich má uložených do 250 eur a kryptoaktíva tvoria do 5 % investičného portfólia u polovice respondentov.

Niektorí nakupujú aj na dlh

Rastie však aj počet respondentov, u ktorých kryptoaktíva predstavujú od 11 do 50 % investičného portfólia.

Približne 15 % financuje svoje nákupy kryptoaktív predajom iných investícií a približne 10 % prostredníctvom dlhu. NBS odporúča investovať do kryptoaktív maximálne toľko, koľko si investor môže dovoliť aj stratiť.

Aj keď z celkového objemu transakcií s kryptoaktívami tvoria podvody len malú časť, majú podľa centrálnej banky veľmi negatívne následky pre konkrétne obete.

Zároveň vrhajú negatívne svetlo na celý sektor, vrátane podnikateľov, ktorí robia biznis legitímne.

Podvodov existuje viacero

Niektoré typy podvodov sú špecifické iba pre kryptotrh – podvodné tokeny, giveaway, podvody s kryptomatmi. Iné typy podvodov sú rozšírené aj mimo sveta kryptoaktív – romantické podvody, phishing, vishing, biele kone.

Spotrebiteľ sa môže chrániť pred podvodmi. A to tak, že si bude dôsledne overovať všetky informácie o tom, kto mu investovanie ponúka, o kryptoaktíve, ktoré chce nakúpiť, nepodľahne sľubom o garantovaných výnosoch a svoje investičné rozhodnutie si v pokoji dobre premyslí.

NBS dlhodobo upozorňuje klientov na finančnom trhu, aby si v prípade záujmu o investovanie dôkladne zvážili, s ktorým subjektom vstúpia do zmluvného vzťahu, dôkladne zvážili všetky riziká, ktoré súvisia s danou investíciou, vrátane vlastných finančných možností, investičných preferencií a schopnosti zvládať prípadné straty.

Kryptotrh nie je ešte regulovaný

V prípade, ak sa spotrebiteľ stane obeťou podvodu, mal by sa obrátiť na orgány činné v trestnom konaní.

Trh s kryptoaktívami na Slovensku aktuálne nie je regulovaný. No na základe prichádzajúcej európskej regulácie kryptoaktív (MiCA) sa bude dať od roku 2025 na stránke NBS overiť, či je subjekt oprávnený poskytovať služby kryptoaktív na Slovensku.

Regulácia zvýši štandard poskytovateľov služieb kryptoaktív, kryptoaktíva však naďalej zostanú vysokorizikovou investíciou.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska