V januári zbankrotovalo viac mužov než žien, najčastejšie štyridsiatnici

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Bankrot
Foto: ilustračné, ttps://www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V januári tohto roku zbankrotovalo 616 občanov Slovenska. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 37,5 %. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom však počet osobných bankrotov klesol o 40 %. Vyplýva to z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau. Od roku 2006 pritom na Slovensku zbankrotovalo 78 053 ľudí.

„V januári zbanktorovalo aj 64 ľudí s trvalým pobytom zapísaným na obecných, miestnych alebo mestských úradoch či na virtuálnych adresách. Celkovo ich podiel na počte vyhlásených konkurzov predstavuje 10,4 %. Je to menej ako v predchádzajúcich mesiacoch. Zaznamenali sme aj 13 bankrotujúcich manželských párov a 4 rodinné väzby,“ doplnila hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.

Zo 616 osobných bankrotov vyhlásených v minulom mesiaci bolo 613 konkurzov a 3 dlžníci sa rozhodli pre oddlženie formou splátkového kalendára, 561 osobných bankrotov bolo vyhlásených na majetok nepodnikateľov. Štatisticky taktiež odhalili, že na mužov ich pripadlo 407 a na ženy 209.

Najväčšou skupinou bankrotujúcich dlžníkov boli v januári medzi oboma pohlaviami štyridsiatnici. Najviac osobných bankrotov bolo vyhlásených v Bratislavskom a v Prešovskom kraji, najmenej v Nitrianskom.

CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, respektíve leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky. Spoločnosť vznikla v máji 2004, jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jana Marková
Firmy a inštitúcie CRIF - Slovak Credit Bureau