Úvery domácnostiam spomalili, dôvodom sú opatrenia NBS a postupné nasycovanie trhu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
úvery, bývanie, dom, peniaze, euro, bankovky, mince
pixabay.com

Opatrenia Národnej banky Slovenska (NBS) v spojení s postupným nasycovaním dopytu stlačili tempo rastu úverov domácnostiam na dlhoročné minimum. Ako ďalej pre agentúru SITA povedal analytik Slovenskej sporiteľne Matej Bašták, tieto vplyvy samozrejme budú vplývať na trh s úvermi aj v nasledujúcich mesiacoch. „V druhom polroku môžeme očakávať ďalšie mierne spomalenie,“ skonštatoval Bašták.

Výraznejší pokles aj vo firemnom sektore

Podľa údajov Národnej banky Slovenska úvery súkromnému sektoru vzrástli v júni medzimesačne o 0,4 %. Medziročná dynamika sa znížila o 0,9 percentuálneho bodu na 7,1 %. „Zhoršený sentiment v zahraničí sa prejavuje v opatrnosti firiem, ktoré znižujú dopyt po úveroch,“ informovala centrálna banka. Medziročný rast úverov podnikom spomalil v druhom štvrťroku na 4,2 % z 8,3 % v prvom štvrťroku.

Medziročný rast úverov domácnostiam sa v druhom štvrťroku spomalil na 9,1 % z 10,2 % v prvom štvrťroku. Dopyt domácností po úveroch podľa Národnej banky Slovenska ochladzuje, k čomu prispievajú jej opatrenia a slabší sentiment. Banky sa snažia pozdvihnúť záujem domácností o úvery znížením úrokových sadzieb, najmä zo spotrebiteľských úverov. Napriek tomu sa v júni stav úverov na spotrebu zvýšil len o 7 mil. eur.

Z pohľadu Európy podľa Baštáka ešte stále patríme medzi krajiny s najvyšším rastom úverovania obyvateľstva. „Miernejšie tempo je z pohľadu dlhodobej udržateľnosti dlhu domácností priam nevyhnutné. Pozitívnym faktom je, že zadlženie domácností voči HDP sa v posledných dvoch kvartáloch vcelku stabilizovalo a nestúpa už tak prudko ako v predošlých rokoch,“ uviedol analytik Slovenskej sporiteľne.

Vklady domácností zvoľnili

Vklady domácností v druhom štvrťroku mierne zvoľnili oproti začiatku roka a ich rast sa zdanlivo stabilizoval na úrovni okolo 7 % medziročne. „V nasledujúcich mesiacoch neočakávame výraznejší odklon od tejto hodnoty. Kladne môžeme hodnotiť aj rast hodnoty podielových fondov, ktoré sa po horšom konci roka 2018 opäť rozbehli,“ dodal Bašták.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matej Bašták