Balíček opatrení úradníckej vlády hovorí o výrazných zmenách v daňovej oblasti. A vláda strany Smer-SD si zrejme rada podľa analytika Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Martina Vlachynského tento zoznam pozrie.
„Veď ich bývalý minister Kažimír za šesť rokov zvýšil alebo zaviedol devätnásť nových daní,“ skonštatoval Vlachynský.
Balíček obsahuje aj úsporné opatrenia. Sem-tam sú medzi nimi podľa analytika zvláštnosti, ako zarezanie 30 rokov meškajúcich pozemkových úprav, ale s drvivou väčšinou sa dá súhlasiť.
„No zvyšovanie daní vyhráva v pomere 59:41. Škrty sú polovičaté, napríklad ponechané tehotenské, a úplne chýba privatizácia a výrazné obmedzenie energodotácií pre domácnosti,“ myslí si analytik.
Zavedenie tretej sadzby
Najväčším prekvapením je podľa neho tretia sadzba dane z príjmov fyzických osôb vo výške 35 %. „Lepšie nahodenie na smeč si Smer-SD nemohol predstaviť,“ poznamenal Vlachynský. Inak sa medzi daňami nájde podľa neho takmer všetko.
Štát vie podľa analytikov ušetriť aj na úradníkoch, na ich platy ide viac ako na dôchodky
Od desaťročie diskutovaného vyššieho zdanenia domov, cez zvýšenú daň z pridanej hodnoty, bankový odvod, priškrtenie živnostníkov, až po dane, ktoré inštitút považoval za dávno mŕtve. Napríklad daň zo smrti a darovaciu daň.
„Bizarnosťou je daň z cukru, vďaka ktorej by fľaša sirupu zdražela o 2,4 eura,“ myslí si analytik. Tento balík by podľa neho predražil život na Slovensku, penalizoval kvalifikovaných zamestnancov a ešte viac sťažil podnikanie.
Vysoký deficit
Aktuálny deficit je neúnosný, avšak zvyšovanie daní je podľa inštitútu kontraproduktívne.
„História nás naučila, že vyššie daňové príjmy slovenským politikom neslúžia na dlhodobú konsolidáciu. Naopak, slúžia im na ešte väčšie zvyšovanie výdavkov, ktoré v dlhodobom horizonte spravia verejné financie ešte menej udržateľnými,“ uvádza Vlachynský.
Vyššie ceny za tabak aj alkohol, konsolidácia si podľa analytikov vyžaduje reformu daňového systému
Na Slovensku máme podľa neho desaťročnú históriu vymýšľania sociálnych balíčkov, ale nulovú históriu škrtania sociálnych výdavkov.
„Veľmi pravdepodobne nás čaká vláda, ktorá si z lega nevyberie úsporné kocky. Naopak, tie daňové kocky bude presadzovať s argumentom, že sú to návrhy odborníkov. Nakoniec tak získame vyššie dane, ktoré budú slúžiť na financovanie zlých výdavkov,“ doplnil Vlachynský.