Rubeľ 12. októbra posilnil voči hlavným menám o 3 až 3,5 % po tom, ako ruský vodca Vladimir Putin deň predtým podpísal dekrét o vrátení povinného predaja devízových príjmov.
Dekrét, ktorého cieľom je stabilizovať rubeľ, sa zameriava na vybraných významných exportérov – 43 skupín spoločností a bude platiť šesť mesiacov. Informuje o tom spravodajský portál Ukrajinská pravda.
Vo štvrtok dosiahla ruská mena úroveň 96,46 rubľa za dolár, a teda získala 3,3% v porovnaní s úrovňou z predošlého dňa ešte pred podpísaním dekrétu. Stalo sa tak po prvý raz od 27. septembra.
Účinok Putinovho dekrétu
V porovnaní so spoločnou európskou menou rubeľ stúpol o 3,5% a dostal sa na úroveň 102,81 rubľa za euro. Na túto úroveň ruská mena posilnila po prvý raz od 29. septembra.
Pád rubľa donútil Moskvu prudko zdvihnúť úrokovú sadzbu, ide o núdzové opatrenie
Odborníci, ktorých počas dňa citovali ruské médiá, uznali účinok Putinovho dekrétu, nikto z nich sa ale nevyjadril za to, že povinný predaj devízových príjmov v budúcnosti radikálne ovplyvní kurz rubľa.
Fiškálny faktor
Mena však podľa nich bude v druhej polovici októbra mať na svojej strane fiškálny faktor – okrem jednotnej platby dane, ktorá zahŕňa daň z ťažby ropy, platia ropné spoločnosti štvrťročnú daň z pridanej hodnoty, čo zvyšuje pravdepodobnosť zvýšenia predaja devízových príjmov z exportu na rozpočtové vyrovnanie.
Rubeľ sa prepadol na 17-mesačné minimum, vojna a sankcie si vyberajú vysokú daň
Zároveň existuje šanca, že na domácom trhu sa čoskoro výrazne zvýši prílev devíz z rekordného ruského vývozu ropy v septembri. Medzinárodná agentúra pre energetiku ho odhadla na 8,8 miliardy dolárov.
Pozitívnemu efektu povinného predaja môže brániť technický faktor mimo administratívnej kontroly vlády, ako sú výrazné dočasné oneskorenia pri návratnosti príjmov v cudzej mene v dôsledku rastu logistických nákladov v podmienkach západných obmedzení, špecifická menová legislatíva vo viacerých krajinách, do ktorých bol export presmerovaný, a ďalšie.