Štát má problém s osobitným odvodom, platia ho aj banky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zákon, právo, súd
Ilustračné foto pixabay.com

Krajský súd v Bratislave podľa týždenníka Trend vo svojom rozhodnutí v spore Eustreamu a finančnej správy spochybnil osobitný odvod regulovaných subjektov.

Štátu sa črtá problém s odvodmi z podnikania v regulovaných odvetviach. Podľa týždenníka Trend totiž finančná správa prehrala koncom minulého roka na bratislavskom krajskom súde spor so spoločnosťou Eustream. Ako píše ďalej Trend, zákon o osobitnom odvode sa súdu „javí byť v rozpore s princípom rovnosti a zákazom diskriminácie“ a daniari by ho mali „neaplikovať“. Finančná správa sa voči rozsudku odvolala.

Eustream hovorí, že mal platiť nižší odvod
Eustream pritom na súde spochybnil postup výpočtu osobitného odvodu za rok 2013, ktorý bol vyčíslený na takmer 75 mil. eur. Podľa spoločnosti bol totiž vyrátaný z umelo navýšeného zisku po reštrukturalizácii v rámci spoločnosti pred tým, ako štát preberal matku SPP. Pod Eustream sa totiž presúvali tranzitné plynovody. Bez toho by bol odvod Eustreamu takmer o 60 mil. eur nižší.

Daniari sa odvolali
Ako ďalej informuje Trend, keďže sa finančná správa sa voči rozsudku odvolala, stále nie je právoplatný a ani zverejnený a momentálne smeruje na Najvyšší súd SR. Ak by však Najvyšší súd SR rozsudok potvrdil, štát by musel Eustreamu jeho odvod vrátiť. Pre štát by to však mohlo znamenať oveľa väčšie problémy, pretože by mohol vzniknúť precedens aj pre ďalšie spoločnosti, ktoré osobitný odvod platia. „V určitom ohľade sa rozsudok súdu môže vzťahovať vo všeobecnosti na legitimitu osobitného odvodu,“ uviedol pre Trend predseda senátu súdu Viliam Pohančeník.

Základné fakty o osobitnom odvode
– Banky platia osobitný odvod od roku 2011. Za rok 2014 poslali do rozpočtu 150 miliónov, za vlaňajšok rátajú so sto miliónmi eur.
– Pre podniky pôsobiace v regulovaných odvetviach sa odvod zaviedol od septembra 2012.
– Týka sa firiem z energetiky, poisťovníctva a zaisťovníctva, verejného zdravotného poistenia, poskytovania zdravotnej starostlivosti, elektronických komunikácií, poštových služieb, dopravy na dráhe, verejných vodovodov, verejných kanalizácií a leteckej dopravy.
– Výška sadzby odvodu je 4,356 % zo zisku pred zdanením ročne, respektíve 0,363 % mesačne.
– Platia ho podniky, ak ich základ pre výpočet odvodu dosiahne aspoň 3 milióny eur.
– Odvod sa mal platiť do odvolania, ale nie dlhšie ako do decembra 2016.
– V prvom roku fungovania 2012 sa očakával pre štátnu kasu z odvodu príjem necelých 26 miliónov eur, v roku 2013 zasa 77 miliónov.

Zdroj: Trend

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať