Slovensko zasiahla daňová povodeň. „Namiesto znižovania výdavkov, ktoré vysoko predbehli príjmovú stranu rozpočtu štátu, sme dostali významné zvýšenie daní,“ povedal pre agentúru SITA analytik z INESS Radovan Ďurana.
17 konsolidačných opatrení
Vláda totiž na utorkovej tlačovej konferencii predstavila 17 konsolidačných opatrení, ktorými chce postupne ozdraviť verejné financie. Ide napríklad o zmeny v DPH, daň z finančných transakcií, alebo o vyššie dane firiem.
Zavedenie dane z finančných transakcií zasiahne podnikateľov od apríla budúceho roka
„Vláda chce efektívne znižovať vlastné výdavky len jednej oblasti, a to znížením počtu úradníkov,“ pokračoval Ďurana.
Vyššie dane postihnú úplne každého
Znižovať sa bude rodičovský dôchodok a aj daňový bonus, tieto opatrenia však zároveň znamenajú podľa analytika efektívne zvýšenie daňového zaťaženia domácností. „Vyššie dane postihnú úplne každého, či už prostredníctvom vyššej sadzby DPH, alebo tlakom na ceny vplyvom vyšších daní firiem,“ skonštatoval Ďurana.
Ficova vláda prišla s konsolidáciou pomerne neskoro, podľa analytika sú však opatrenia dostatočné
Mohlo by sa podľa neho zdať, že vláda nezvýšila daň z príjmov fyzických osôb, ale nie je to tak. „Zvýšenie stropov na sociálne odvody bude mať úplne rovnaký dopad ako zvýšenie daní. Akurát vláda tieto prostriedky nebude musieť poslať územnej samospráve, ale zníži sa jej nutnosť dotovať Sociálnu poisťovňu,“ upozorňuje analytik.
Fico a ministri predstavili úsporné opatrenia na konsolidáciu, zvýši sa aj základná sadzba DPH (video)
Konsolidačný balíček podľa jeho slov síce znamená zníženie deficitu, ale neznamená ozdravenie verejných financií. „Naopak, vyššie dane budú financovať výdavky, ktoré sú často neefektívne, neadresné,“ uzavrel Ďurana.