Väčšina krajín zaznamenala v minulom roku napriek pandémii ochorenia COVID-19 pokles v počte firemných bankrotov, na Slovensku však naopak ich počet medziročne vzrástol. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Dun & Bradstreet.
Tá celkovo hodnotila 43 ekonomík z rôznych kútov sveta. Podľa zistení sa pritom v mnohých štátoch počet bankrotov dostal na najnižšiu úroveň za posledných 10 rokov. Najväčší pokles zaznamenali Holandsko, Kolumbia, Južná Kórea, Kanada a Čína.
Masívne záchranné balíky pomoci
„Za týmito dátami vidíme množstvo faktorov, ktoré pomohli ekonomikám a súkromným spoločnostiam na celom svete udržať hlavu nad vodou. Jedným z tých najväčších faktorov boli masívne záchranné balíky pomoci, ktoré poskytovali svojim firmám jednotlivé vlády. Aj napriek tomu, že väčšina z týchto balíkov bola oznámená v roku 2020, ich efekt sa naplno prejavoval až o rok neskôr,“ priblížila analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.
Počet osobných bankrotov oproti minulému roku stúpol o 85 percent, na mizine sa ocitlo viac mužov ako žien
Ďalšími faktormi, ktoré pomohli podnikom prežiť pandémiu, boli nízke úrokové sadzby ako aj istá „zhovievavosť“ veriteľov. Podľa Dun & Bradstreet bola v niektorých krajinách prijatá zmena v zákonoch o bankrote, aby firmám poskytli väčší priestor na pozviechanie sa, a zároveň, aby sa predišlo nepriateľským prevzatiam. Niektoré štáty dokonca pozastavili povinnosť vyhlásiť bankrot.
Najväčší počet bankrotov v histórii
Aj napriek tomu sa však mnohé krajiny kolapsom podnikov nevyhli. Krajiny ako Poľsko (+ 16 percent na 2 752 bankrotov) a Vietnam (+ 10 percent na 110 878 bankrotov) dokonca vlani čelili najväčšiemu počtu bankrotov v histórii. V podobnej situácii sa ocitlo aj Slovensko.
Podľa dát Dun & Bradstreet u nás v roku 2021 vzrástol počet kolapsov firiem o 19 percent na 336 spoločností. Na prvých troch priečkach v percentuálnom náraste bankrotov sa ocitli Ukrajina, Kazachstan a Dánsko. Dun & Bradstreet je líder v poskytovaní dát a analytických riešení.