Predčasní dôchodcovia môžu „získať“ stovky eur. Rozhodujúce je, kedy idú do penzie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dôchodkyňa, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 4. decembra, 20:52

Rozmýšľate, či ísť ešte v tomto roku do dôchodku alebo až v tom ďalšom? Predčasné dôchodky sú opäť v kurze a ľuďom sa oplatí o ne požiadať ešte v decembri, hoci je leagislatíva prísnejšia. Informuje TV Joj na svojej stránke Noviny.sk s tým, že Sociálna poisťovňa je pripravená na nával žiadateľov.

​„Ťažko sa dá pochopiť, ako môže byť dôchodok priznaný 31. decembra o deväť percent vyšší, ako taký istý dôchodok tomu istému občanovi, ktorý bude priznaný deň na to 1.januára,“ uviedol pre televíziu Jozef Mihál, bývalý minister práce a odborník na sociálne poistenie.

Nárok majú aj na 13. dôchodok

​„Tento rok sa pri výpočte dôchodku pripočítava valorizácia, čiže vypočítaná suma sa zvýši o 14,5 %. Dôchodok priznávaný na budúci rok, bude mať síce vyššiu dôchodkovú hodnotu, ale len o 5,5 % a už tam tá výhodná 14,5 % valorizácia započítaná nebude. Je to 9 % rozdiel,“ vysvetlil Mihál dôvody, prečo je o predčasný dôchodok záujem.

Výsledná suma sa tak aj pekne prejaví na výške dôchodku. ​Za rok je ten rozdiel okolo 600, 800, 1 000 eur,“ upozorňuje odborník. Zároveň žiadatelia tiež majú nárok aj na 13. dôchodok.

Bude nápor v Sociálnej poisťovni?

​„Cítim z tých otázok klientov, že skutočne je veľký záujem o odchod do predčasného dôchodku. Veľmi veľa ľudí. Budú to desaťtisíce ľudí, ktorí zaplavia sociálnu poisťovňu,“ doplnil Mihál. Hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr síce potvrdil, že evidujú zvýšený záujem o predčasné dôchodky, ale určite by to nenazval náporom.

Situáciu poisťovňa sleduje na týždennej báze a ak to bude potrebné, pobočky budú posilnené o ďalších pracovníkov a predĺžia otváracie hodiny. Vo viacerých profesiách, ako sú pekári či pracovníci automobiliek, očakávajú úbytok ľudí. Náhrady však za nich nie sú.

​„Tento stav nám spôsobuje zásadné problémy vo výrobe. Výpadok zamestnancov sa pohybuje od 8 do 12 %. V našom sektore, ktorý je najväčší z celého potravinárskeho sektoru hovoríme až o 1 200 zamestnancoch, ktorí nám chýbajú práve v dôsledku predčasných odchodov do dôchodku,“ ozrejmil Milan Lapšanský, predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov. 

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef MihálMartin KontúrMilan Lapšanský
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa