V revolučnom roku 1989 predstavoval priemerný plat v Československu v prepočte niečo cez 100 eur. Okrem výrazného nárastu miezd však odvtedy dynamicky rástli aj ceny.
Reálne príjmy Slovákov sú po 29 rokoch od nežnej revolúcie o štvrtinu vyššie ako v roku 1989. Prvýkrát pritom reálne mzdy na Slovensku stúpli nad úroveň roku 1989 až v roku 2007. Priemerná nominálna mzda pred 29 rokmi predstavovala 3 142 korún československých, čo v prepočte konverzným kurzom predstavovalo 104 eur mesačne. V roku 2017 dosiahla priemerná mzda na Slovensku 954 eur. Ako dodáva analytička Poštovej banky Jana Glasová, hoci mzdy stúpli od revolúcie deväťnásobne, ceny sa počas tohto obdobia zvýšili takmer osemnásobne.
Mäso je lacnejšie
Čo sa týka cien potravín, väčšina je podľa Glasovej v súčasnosti lacnejšia ako v roku 1989. Najvýraznejšie zlacnenie sa eviduje pri mäse a údeninách. Sú však aj potraviny, ktoré sú v súčasnosti drahšie ako v čase revolúcie. Ide napríklad o mlieko, zemiaky či čokoládu.
Trh s bývaním sa výrazne zmenil
Z ostatných tovarov v súčasnosti lacnejšie nakúpime najmä elektroniku či autá. Rovnako lacnejšie momentálne nakúpime aj pohonné látky. Samostatnou kapitolou je podľa Glasovej v tomto porovnaní trh s bývaním. Kým pred revolúciou sa byty prideľovali vo veľkej miere zdarma, alebo stáli v rozmedzí od 20 tisíc do 40 tisíc korún, v súčasnosti za ne vynakladáme desiatky aj stovky tisíc eur. „Na druhej strane, čakanie v poradovníkoch sa stalo minulosťou, vznikol štandardný trh s bývaním a záujemcovia si môžu dnes vyberať z podstatne širšej ponuky,“ dodáva analytička Poštovej banky.