Slováci majú stále záujem o úvery, v novembri sa ich objem opäť zvýšil

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
peniaze, kalkulačka, úver
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Celkový objem úverov poskytnutých obyvateľstvu predstavoval na konci novembra 43,95 mld. eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 8,6 %. Ako ďalej pre agentúru SITA povedala analytička 365.bank Jana Glasová, od začiatku roka 2021 platí, že tempo rastu úverov sa postupne zrýchľuje.

Trend z predchádzajúcich mesiacov zostáva rovnaký, čo znamená, že opäť vzrástol objem úverov na bývanie. Tie sa v novembri medziročne zvýšili až o 11,4 %.

Záujem o úvery pretrváva

Naopak, celkový objem spotrebiteľských úverov naďalej klesá a v novembri sa medziročne znížil o 6,7 %. Toto tempo medziročného poklesu spotrebiteľských úverov však už nie je také výrazné ako na začiatku roka, vtedy dosahovalo úrovne okolo -9 %. „Pokles celkového objemu spotrebných úverov na trhu je aj dôsledkom výraznejšej konsolidácie, to znamená, že ľudia si radi spájajú hypotekárne a spotrebné úvery do jednej, výhodnejšej hypotéky s nižšou úrokovou sadzbou,“ konštatuje analytička.

V samotnom novembri banky poskytli úvery domácnostiam za 1,306 mld. eur. „Koronakríza síce obmedzila možnosti ľudí, čo sa týka financovania bývania aj spotreby, ale výraznejší dopad na úverový trh nemala. Záujem o úvery totiž naďalej pretrváva, hlavne čo sa týka úverov na bývanie. A očakávame, že tento trend sa ani v nasledujúcich mesiacoch nezmení. Dopyt po hypotékach je totiž podporovaný hlavne nízkymi úrokovými sadzbami na trhu,“ povedala Glasová.

Prísnejšie pravidlá na poskytnutie úveru

Na druhej strane, možnosti našincov na získanie úveru sú obmedzované prísnejšími pravidlami na poskytovanie úverov zo strany Národnej banky Slovenska. Tie kontrolujú a regulujú úroveň zadlženosti obyvateľov tak, aby nebola príliš vysoká a aby dlžníci boli schopní splácať svoje úvery aj po prípadnom zvýšení úrokových sadzieb.

„Z dlhodobejšieho hľadiska je totiž potrebné počítať s tým, že úrokové sadzby sa budú zvyšovať. Takže tieto pravidlá NBS obmedzujú možnosti ľudí získavať úvery a tým pádom pôsobia brzdiaco aj na dopyt po úveroch,“ dodala Glasová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Glasová