Rozpočtová rada: Udržateľnosť verejných financií sa nezmenila

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, euro, mince
Ilustračné foto pixabay.com

Hoci verejná správa vlani hospodárila s horším výsledkom, ako plánovala, lepší ekonomický vývoj zvýšený deficit vykompenzoval.

Dlhodobá udržateľnosť verejných financií sa na Slovensku vlani nezmenila. Hoci verejná správa vykázala o pol percentuálneho bodu vyšší rozpočtový schodok, ako plánovala, lepší hospodársky vývoj v strednodobom horizonte tento negatívny výsledok hospodárenia eliminoval. Konštatuje to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vo svojej aktuálnej Správe o dlhodobej udržateľnosti verejných financií, podľa ktorej ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti dosiahol vlani rovnako ako v roku 2014 úroveň 1,4 % hrubého domáceho produktu. Inými slovami tak ide o potrebu trvalého zlepšenia salda rozpočtu o 1,4 % hrubého domáceho produktu na zabezpečenie dlhodobej udržateľnosti verejných financií.

Na ústavný limit bez opatrení narazíme v roku 2028
Podľa aktuálneho stavu by tak v základnom scenári bez zmien vládnych politík hrubý dlh verejnej správy narástol počas nasledujúcich 50 rokov až na 167 % hrubého domáceho produktu. Horný limit definovaný ústavným zákonom o rozpočtovej zodpovednosti by bol prekročený v roku 2028. Aktuálne vyhliadky ekonomického vývoja však podľa rozpočtovej rady vytvárajú priestor na zníženie deficitu verejných financií bez zásahov vlády o 1,1 % hrubého domáceho produktu do roku 2019. „Ak by vláda tento priestor nevyužila a udržiavala výdavky v pomere k hrubému domácemu produktu na konštantnej úrovni, indikátor by vzrástol na 2,4 % hrubého domáceho produktu,“ píše sa v správe.

Problematické zdravotníctvo
Ešte výraznejšie by sa mohla udržateľnosť verejných financií Slovenska zlepšiť, ak by vláda skutočne dodržala svoje záväzky, ktoré avizuje v programe stability a to dosiahnutie mierneho prebytku verejných financií v roku 2019. Ukazovateľ udržateľnosti by sa v tom prípade mohol dostať dokonca do záporných úrovní na takmer mínus 0,5 % hrubého domáceho produktu. Prognózy vývoja dlhodobej udržateľnosti však obsahujú aj viaceré riziká. Tým najproblematickejším sektorom sa podľa rady javí zdravotníctvo. Pri zdvojnásobení rastu výdavkov na zdravotníctvo by sa totiž ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti zhoršil až o 0,8 percentuálneho bodu.

Rada hodnotila aj čisté bohatstvo
Rozpočtová rada vo svojej správe taktiež aktualizovala svoj prepočet čistého bohatstva Slovenskej republiky ku koncu roka 2014. Jeho úroveň predstavovala záporných 186,8 % hrubého domáceho produktu a medziročne sa zlepšila o 42,2 percentuálneho bodu. Na tomto vývoji sa najvýraznejšou mierou podieľalo zníženie implicitných záväzkov o 64,1 % hrubého domáceho produktu z dôvodu aktualizovaných dlhodobých projekcií. Prvýkrát v nich boli zahrnuté aj dôchodkový systém ozbrojených zložiek a vplyvy vianočných dôchodkov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie RRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť