V novembri ceny na Slovensku medziročne stúpli o 1,9 %.
Ceny na Slovensku zrýchlili tempo rastu aj v novembri. V jedenástom mesiaci dosiahla totiž medziročná inflácia meraná národnou metodikou 1,9 %, pričom v októbri to bolo 1,7 %. V priemere za jedenásť mesiacov v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2016 sa spotrebiteľské ceny v úhrne zvýšili o 1,3 %. Medzimesačne sa ceny v novembri oproti októbru zvýšili o 0,3 %, pričom rovnakým tempom rástli aj v októbri. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).
Najviac zdraželi potraviny a nealkoholické nápoje
Na medziročnej báze vzrástli ceny potravín a nealkoholických nápojov o 6,5 %. Ceny dopravy stúpli o 3,9 %, reštaurácií a hotelov o 2,4 %, alkoholických nápojov a tabaku, zdravotníctva, rozličných tovarov a služieb zhodne o 2,2 %. Ceny v rámci rekreácie a kultúry sa zvýšili o 1,9 %, vo vzdelávaní to bol rast o 1,1 %, ceny odevov a obuvi sa zvýšili o 0,6 %. Klesli ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá o 1 %, za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domácnosti o 0,5 %. Nezmenili sa ceny za pošty a spoje.
Ceny v doprave stúpli o takmer percento
V medzimesačnom porovnaní vzrástli ceny v doprave o 0,9 %, potraviny a nealkoholické nápoje zdraželi o 0,8 %, rozličné tovary a služby o 0,4 %, odevy a obuv o 0,3 %, reštaurácie a hotely o 0,2 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá o 0,1 %. Znížili sa ceny alkoholických nápojov a tabaku a v zdravotníctve zhodne o 0,1 %. Na úrovni predchádzajúceho mesiaca zostali ceny v odboroch nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti, pošty a spoje, rekreácia a kultúra, vzdelávanie.
Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v novembri dosiahla 2,8 %, kým v októbri predstavovala 2,5 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v novembri 1,7 %. V októbri bola na úrovni 1,4 %.