Zoberte si aspoň dve platobné karty, ideálne aj kreditku.
Počas dovolenkovej sezóny sa opäť vydá množstvo Slovákov do zahraničia. Ešte predtým by sme mali venovať pozornosť tomu, ako zaplatíme za ubytovanie alebo za letenky. V tomto prípade je totiž výhodnejšie uprednostniť platbu kartou pred bankovým prevodom.
„Pokiaľ by letecká spoločnosť, s ktorou cestujeme, skrachovala alebo by nastal problém s poskytovateľom ubytovania, kde máme vytvorenú rezerváciu, človek je vo výhode, ak za tieto služby zaplatil kartou. Banka v takýchto prípadoch vyšle žiadosť o vrátenie finančných prostriedkov prostredníctvom kartovej spoločnosti a klient dostane svoje peniaze späť,“ vysvetľuje PR manažérka 365.bank Linda Gáliková. Ak by človek zaplatil prevodom na účet, závisí vrátenie peňazí od vôle protistrany a tá môže byť otázna.
Viac ako jedna karta
Univerzálna rada pri cestovaní po zahraničí hovorí vziať si so sebou čo najviac platobných kariet. „Osobne odporúčam zobrať si aspoň po jednej karte od každej kartovej spoločnosti, ideálne kombináciu embosovaných aj neembosovaných kariet. Rovnako je dobré mať so sebou debetné aj kreditné karty,“ radí finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.
Ak cestujete mimo Európu, Búlik odporúča brať si so sebou všetky platné karty, ktoré vlastníte. Na dovolenke najmä na odľahlých miestach s problematickým telefónnym signálom sa môžete ešte aj v roku 2019 stretnúť so starými imprintermi, pri ktorých zaplatíte iba embosovanou kartou, čiže kartou s vystúpenými písmenami.
Míňame čoraz viac
Celkovo v najobľúbenejších prímorských krajinách – Chorvátsku, Taliansku, Grécku, Bulharsku, Španielsku a Turecku – zaplatili vlani, počas letnej sezóny, klienti Poštovej banky kartou 1,7 mil. eur. Oproti predchádzajúcemu roku je to zvýšenie o 30 %. Nárast, hoci pozvoľnejší, je viditeľný aj pri výberoch z bankomatu, ktoré v medziročnom porovnaní narástli o 11 %, keď si dovolenkári vybrali viac ako 700 tis. eur.
„Zdá sa, že Slováci už upúšťajú od tradície nosiť si so sebou na cesty rezne a konzervy. Údaje Poštovej banky ukazujú, že na dovolenke uhrádzame najväčšie čiastky kartou práve v potravinách a reštauráciách,“ povedala hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková. Nasledujú platby za prenocovanie a za benzín.
Trendy v platení
Za nový trend dovolenkového platenia Slovenská sporiteľňa považuje jednoznačne mobilné platby. Tie sú dnes rozšírené po celom svete, keďže mobilom alebo hodinkami zaplatíte všade tam, kde majú bezkontaktný platobný terminál.
„Podľa našich štatistík, Slováci vlani v lete platili mobilom nie len v okolitých krajinách či v tradičných dovolenkových destináciách, ale napríklad aj v krajinách ako India, Kolumbia, Spojené arabské emiráty alebo Kosovo. Práve na dovolenke ľudia oceňujú, že nemusia nosiť so sebou celú kabelku či peňaženku, ale stačí im aj mobil,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.
Okrem rýchlosti a jednoduchosti je veľmi dôležitým atribútom tejto služby podľa VÚB banky bezpečnosť platieb. Pri platbe sa s nikým nezdieľa číslo platobnej karty. Výhodou je aj to, že keďže v mobile sa nenachádzajú údaje o karte, v prípade straty telefónu nie je potrebné blokovať fyzickú platobnú kartu.
Rôzne pravidlá a v krajinách
V každej krajine sa môžete stretnúť s problémom s iným druhom karty. Napríklad na americkom kontinente niektorí obchodníci neakceptujú podľa Búlika kreditné karty a vyžadujú len debetné.
Pri prenájme auta je zásadné mať kreditnú kartu s dostatočným nevyčerpaným limitom. V takomto prípade nepomôže debetná karta s vysokým limitom a dostatočným objemom peňazí na účte. Suma, ktorú si spoločnosť rezervuje na karte sa hýbe podľa Búlika od dvesto až po 3 000 eur.
„Keďže klienti využívajú viaceré druhy platobných kariet, z ktorých má každá iné výhody, mali by si na dovolenke zapamätať jedno pravidlo – platiť počas dovolenky kreditnou kartou a hotovosť vyberať debetnou kartou,“ hovorí Andrea Šipošová, vedúca oddelenia kartových procesov VÚB.
Pozor na poplatky
Ak na dovolenke máte možnosť platiť kartou, je výhodnejšie podľa Žáčkovej vybrať si úhradu čiastky v miestnej mene. V takomto prípade sa prepočet uskutoční kurzom banky, kde má klient účet, ktorý je výhodnejší.
Výmenný kurz, ktorý banka používa na prepočet kartových transakcií v inej mene ako EUR, je výhodnejší ako výmenný kurz pri nákupe valút v hotovosti v banke. Preto je pre klienta výhodnejšie si hotovosť vybrať z bankomatu priamo v krajine, kde dovolenkuje.
„Pri výbere z bankomatu v zahraničí však odporúčame jednorazový výber väčšej sumy. V takomto prípade je poplatok za výber kompenzovaný lepším kurzom ako pri zamieňaní hotovosti v zmenárni či v banke,“ hovorí Žáčková. Výšku poplatku za výber z bankomatu v zahraničí si určuje každá banka, je to individuálne, ale závisí aj od meny vyberaných peňazí.
Blokovanie a reklamácie
V zahraničí sa neraz dovolenkárom stáva, že im danú sumu strhnú dvakrát. A to aj napriek tomu, že PIN zadali iba raz alebo podpísali iba jednu účtenku. V takom prípade je dobré mať v mobile bankovú aplikáciu, z ktorej možno pohyby na karte odsledovať a pri podozrivej transakcii okamžite kontaktovať obchodníka a následne dať podnet do banky. No neoprávnená reklamácia môže klienta stáť podľa Búlika aj 30 eur.
Aj na dovolenke platí, že by ste svoju kartu nemali spustiť z očí. Platí to najmä v reštauráciách, kde sa často deje kopírovanie obsahu karty a spolu so zadaním PIN pri platení majú útočníci voľnú cestu k míňaniu vašich peňazí. Takisto stratu karty treba okamžite nahlásiť a kartu zablokovať, predídete tak zbytočným škodám.
Desatoro ako platiť kartou na dovolenke
1. Pred odchodom na dovolenku si skontrolujte platnosť karty (limity, aktiváciu a podpis).
2. Zoberte si aspoň dve platobné karty, ideálne rôznych kartových spoločností (najmä Visa a Mastercard), z toho jednu embosovanú.
3. Ak máte kreditku, zoberte si ju. V hoteli či autopožičovni vám debetná karta nemusí stačiť.
4. Najmä pri cestách do exotickejších krajín si overte, či je karta v danej krajine akceptovaná.
5. Aktivujte si ku karte cestovné poistenie (Mastercard World to má automaticky).
6. Odkladajte si doklady z platieb kartou kvôli prípadnej reklamácii.
7. Platobnú kartu majte pri platení vždy pod dohľadom.
8. Uložte si do telefónu číslo klientskeho centra banky.
9. Za zmrzlinu na pláži kartou asi nezaplatíte, vezmite si so sebou pre istotu aj nejakú hotovosť.
10. Pri výbere z bankomatu mimo eurozóny uprednostnite výber bez prepočtu.