Inflácia spôsobuje, že hodnota požičaných peňazí, ktoré vrátime do banky, sa znižuje. Možno preto podľa analytičky Poštovej banky Jany Glasovej hovoriť o negatívnych reálnych úrokových sadzbách na úvery poskytované slovenským dlžníkom.
Pri pohľade na nízke úroky z vkladov v bankách mnohí povedia, že sú tak nízke, že nezarobia ani na infláciu. Ak ceny stúpnu za rok napríklad o dve percentá, no úrok je iba polovičný, peniaze na účte v reálnom vyjadrení podľa Glasovej prerobili. Môžeme si totiž za ne, aj po započítaní zúročenia, kúpiť menej, než pred rokom.
Voľná menová politika
„Príčinou negatívnych reálnych úrokových sadzieb z vkladových produktov je vyššia inflácia, ale aj voľná menová politika Európskej centrálnej banky. Hlavná úroková sadzba Európskej centrálnej banky je totiž na nulovej úrovni a sadzba, za ktorú si komerčné banky ukladajú svoje peniaze v Európskej centrálnej banke, je dokonca záporná,“ vysvetľuje Glasová. To sa potom podľa nej zákonite prejavuje aj na výške úrokov, ktoré môžu banky ponúknuť svojim klientom.
Avšak každá minca má dve strany. „Po očistení o infláciu už máme negatívne sadzby nielen pri vkladoch, ale aj pri úveroch. To znamená, že dlžník banke vráti po očistení o infláciu nižšiu hodnotu peňazí, ako si požičal,“ hovorí Glasová.
Realitou je to hlavne pri hypotékach, kde sa úroky pohybujú okolo jedného percenta ročne. Pri súčasnej 2,5-percentnej inflácii to znamená, reálna úroková sadzba je vlastne mínus 1,5 percenta.
Pri spotrebákoch to nie je výrazné
Pri spotrebiteľských úveroch to však podľa Glasovej až tak ďaleko nezachádzalo. Úrok sa bežne pohybuje na úrovni okolo ôsmich percent, v niektorých prípadoch aj výrazne vyššie. To banke s rezervou pokrýva stratu z inflácie. V prípade pôžičky s nulovým úrokom a bez poplatku za poskytnutie úveru sa situácia zmenila. Hodnota požičaných napríklad tisíc eur je totiž vyššia ako hodnota vrátenej tisícky. Kým totiž klient banke tieto peniaze splatí, ich hodnota pre infláciu klesne o približne 2,5 percenta ročne.
Jednoducho povedané, za požičaných tisíc eur si klient kúpi v októbri 2019 viac, ako by si kúpil o rok. „Reálna hodnota požičaných peňazí pri nízkych úrokoch je teda vyššia, než hodnota peňazí, ktoré banke vráti,“ konštatuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková. Vo všeobecnosti však podľa nej platí, že vec, na ktorú si beriete úver, by mala mať dlhšiu životnosť, ako je splatnosť úveru.