O príspevok na zvýšenú splátku je zatiaľ približne desatinový záujem oproti tomu, čo čakala vláda. „Zásadným dôvodom je bezpochyby doterajšie vylúčenie refinancovaných hypoték z podpory,“ uviedol v rozhovore pre agentúru SITA finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.
Na Slovensku totiž viac ako polovica všetkých hypoték počas splácania prešla refinancovaním. Vláda týchto ľudí z pomoci vylúčila a teraz to napravila novelou zákona s tým, že im od júna príspevok doplatí spätne.
Maximálna hodnota príspevku
Priemerný príspevok dosahuje podľa analytika zatiaľ 86 eur, čo znamená, že týmto dlžníkom sa splátka pri refixácii úrokovej sadzby priemerne zvýšila o 115 eur. To je približne nárast, ktorý očakávala Národná banka Slovenska, zatiaľ čo vláda hovorila o bežnom náraste o 200 eur, a preto nastavila príspevok na maximálnu hodnotu 150 eur.
Slovenská sporiteľňa zlacní pri niektorých fixáciách úroky na hypotékach. Analytik priblížil očakávanú reakciu konkurencie
„Je nepochybné, že ľuďom vykrytie troch štvrtín navýšenia splátky pomôže pri splácaní úveru. Je však otázne, či si štát s rekordným deficitom štátneho rozpočtu a prudko rastúcim dlhom môže dovoliť pomáhať ľuďom, z ktorých by drvivá väčšina bez problémov zvládla vyšší úrok aj splátku,“ povedal Búlik.
Nižšie ceny bývania
Pre tých, ktorí nové bývanie ešte len zvažujú, sa naskytuje otázka, či je lepšie sa poponáhľať alebo vyčkať. Túto otázku si pred necelými dvoma rokmi kládlo mnoho ľudí a rozhodli sa počkať na nižšie ceny bývania.
„V skutočnosti však bývanie za tento čas zlacnelo o približne 10 percent, avšak úrokové sadzby hypoték narástli o vyše dva percentuálne body. To pri 100-tisícovej hypotéke na menší byt znamená zvýšené celkové preplatenie úveru o takmer 30-tisíc eur. Až na výnimky sa preto čakanie rozhodne neoplatilo,“ konštatuje analytik.
Zlacňovanie je pravdepodobne na konci
Keďže v tomto roku neočakáva pokles úrokov a zlacňovanie bývania je v tejto fáze pravdepodobne na konci, je lepšie podľa Búlika zobrať si hypotéku teraz. „Samozrejme, hovorím o ľuďoch, ktorí potrebujú bývať, nie o investičných bytoch,“ dopĺňa analytik. Klientom odporúča fixovať novú hypotéku na päť rokov.
Finančný analytik: Dostupnosť bývania sa zhoršuje. Je lepšie vziať si hypotéku teraz alebo počkať? (rozhovor)
„Dôvod je jednoduchý: ak mám hypotéku, je pre mňa dôležitá stabilná splátka a zároveň možnosť kedykoľvek si znížiť sadzbu. Hypotekárny trh je dnes primrznutý pre vysoké úrokové sadzby, ktoré tento rok pravdepodobne neklesnú, dokonca ešte môžu stúpnuť. Keď raz príde pokles sadzieb, bude sa tak diať postupne a s lacnejúcimi hypotékami bude pomaly rásť aj záujem o nové úvery,“ vysvetlil Búlik.