Slovenská sporiteľňa zlacní pri niektorých fixáciách úroky na hypotékach. Analytik priblížil očakávanú reakciu konkurencie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovenská sporiteľňa
Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenská sporiteľňa sa rozhodla od júna zlacniť trojročné a päťročné úrokové fixácie hypoték. Pri trojročnom fixe je to posun ročnej úrokovej sadzby začínajúcej od 4,99 % na novú hranicu 4,59 % a pri päťročnom z 4,99 % na 4,79 %.

Naopak, jednoročná fixácia zdražie. Kým aktuálne klienti môžu získať sadzbu od 4,79 %, od júna to bude od 4,99 %. Desaťročný a pätnásťročný fix ostáva bez zmeny, teda klienti ho môžu získať od 5,39 %.

Situácia na finančnom trhu je stabilizovaná

Ako vysvetľuje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková, situácia na finančnom trhu sa stabilizovala dostatočne na to, aby mohli zlacnieť úvery na bývanie. Podľa jej slov je pozitívne, že tak môžu urobiť pri najobľúbenejších fixáciách.

„V súčasnom období je tradične vyšší záujem o hypotéky, preto veríme, že s ďalšími benefitmi klientom vyjdeme v ústrety,“ dodáva Cesnaková.

Ako pre agentúru SITA povedal finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik, zníženie úrokových sadzieb hypoték v Slovenskej sporiteľni vníma ako reakciu na trhové prostredie a snahu banky priblížiť sa úrokovými sadzbami konkurencii.

„Zníženie úrokových sadzieb hypoték v Slovenskej sporiteľni pri 3- a 5-ročnej fixácii neindikuje žiadny trhový trend. Na základe zníženia sadzieb Slovenskej sporiteľne sa zatiaľ nedá konštatovať, že by sa mali v blízkom čase plošne znižovať úrokové sadzby hypoték,“ hovorí Búlik.

Úrokové sadzby nad úrovňou trhu

Slovenská sporiteľňa pred časom zdvihla úrokové sadzby zásadne nad úroveň trhu.

„Rozdiel v úročení hypoték voči najlacnejšej konkurencii dosiahol pri 5-ročnej fixácii 1,5 percentného bodu a dokonca pri 3-ročnej fixácii až 1,7 percentného bodu, čím vznikla historicky bezprecedentná situácia. Predpokladám, že najväčšia banka na Slovensku pri tomto nastavení strácala obchodné príležitosti a tak sa po čase rozhodla upustiť od pôvodnej stratégie a priblížiť sa späť k sadzbám konkurencie,“ vysvetľuje analytik.

Ak sa nič do 1. júna na trhu nezmení, aj po úprave Slovenská sporiteľa pri 3-ročnej fixácii len podľa Búlika vyrovná najdrahšiu hypotéku na trhu a pri 5-ročnej fixácii bude ponúkať o 0,1 percentného bodu vyšší úrok ako najdrahšia z konkurenčných bánk. „To znamená, že zmeny v Slovenskej sporiteľni zrejme nepredstavujú impulz pre konkurenciu, aby zvažovala úpravu úrokových sadzieb. Neočakávam teda, že by ďalšie banky mali v blízkom čase znižovať úrokové sadzby,“ uzavrel Búlik.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián BúlikMarta Cesnaková
Firmy a inštitúcie OVB Allfinanz SlovenskoSlovenská sporiteľňa