S rastúcim počtom nakazených na koronavírus sa zvyšuje neistota investorov a trhy sa prepadávajú. „Vyvrcholenie prišlo posledných šesť obchodných dní februára. Veľké akciové indexy poklesli o viac ako 10 %, čo bol najvyšší pokles od tridsiatych rokov minulého storočia,“ hovorí Andrej Rajčány z Across Private Investments.
Ako pokračoval finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik, za jediný deň, a to 24. februára, zhltol koronavírus z hodnoty technologických firiem 237 miliárd dolárov a miliardári Bezos, Gates a Arnault stratili 30 miliárd. Avšak Rajčány zároveň doplnil, že krátkodobé poklesy akciového trhu sú prirodzenou súčasťou investorského života.
Lacné nákupy
Krátkodobé poklesy prinášajú podľa Rajčányho okrem obáv o stratu z precenia aj možnosť lacného nákupu. „Od konca druhej svetovej vojny bolo podobných korekcií 26, pričom priemerný čas na eliminovanie strát bol štyri mesiace,“ uviedol Rajčány. Centrálne banky už vo februári začali naznačovať, ako by mohli pomôcť upokojeniu trhov. Uprednostňovali ľahšiu cestu, ktorou je znižovanie úrokových sadzieb.
Ekonomiky však budú potrebovať podľa Rajčányho obnovenie dôvery vo fungovanie systému výmeny tovaru, služieb a pracovnej sily. Lacné peniaze totiž nebudú môcť nahradiť výpadok fyzickej dodávky. Vlády vyčlenili miliardy dolárov na nové antivírusové výskumy, obmedzili voľný pohyb osôb a tovaru. „Zdá sa, že v Číne tieto opatrenia začali fungovať. Pokiaľ sa tento prístup osvedčí, odložená spotreba môže vyvolať ďalší rast trhov a zakrátko vymaže súčasné straty,“ dodal Rajčány.
Nejde o krízu
Aj keď niektoré prepady indexov boli zásadné, súčasná situácia podľa Búlika rozhodne nie je krízou, akej sme boli svedkami v rokoch 2008 až 2010. Analytici sa celosvetovo zhodujú, že finančné trhy sú jednoznačne nadhodnotené, viaceré indexy prepísali historické maximá a istá korekcia bola len otázkou času. Nikto síce nepredpokladal, že impulzom korekcie bude koronavírus, každopádne táto situácia poslúžila ako spúšťač. „Poklesy počas februára rozhodne nedávajú dôvod k panike,“ myslí si Búlik.
Rozhodne podľa Búlika platí, že netreba predávať akciové fondy a vyberať peniaze. „Nemeňte investičnú stratégiu len preto, že je na trhu dočasný pokles. Stratégia by mala vychádzať z investičného horizontu, veku a pohľadu na riziko investovania, nie z krátkodobých výkyvov na trhu. Čiastočné poklesy neznamenajú hrozbu, ale práve naopak, je to príležitosť zvýšiť pravidelné investície a za rovnakú investíciu nakúpiť viac lacnejších podielov alebo cenných papierov,“ radí Búlik.