Mzdy na Slovensku pokračujú v raste, zamestnanosť v polovici odvetví stúpla

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peňaženka, plat, mzda
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 12. decembra, 15:26

Októbrové mzdy v nominálnych aj reálnych hodnotách medziročne rástli vo všetkých desiatich sledovaných odvetviach, pričom najrýchlejší nárast zaznamenal predaj a oprava motorových vozidiel.

Zároveň zamestnanosť vzrástla v polovici odvetví, pričom najväčší nárast bol vo vybraných trhových službách. Podľa údajov Štatistického úradu SR priemerná nominálna mesačná mzda v októbri 2024 vzrástla dvojciferným tempom najmä v predaji a oprave motorových vozidiel.

Značný nárast bol v maloobchode

Reálne mzdy sa zvýšili v rozpätí od 1 % vo vybraných trhových službách až po 7,8 % v predaji a oprave motorových vozidiel. Značný nárast zaznamenali aj maloobchod a doprava vrátane skladovania, kde mzdy vzrástli o viac ako 6 %.

V súhrne za prvých desať mesiacov roku 2024 zaznamenali všetky sledované odvetvia rast nominálnych a reálnych miezd.

Najväčší nárast nominálnych miezd, nad 9 %, bol zaznamenaný v maloobchode, doprave so skladovaním a priemysle. Reálne mzdy rástli od 1,7 % v informáciách a komunikácii až po 6,8 % v maloobchode a doprave so skladovaním.

Pokles zamestnanosti bol v priemysle

Zamestnanosť medziročne vzrástla v polovici sledovaných odvetví, najviac vo vybraných trhových službách o 4,6 %. Stúpla aj v odvetviach informácie a komunikácia, stavebníctvo, ubytovanie a maloobchod, s miernym rastom od 1,4 % do 1,7 %.

Naopak, pokles zamestnanosti sa zaznamenal v priemysle, veľkoobchode, činnostiach reštaurácií a pohostinstiev a v doprave so skladovaním. Zamestnanosť sa nezmenila v predaji a oprave motorových vozidiel.

Aktivita v priemysle je pod tlakom

„Čísla za zamestnanosť a mzdy v októbri naďalej potvrdzujú trendy, ktoré v ekonomike pozorujeme už dlhšie. Aj výsledky za produkciu či export ukazujú, že aktivita v priemysle ostáva na Slovensku pod tlakom a veľmi premenlivá, čo pre firmy nie je príliš motivujúce pre nábor nových zamestnancov. Slovenskí priemyselníci sú častokrát silne exportne orientovaní, a keďže dopyt v zahraničí je veľmi slabý, má to vplyv aj na činnosť tunajších firiem,“ uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Dodal, že aj preto vidíme medziročný úbytok zamestnancov.

Na druhej strane môžeme podľa makroekonomického analytika pozorovať stále pomerne svižný rast miezd aj v priemysle, čo naznačuje, že firmy dokážu ťahať rast mzdových nákladov aj vďaka poklesu zamestnanosti. Rast miezd na Slovensku tlačí podľa Horňáka najmä štrukturálny nedostatok pracovníkov, čo nie je zdravým javom.

„Tým je rast miezd v súlade s produktivitou práce. Z tohto dôvodu budú firmy čoraz viac motivované nahrádzať pracovnú silu, napríklad cez automatizáciu a robotizáciu, keďže investície do týchto zariadení sa im čoraz viac vyplatia,“ uzavrel Matej Horňák.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matej Horňák
Firmy a inštitúcie Slovenská sporiteľňaŠtatistický úrad Slovenskej republiky